Soud vynesl vysoké tresty v politickém procesu. V Dopise z vězení popisuje Lejla Junusová průběh soudního líčení
Publikováno: 13. 8. 2015 Doba čtení: 3 minutyPraha, 13.8.2015 - Přední ázerbájdžánská obhájkyně lidských práv Lejla Junus byla dnes v politicky motivovaném procesu odsouzena k osmi a půl letům vězení. Její manžel, profesor historie Arif Junus dostal sedm let.
Lejla Junus minulý týden z vězení propašovala dopis své dceři, který popisuje průběh procesu:
„A proces pokračoval dál bez jakéhokoliv přerušení. Arif nebyl ve stavu, který by mu umožňoval soud vnímat. Pořád jen ležel na lavičce, hlavu opíral o mě. A doktor z ministerstva národní bezpečnosti ho pozoroval. Během procesu ho každou půlhodinu kontroloval a píchal mu injekce. Celý proces se odehrává za zavřenými dveřmi.” píše Lejla Junusová ve svém dopise.
„Lejlin dopis ukazuje nelidskost s jakou je veden politický proces a zoufalství těch, kteří jsou jeho obětmi, a nepříjemně evokuje to, co se v Československu dělo v padesátých letech,” říká Adéla Pospíchalová z Člověka v tísni. V Ázerbájdžánu je v současnosti okolo 80 politických vězňů. Někteří na svůj rozsudek teprve čekají.
V červenci 2014, den poté, co Lejla Junusová publikovala otevřený dopis prezidentu Alijevovi, v němž ho žádala o propuštění politických vězňů, byla zadržena a absurdně obviněna ze špionáže pro arménskou tajnou službu. Neuběhl ani týden a zatčen byl i Arif Junus, známý spisovatel a historik, který se věnoval konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.
Oba byli obviněni z velezrady a rozsáhlého podvodu. Lejla byla navíc obviněna z padělatelství, daňových úniků a provozování nelegální obchodní činnosti.
Celé znění dopisu z vězení:
Soudce Afgan Mamedov záměrně riskuje s můj a Arifův život
Při slyšení 3. srpna Arif omdlel a jeho krevní tlak vyskočil na 260/140. Zavolaní záchranáři mu dali injekci, načež se měl vrátit zpátky do soudní síně.
Ale to nebylo všechno: čtyři hodiny ležel v soudní síni v polobezvědomém stavu. Ten stejný den mi bylo zabráněno s ním zůstat, násilím mě od něj odvlekli.
Každý den dostává injekci papaverinu a diklofenaku.
A proces pokračuje dál bez jakéhokoliv přerušení. Arif nebyl ve stavu vnímat soudní líčení. Pořád jen ležel na lavičce, hlavu opíral o mě. A doktor z ministerstva národní bezpečnosti ho pozoroval. Po čas procesu ho každou půlhodinu kontroloval a píchal mu injekce. Celý proces se odehrává za zavřenými dveřmi.
Žalobce ve své řeči požadoval 11 let vězení pro mě a 9 let pro Arifa. Verdikt nejspíš padne příští týden, přičemž soud přešel do urychleného projednávání, aby nevzbudil pozornost mezinárodních médií.
V průběhu slyšení nebyly předloženy žádné důkazy podporující obvinění. Poslední zpráva doktorů o Arifově stavu je taková, že je těsně před mozkovou mrtvicí.
Soudce Afgan Mamedov záměrně riskuje s mým a Arifovým životem. Toto konání znovu potvrzuje rozhodnutí, které přišlo shora a je nasměřováno na naši vědomou a úmyslnou likvidaci.
Lejla Junusová
Lejla a Arif Junusovi
Lejla Junusová, přední obhájkyně lidských práv a hlasitá kritička vlády, patří spolu se svým manželem Arifem, známým historikem a spisovatelem, k význačným osobnostem občanského veřejného života v Ázerbájdžánu.
Arif Junus se stal předním ázerbájdžánským historikem a odborníkem na konflikty. Je autorem mnoha článků a knih zabývajících se problémy kavkazského regionu a zamrzlým konfliktem mezi Arménií a Ázerbájdžánem o oblast Náhorního Karabachu. Společně se svou ženou Lejlou aktivně usiluje o mír a občanskou diplomacii mezi Ázerbájdžánci a Armény.
Lejla Junusová se dlouhodobě věnuje boji proti korupci a násilí na ženách. V posledních letech rovněž hájí práva lidí, kteří byli vystěhováni ze svých domovů a jejichž domy byly nelegálně zbourány místními úřady v Baku. Sami manželé Junusovi se stali obětí projektu na zkrášlení města v srpnu roku 2011, kdy jejich kancelář, významné centrum mnoha nevládních organizací, strhl buldozer bez jakéhokoliv předchozího varování. Přišli o všechny dokumenty a vybavení kanceláře.
Lejla Junusová je od svého zatčení držena ve vyšetřovací vazbě ve čtvrti Kurdachani v Baku. Navzdory závažným zdravotním problémům se jí ve vazbě nedostává potřebné lékařské péče. V důsledku toho, že jí vězeňské úřady odpírají přístup k lékům, zhubla od svého zatčení o 16 kilogramů.
Arif Junus je zadržován v nechvalně známé vazební věznici Ministerstva pro národní bezpečnost, o níž se obecně ví, že v ní dochází k fyzickému mučení vězňů.
Více informací:
Adéla Pospíchalová, Centrum pro demokracii a lidská práva, Člověk v tísni,
Tel.: 777 787 968, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz