Součástí naší sociální práce je i potravinová pomoc. Děti se díky ní učí hospodařit

Publikováno: 21. 1. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Součástí naší sociální práce je i potravinová pomoc. Děti se díky ní učí hospodařit
© Foto: ilustrační, ČvT

Lidé se mohou z nejrůznějších důvodů dostat do situace, že jim nezbudou peníze na jídlo. Jeden z rodičů nezaplatí alimenty, zpozdí se výplata dávek státní sociální podpory, objeví se nečekaný vyšší výdaj, a nebo jen třeba začne nový školní rok a děti potřebují nakoupit pomůcky. Když rodina nemá ve svém nejbližším okolí nikoho, kdo by jí dočasně vypomohl, snadno se dostane do tíživé situace. Proto v Libereckém kraji zprostředkováváme také zcela základní službu - potravinovou pomoc. Podmínkou je, že s příjemci dál spolupracujeme, abychom předešli opakování této potřeby a celkově se mohla zlepšit kvalita života celé rodiny.

Člověk v tísni v Libereckém kraji mimo jiné zprostředkovává i potravinovou pomoc. Přistupujeme k tomu maximálně zodpovědně zejména z toho důvodu, že potraviny a jiné potřeby jsou původem většinou od dárců, kteří potraviny nakupují během sbírek s myšlenkou, že poputuje k těm nejpotřebnějším, nejzranitelnějším a nejchudším. A je v naší kompetenci, aby tato forma pomoci skutečně skončila tam, kde udělá ten správný užitek. Dalším zdrojem, který lidem ohroženým akutní materiální krizí velmi pomáhá, je materiální pomoc získaná z projektu POMPO (potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám) realizovaného prostřednictvím potravinových bank Ministerstvem práce a sociálních věcí. Tento projekt je financován z prostředků Fondu evropské pomoci prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci a státního rozpočtu ČR. 

„Pro zprostředkováním potravinové pomoci je nezbytné provedení důkladného šetření u klienta, který o potravinovou pomoc žádá. Nedíváme se do špízek, lednic a chlebníků, ale s klientem si sedneme nad otázkou, proč vlastně potravinovou pomoc potřebuje,“ vysvětluje Tereza Paťavová, která má potravinovku v Libereckém kraji na starosti.

Bývá to ve chvíli, kdy druhý rodič nezaplatí alimenty, zpozdí se dávky státní sociální podpory, jsou velké výdaje za školu (září bývá opravdu náročné), či klient prostě poplatí všechny svoje závazky a už mu nezbude na jídlo.

Probereme klientův příjem, výdaje a dopočítáme se částky, která by měla souhlasit s tou, kterou uvedl jako důvod, proč mu nezbývá na jídlo. Někdy se dostaneme k tomu, že klient prostě jenom neumí hospodařit s penězi a je potřeba mu pomoct doplnit finanční gramotnost.

„Ve většině případů se jedná o jednorázovou potravinovou pomoc, kdy je klient sanován ve chvíli největší nouze a získáme tak čas na zlepšení kvality života klienta, od hledání zaměstnání po podání žádostí o sociální dávky“. Dodává Tereza Paťavová.

Poskytování potravinové pomoci nikdy nesmí nahradit klientovu schopnost získat finanční prostředky na obstárání základních životních potřeb, proto poskytnutí opakované potravinové pomoci důkladně prověřujeme a snažíme se mu předejít intenzivní sociální prací s klientem.

Další příjemnou potravinovou injekcí je zprostředkování potravinové pomoci i klientům využívajícím naše služby pro děti a mladistvé – doučování v rámci podpory vzdělávání a nízkoprahového zařízení pro děti a mládež.

„Během doučování si děti samy připraví čaj nebo kakao, posilní se koláčem, čokoládou a hlavně dostanou velkou porci vitamínů z ovoce, které je třeba trošku potlučené a tím pádem neprodejné - řetězce jej darují právě Potravinové bance a ta ho pak předá nám,“ dodává Alena Havelková, zodpovědná za doučování dětí. Děti ze sociálně vyloučených lokalit tak dostanou možnost ochutnat avokádo, mango a nebo třeba dračí ovoce.

V našem nízkoprahovém klubu Vesmír si děti založili obchůdek s pochutinami z Potravinové banky. Za pomoc s úklidem, přípravu aktivit pro ostatní kamarády a dělání si úkolů v klubu získají pak klubové peníze, za které si mohou dobroty koupit. Učí se tím hospodařit s penězi a vlastně se ukazuje i úžasná nátura „našich“ dětí, protože nakupují i pro sourozence, aby taky mohli ochutnat.

Pečivo, ovoce a zelenina jsou ve Vesmíru k dispozici neustále, jelikož děti často chodí ze škol hladové – důvodem je nedostatek prostředků na nákup svačin a úhradu školních obědů.

Je na místě proto vyslovit i velké poděkování Potravinové bance Libereckého kraje a celému jejímu pracovnímu kolektivu, díky kterému tuto formu pomoci můžeme poskytovat.

POTRAVINOVÁ A MATERIÁLNÍ POMOC NEJCHUDŠÍM OSOBÁM III. Projekt podpořený z programu Operační program Zaměstnanost plus, priorita OPZ+: 4. Materiální pomoc nejchudším osobám
Registrační číslo CZ.03.04.01/00/22_010/0001326
Autor: Ivana Frantová, Tereza Paťavová

Související články