Spouští se diskreditační kampaň proti Člověku v tísni kvůli jeho práci v Doněcku
Publikováno: 6. 12. 2016 Doba čtení: 3 minutyPraha, 6. prosince 2016 - Ruská televize TVC vlastněná moskevskou radnicí zveřejnila upoutávku na dokument o práci mezinárodních humanitárních organizací včetně organizace Člověk v tísni v Doněcku na územích, která nejsou pod správou ukrajinské vlády, jež se očividně bude snažit diskreditovat organizaci, včetně obvinění z korupce a špionáže. "Důrazně odmítáme všechna obvinění. Člověk v tísni je transparentní a nestranná organizace, která se nepodílí na žádných nelegálních aktivitách. Reportáž a způsob, jakým byla připravena, jsou typickou ukázkou propagandy," říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
Je zjevné, že reportáž byla předem objednaná a zmanipulovaná. "Novinářka, která reportáž v TVC připravovala, přišla před několika dny do kanceláře Člověka v tísni v Doněcku spolu se skupinou ozbrojenců, sama ve vojenské uniformě a s maskou na obličeji. Natáčela zásah v kanceláři i později zapečeťování skladu humanitární pomoci," říká Šimon Pánek. "Velmi pravděpodobně na příspěvku pracovala už o pár dní dříve, když točila rozhovory s našimi zaměstnanci a vydávala se za nezávislou novinářku. Nepřekvapilo nás, kdyby se objevila další obvinění a útoky. Stejné diskreditační kampaně byly vedené proti několika respektovaným mezinárodním humanitárním organizacím, které pracovaly na území, jež nejsou pod správou ukrajinské vlády," dodává.
VIDEO: Práce Člověka v tísni v Doněcku zde nebo zde
Akreditace byla Člověku v tísni v Doněcku odebrána 25. listopadu. "Od té doby jsme se snažili být s místními autoritami v kontaktu a vyjednat, abychom mohli dokončit naše humanitární programy. Toto rozhodnutí totiž zasáhlo více než 137 000 lidí, kteří strádají v důsledku konfliktu a nyní ještě ztratili přístup k životně důležité humanitární pomoci. Je to naléhavé vzhledem k tomu, že začala zima a lidé v nouzi potřebují jídlo, tekoucí vodu a opravy a izolace rozbitých domů," vysvětluje Šimon Pánek. "Stále věříme, že nám i přes snahy o diskreditaci Člověka v tísni bude umožněno doručit nejvíce potřebným lidem humanitární pomoc ještě před tuhou zimou," dodává. Člověk v tísni na východní Ukrajině působí od srpna 2014 a od té doby na územích, která nejsou pod nadvládou ukrajinské armády i v oblastech pod správou Kyjeva, pomohl statisícům lidí.
Člověk v tísni zároveň důrazně odmítá nařčení z korupce. "Humanitární pomoc distribuujeme na základě potřeb lidí a kritéria pro výběr příjemců pomoci jsou jasně komunikovaná komunitám a schválená místními úřady, které samy poskytují seznamy nejpotřebnějších lidí," říká koordinátor humanitárních operací Člověka v tísni Tomáš Kocian. "Kromě toho jsou všechny naše distribuce humanitární pomoci monitorovány našimi týmy a místními úřady, aby se zamezilo možnosti korupce. Všichni příjemci pomoci i úřady zároveň mají k dispozici telefonní číslo, na které mohou hlásit případné stížnosti," říká Kocian a dodává, že Člověk v tísni je pravidelně kontrolován také donory.
Od začátku konfliktu na východní Ukrajině Člověk v tísni poskytuje humanitární pomoc na obou stranách konfliktu, protože ctí neutralitu a nezávislost humanitární pomoci. "Člověk v tísni poskytuje v Doněcku pouze humanitární pomoc a nikdy se tam neúčastnil žádných jiných aktivit. Jediný důvod, proč jsme v Doněcku, jsou lidé v nouzi. Navíc většinu humanitární práce mají na starosti místní zaměstnanci, kteří opravdu rozumí potřebám a situaci lidí, jež tady žijí," říká Šimon Pánek.
Člověk v tísni pracuje na východní Ukrajině, v oblastech pod kontrolou vlády i separatistů, od srpna 2014. Nadále působí na územích pod kontrolou ukrajinské vlády a na separatistických územích v Luhansku. Od listopadu 2014 poskytl na území pod nadvládou separatistů potravinovou pomoc téměř 570 000 lidí, více než 138 000 lidí pomohl s rekonstrukcí domů a zazimováním a téměř 296 000 lidí získalo díky Člověku v tísni přístup k vodě a hygienickým pomůckám.
Člověk v tísni pomáhá na Ukrajině díky financím z veřejné sbírky a prostředkům od respektovaných institucí a organizací, jako je Organizace pro pomoc uprchlíkům (UNHCR), Rozvojový program OSN (UNDP), Dětský fond OSN (UNICEF), Světový potravinový program (WFP), Generální ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO), Kancelář pro americkou zahraniční humanitární pomoc (OFDA), britské Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID), Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC) nebo Ministerstvo zahraničí České republiky. Více o pomoci na Ukrajině čtěte zde.
Pro více informací prosím kontaktujte:
Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, +420 777 787 913
Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni, +420 777 787 961