Sport jako podpora dospívajících dětí

Publikováno: 26. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Sport jako podpora dospívajících dětí
© Foto: David Šnajdr

Přes svoji práci a na doporučení několika institucí jsem se dostala do rodiny, v níž zůstal otec sám a musí se starat o svých pět dětí. Nejmladšímu dítěti je teprve rok a půl, proto hlava rodiny nemá možnost chodit do práce a je na mateřské.

Po návštěvě u nich doma jsem začala přemýšlet o možnostech, jak je podpořit. Tatínek vše potřebné kolem dětí a domácnosti zvládá výborně. Děti jsou spokojené a vzájemně si pomáhají. Největší nedostatek vnímá rodina ve financích.

Zjistila jsem, že dva ze synů jsou aktivní sportovci. Starší se věnuje závodně atletice a mladší hraje fotbal. Oba kluci jsou výrazně talentovaní a byla by škoda, aby kvůli vnějším podmínkám museli své koníčky ukončit. Už z toho důvodu, že sport je v tomhle věku ta nejlepší podpora. Sounáležitost s partou stejně starých sportovců, seberealizace, smysluplně využitý volný čas, podpora zdraví a podobně. Zvlášť v takovéto hraniční situaci a rizikovém věku může být sport pro kluky určitou jistotou. Zkusila jsem proto oslovit Českou olympijskou nadaci (http://nadace.olympic.cz/).

Měli jsme štěstí, protože termín uzávěrky byl do konce týdne a tak nás okamžitě zařadili do výběru. V tom čase bylo potřeba posbírat a urychleně doložit požadované dokumenty. Nejen z úřadů, ale také ze sportovních klubů od trenérů, kteří písemně potvrdili členství sportovců v oddílu či v klubu a jejich účast na trénincích a zápasech.
Kluci sepsali své potřeby a přání. Byly v nich například členské poplatky, soustředění, sportovní obuv (tretry, kopačky) a sportovní oděv. Mohli uvést také i setkání s nějakou sportovní hvězdou, idolem, což chlapci samozřejmě využili.
Netrvalo dlouho a přišla radostná zpráva! Byli jsme vybráni z několika žadatelů a klukům nadace schválila celou částku, o kterou jsme požádali, která činí Kč 18 000,-.

Na celém příběhu mě potěšilo více momentů. Vstřícná komunikace s nadací, spolupráce trenérů a sociální pracovnice, obětavost tatínka, ale hlavně především reakce kluků, ze které bylo vidět, že si této pomoci opravdu váží a nevnímají ji jako samozřejmost.
Držím klukům palce na jejich sportovní cestě, která vyžaduje jejich vlastní úsilí a disciplínu. Přeji jim, ať je sport nadále těší a naplňuje.

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou financovány z prostředků Karlovarkého kraje.

 

 

 

 

 

 

Autor: Lucie Václavíčková, Aktivizační pracovnice, Karlovy Vary

Související články