Soud se zastal ženy, která měla za tři pobyty na záchytce platit sto tisíc

Publikováno: 6. 11. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Soud se zastal ženy, která měla za tři pobyty na záchytce platit sto tisíc
© Foto: Archiv

Po téměř třech letech končí případ ženy, které hrozila exekuce přes sto tisíc korun za prodlení plateb za pobyt na záchytce v Plzni. V červnu soud rozhodl, že musí zaplatit pouze částku za samotný pobyt a nyní soud zrušil i poslední tři z celkových čtyř exekučních řízení.

Jednatřicetiletá žena, která své trauma ze znásilnění řešila alkoholem, skončila na plzeňské protialkoholní stanici několikrát. Sazbu za pobyt, tehdy ve výši 4 300 korun, ani v jednom případě neuhradila. Podepsala ale uznání dluhu, jehož součástí byla rozhodčí doložka a navíc zajišťovací směnka. Dlužná částka se pak se všemi úroky a náklady za rozhodčí řízení a za exekuce vyšplhala na 106 tisíc korun. 

V červnu Okresní soud Plzeň-město rozhodl, že žena musí zaplatit pouze částku za samotný pobyt. K pardubickému okresnímu soudu byly zároveň podány návrhy na zastavení exekucí rozdělených do čtyř samostatných řízení. V jednom případě soud v červnu návrh přijal. Zbylé tři přijal nyní. Plzeňská protialkoholní stanice předávala dluhy po svých klientech Plzeňskému inkasnímu družstvu, o nich pak rozhodoval výhradně rozhodce Michal Štekl. Soud mu nyní uložil zaplatit náklady řízení.

Advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová, která ženu zastupuje, upozornila, že se jedná o precedentní rozhodnutí. „Krajský soud v Hradci Králové argumentoval tím, že rozhodce Michal Štekl je ekonomicky závislý na věřiteli a z tohoto důvodu je vlastní rozhodčí smlouva nicotná. Rozhodce tedy nikdy neměl pravomoc rozhodčí nález vydat,“ vysvětluje Dolejšová Kabelová a dodává, že touto logikou by měly být nahlíženy i ostatní rozhodčí nálezy jím vydané a týkající se stejného věřitele.

Podle společnosti Člověk v tísni mohl od roku 2011 rozhodčích nálezů vydat až tisíc pět set. „Při všech sporech jsem se snažit vést ke smírnému řešení,“ hájí se Štekl a dodává, že k vydání rozhodčího nálezu mohlo dojít například v případech, kdy dlužník nevedl úplně běžný život. Konkrétní případ komentovat nechce s ohledem na povinnost mlčenlivosti. Zároveň odmítá, že by byl podjatý, s Plzeňským inkasním družstvem jej prý nepojí žádné vazby.

Dle vyjádření humanitární společnosti Člověk v tísni je verdikt soudu přelomový a může v budoucnu výrazně dlužníkům pomoci. „Chceme se pokusit sehnat co nejvíc dlužníků, celý proces na zastavení exekucí by se tímto verdiktem měl výrazně zjednodušit,“ říká Vlastimila Feistingerová, dluhová poradkyně společnosti Člověk v tísni, která poměry na plzeňské záchytce dlouhodobě kritizuje.

Celý článek vyšel na idnes.cz a můžete si ho přečíst ZDE.

Autor: idnes.cz

Související články