Stačilo podat pomocnou ruku. Dnes Oksana pracuje a děti tu chodí do školy
Publikováno: 28. 3. 2023 Doba čtení: 3 minutyNedávno jsme si připomněli rok od začátku ruské invaze na Ukrajině. Do pomoci obyvatelům válkou ničené země jsme se pustili hned po 24. únoru 2022. Vyhlásili jsme sbírku SOS Ukrajina, ve které se sešla rekordní suma peněz. Získané prostředky využíváme zejména na pomoc přímo na Ukrajině, ale i v okolních státech a v Česku, kam přišly statisíce uprchlíků. Navázali jsme na naše terénní programy a začali nově pracovat i s uprchlíky.
S rodinou Oksany Jaremko původem z Ivano-Frankivsku spolupracujeme téměř rok. Pomohli jsme jim například najít lékaře, děti přes počáteční obtíže s kapacitami zapsat do škol, zajistili jsme jim počítač, online doučování a příležitost zdokonalit se v češtině.
S rodinou jsme byli ve stálém kontaktu, protože provizorní ubytování na vysokoškolské koleji bylo nejisté, jazyková bariéra při jednání s úřady zpočátku veliká, navíc jsme Oksaně pomáhali hledat práci, aby ji byla schopná sladit s dojížděním dětí do škol.
„Dceru se nám podařilo dostat dokonce do ZUŠ, aby mohla pokračovat v hudebním vzdělávání, se kterým začala doma na Ukrajině. Maminka Oksana je nesmírně pracovitý člověk, který se i v této situaci snaží všem čtyřem dětem zajistit všestranný rozvoj a kvalitně strávený volný čas. S pomocí kolegů byly děti přihlášeny na letní fotografický tábor a i díky tomu jsou na tom s češtinou a integrací mezi české vrstevníky nyní velmi dobře,“ říká terénní pracovník SOS Ukrajina Maxim Sačok.
Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny poskytujeme už více než rok. „V průběhu března 2022 jsme se podíleli na chodu Krajského asistenčního centra pomoci uprchlíkům, kde jsme pomáhali nově příchozím s orientací v systému udílení dočasné ochrany. Zároveň jsme začali reagovat na konkrétní obtíže v oblasti ubytování, školní docházky dětí, kontaktů s příbuznými, hledání zaměstnání apod. Jezdíme přímo do lokalit, kde jsou uprchlíci ubytováni, a kromě poskytování poradenství mapujeme jejich celkovou situaci,“ popisuje ředitel liberecké pobočky Člověka v tísni Lukáš Průcha.
„Poměrně často pomáháme v urgentních situacích, kdy klient potřebuje léky na předpis, vyšetření u lékaře nebo jiné speciality - například pomoc se začleněním ukrajinského žáka se speciálními vzdělávacími potřebami do české školy,“ doplňuje Hana Dostálová.
Postupně jsme náš ukrajinský tým rozšířili o další pracovnice*íky, nyní v něm působí celkem čtyři. Dvě z nich přišly již s první uprchlickou vlnou.
V místech, kam naše přímá pomoc nedosáhne, jsme ze sbírky SOS Ukrajina podpořili několik dalších lokálních pomáhajících organizací a jednotlivců. Díky tomu se podařilo zajistit poradenství pro uprchlíky také v Turnově, Semilech a v ubytovacím zařízení ve Zbynech. Díky věcnému daru se nám povedlo podpořit děti více než 30 notebooky, které využívají při online výuce z Ukrajiny i při domácí přípravě do české školy.
„Do konce února 2023 jsme přímo pomohli 158 uprchlíkům. Nejvíce jich bylo z Liberce a okolí, ale i z Jablonce nad Nisou, Jestřebí, Nového Boru a dalších měst a obcí Libereckého kraje. V naší práci budeme pokračovat, jak bude třeba, a doufáme, že válka na Ukrajině brzy skončí,“ uzavírá Lukáš Průcha.