Statisíce lidí v severozápadní Sýrii ohrožuje humanitární katastrofa, varují neziskové organizace
Publikováno: 5. 2. 2020 Doba čtení: 8 minutÚtoky v severozápadní Sýrii pokračují, proto dnes (5. 2. 2020) osm humanitárních organizací vyzývá k okamžitému zastavení násilí. Varují, že statisíce lidí - převážně žen a dětí - utíkají před boji a ocitají se uprostřed humanitární katastrofy.
Nejméně 150 000 lidí muselo v posledních dvou týdnech opustit své domovy. Od 1. prosince se tak počet vnitřních uprchlíků zvýšil o více než půl milionu.
David Miliband, ředitel International Rescue Committee:
“V posledních dvou měsících přišlo o život téměř 300 civilistů v důsledku eskalujících bojů v severozápadní Sýrii. Pokud bude násilí pokračovat, bude pod palbou až 800 000 lidí, bez možnosti ukrýt se do bezpečí.
Kromě civilistů se útočí také na civilní infrastrukturu, zatím beztrestně. Za poslední dva týdny letecké údery zasáhly dvě nemocnice a několik pacientů a zdravotníků bylo zraněno. Jedna naše sanitka byla poškozená v sílících bojích a přes týden nefungovala. Kvůli násilí jsme museli přesunout do bezpečí celou zdravotnickou posádku. International Rescue Committee naléhá na všechny strany konfliktu, aby ukončily násilí a přijaly odpovědnost za porušování mezinárodního humanitárního práva. Vyšetřovací komise OSN by u této příležitosti měla zveřejnit nálezy ze severozápadní Sýrie, pojmenovat viníky a požadovat spravedlnost.”
Michelle Nunn, prezidentka CARE USA:
“Jen v roce 2019 proběhlo 85 útoků na zdravotnická zařízení v severní Sýrii. První měsíc roku 2020 tenhle otřesný trend pokračoval. Eskalující boje a útoky na zdravotnická zařízení vyhnaly statisíce Syřanů hledat bezpečí pro sebe a své rodiny.
“Kvůli opakovaným útokům na nemocnice v Idlibu se naše porodnická a pediatrická klinika staly jediným fungujícím zařízením široko daleko. Zahltily ji ženy a děti, které potřebovaly akutní lékařskou pomoc. Bohužel, poté co před několika dny letecké útoky zasáhly nedalekou nemocnici, jsme museli provoz našeho zařízení zastavit a evakuovat pacienty a zdravotníky. V severozápadní Sýrii je akutně potřeba zdravotnická péče pro těhotné ženy, matky a novorozence. Na civilisty tento konflikt dopadá opravdu ničivě. Ohrožuje ženy a děti, potřebují okamžitě zvláštní ochranu.”
Inger Ashing, generální ředitelka Save the Children:
“Děti v severozápadní Sýrii jsou vyděšené. Denně vidí padat bomby a nechtějí toho být součástí. Za ty roky už jejich životy konflikt úplně změnil. Byly očitými svědky ničení svých domovů, škol, nemocnic, zabíjení svých blízkých. Teď se snaží znovu uniknout před násilím a zmatkem. Všechny strany konfliktu by měly respektovat mezinárodní humanitární právo a lidská práva a měly by děti a civilisty obecně ušetřit války.”
Jan Egeland, generální tajemník Norwegian Refugee Council:
"V důsledku vojenské ofenzívy syrské vlády a jejích spojenců se desítky tisíc syrských rodin ukrývají podél tureckých hranic. V táborech je pětkrát více lidí, než je jejich kapacita a ceny nájemného v severozápadních městech prudce stouply. Turecko v průběhu let velkoryse hostilo miliony uprchlíků ze Sýrie. Ale boje tlačí lidi stále dál a dál na sever a v tuto chvíli nemají kam jít. Vyzýváme Turecko, aby nechalo tyto vyděšené rodiny najít bezpečí za hranicemi nebo na územích, která má Turecko v Sýrii pod kontrolou. Nelze očekávat, že jediné Turecko přijme více uprchlíků. NRC vyzývá mezinárodní společenství, aby urychleně jednalo a poskytlo další podporu.”
Andrew Morley, prezident a generální ředitel World Vision International:
“Podmínky, ve kterých musejí lidé v Idlibu přežívat, jsou tristní. Od dubna loňského roku bylo nově vysídleno téměř 900 000 lidí. Počet lidí, kteří odcházejí, je obrovský a každý den se k nim připojují desítky tisíc dalších. Děti spí v zatopených polích bez tekoucí vody a ochrany před přírodními živly. Poskytujeme lidem deky, topení i finanční pomoc, ale lidé nemají peníze na to, aby si koupili topivo. Mnozí nám řekli, že pálí své oblečení a odpadky, aby se zahřáli. V Sýrii je zima a rodiny se zoufale snaží ochránit děti, aby ji přežily."
