Stanové městečko v Plzeňském kraji? Raději na východě země

Publikováno: 6. 6. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Stanové městečko v Plzeňském kraji? Raději na východě země
© Foto: Veronika Zimová

Stanová městečka jsou nešťastným řešením a stane se z nich velký společenský problém, varuje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro CNN Prima News. Při rozdělování uprchlíků zcela chybí centrální přístup řízení. V článku Hospodářských novin Hůle hodnotí dotační program ministerstva pro místní rozvoj na rekonstrukce sociálních bytů pro ukrajinské uprchlíky, který se rozjíždí pomalu.

„Když jsme někdy v březnu varovali před tím, že pokud vláda nebude koordinovaně a centrálně řešit nastalou situaci, byli jsme označováni trochu za hysterky,“ připomíná Daniel Hůle v rozhovoru pro CNN Prima News apel, v kterém Člověk v tísni pokračuje po celou dobu války v Ukrajině. „Bohužel už víceméně dochází na naše predikce. My z toho samozřejmě šťastní nejsme.“

Považuje například za nevhodné stavět stanové městečko zrovna v Plzeňském kraji. „Pokud teď vláda zajišťuje nějakým způsobem přesun uprchlíků z Hlavního nádraží v Praze, určitě by to nemělo směřovat do druhého nejpřetíženějšího kraje, kterým je Plzeňský kraj, ale měli bychom hledat spíše místa na východě země, ve východních Čechách, na Moravě a podobně,“ upřesňuje Hůle.

„Myslím si, že obecně jsou stanová městečka nešťastná. Jakmile budou přibývat, tak už to přestane být přetlačovaná mezi kraji a vládou, ale začne se z toho stávat velký společenský problém a toto vláda musí urgentně začít řešit. A já bych moc poprosil pana premiéra, aby opravdu začali tu krizi řídit centrálně a jednoznačně,“ dodává Hůle.

Dotační program ministerstva je využíván nedostatečně

V článku Hospodářských novin Hůle také upozorňuje, že dotační program ministerstva pro místní rozvoj na rekonstrukce sociálních bytů pro ukrajinské uprchlíky se rozjíždí jen pomalu a je využíván nedostatečně. Ve fondu je jedna miliarda korun, doposud však o finanční pomoc požádalo pouze asi sto subjektů celkem za 155 milionů korun. To představuje žádosti na opravu několika stovek bytů, potřebné budou ale desetitisíce.

„Podle našich přepočtů je nutné jen z Prahy přesídlit přibližně 30 tisíc uprchlíků do jiných krajů. Z tohoto pohledu je to jako plivnutí do moře,“ hodnotí dosavadní výsledek dotačního programu Daniel Hůle.

Obává se, že některé obce nechtějí nyní nastěhování uprchlíků řešit, aby se z něj před podzimními komunálními volbami nestalo nepříjemné předvolební téma. „To by pak snadno mohli využít jejich oponenti, protože některé obce jsou už teď přetížené. Proto se raději nepřihlásily o dotaci na rekonstrukci obecních bytů, protože je s tím spojena podmínka stabilního ubytování pro uprchlíky,“ říká expert na sociální otázky v Hospodářských novinách. 

úvodní foto: Uprchlíci si vybírají ošacení v Integračním centru MICT v Plzni (Veronika Zimová)

Autor: ČvT, Česká televize, Hospodářské noviny

Související články