Kieren Barnes, vedoucí programů v Sýrii, Mercy Corps:
"Víme, že lidé se mnohdy rozhodnou utéct na poslední chvíli a rodiny jsou tak nuceny vydat se do zimy s malou nebo žádnou podporou. A naše týmy sotva zvládají příliv lidí, kteří utíkají před násilím.”
Bahia Zrikem z organizace Humanity & Inclusion:
“V minulosti si lidé byli schopni pronajmout bydlení od místních, kteří jim nabídli své domovy. To je ale čím dál tím obtížnější, protože lidí je více než možností bydlení a podmínky jsou čím dál tím zoufalejší. Spousta těch, kteří museli uprchnout, teď přespává ve svých autech zaparkovaných na kraji silnice, protože zkrátka nemají kam jít. Nutně potřebují pomoc. Potřebují jídlo, přístřeší, topivo, aby se mohli zahřát a mnoho z nich také potřebuje zdravotní péči. Zejména starší lidé a osoby se zdravotním postižením. S tisíci zranitelnými lidmi, kteří budou v následujících dnech přicházet, budou potřeby nadále narůstat a bude stále obtížnější je naplnit.”
Aby se zabránilo dalšímu zhoršení už tak katastrofické situace, vyzývá International Rescue Committee spolu s CARE, Save the Children, NRC, World Vision International, Mercy Corps, Humanity & Inclusion a Člověkem v tísni k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a k zajištění bezpečí pro miliony civilních obyvatel, kteří jsou v současné době vystaveni bojům.
Mezinárodní společenství musí odsoudit probíhající násilí a zajistit, aby viníci odpovědní za porušování mezinárodního humanitárního práva byli hnáni k odpovědnosti.
Syrští civilisté trpí dlouhých devět let. Mír teď potřebují víc než kdykoliv dříve.
Poznámky:
- International Rescue Committee poskytuje pomoc lidem v Sýrii od roku 2012 a během loňského roku poskytl spolu s dalšími partnery pomoc více než milionu lidí. V severozápadní Sýrii poskytuje s partnery zdravotní péči, finanční pomoc a další životně důležité služby tisícům lidí, kteří byly z důvodu nedávnému narůstajícího násilí nuceni opustit své domovy.
- CARE poskytuje pomoc v Sýrii od roku 2014 a dosud pomohla více než 5 milionům lidí. Za poslední rok se pomoc CARE dostala k více než 1 milionu lidí včetně více než 650 tisícům žen. Společně s partnery CARE v severozápadní Sýrii poskytuje lidem čistou vodu, hygienické potřeby, zdravotnické potřeby pro těhotné ženy a ženy s malými dětmi a psychosociální pomoc pro lidi zasažené trvající krizí. CARE také poskytuje lidem nezbytnosti jako je zimní oblečení, matrace, oblečení pro děti, kuchyňské potřeby a další. V současné době CARE podporuje lidi, kteří se evakuují z ostřelovaných měst a síť sanitek.
- Save the Children
- NRC
- World Vision International
- Mercy Corps
- Humanity & Inclusion
- Člověk v tísni
Vlastní zkušenosti lidí, kteří museli nedávno uprchnout ze svých domovů:
Ahmad*:
"Díky bohu, že se s mými dětmi můžeme ukrýt ve sklepě a pod střechou. Spousta lidí, kteří museli uprchnout ze svých domovů nemohli najít úkryt a nemají stan, kde by mohli přečkat. Mnoho rodin sdílí domy se svými známými a příbuznými v severním Idlibu a ve venkovských oblastech Aleppa. Viděl jsem také spoustu rodin, které přečkávaly noc ve svých autech, aby ráno mohly pokračovat v cestě. Neustále hledají bezpečnější místo. Také jsem slyšel mnoho příběhů, jak lidé trávili noc venku. Situace v Idlibu a na venkově je nepředstavitelná a každým dnem se to zhoršuje. Zvuky ostřelování a leteckých úderů jsou opravdu děsivé, i když jsou třeba daleko. Nevím, co přijde, ale mohu říct, že věci se zhoršují a nevypadá to, že by se situace měla zlepšit. Nejhorší věc, jakou si člověk může představit, je opustit svůj domov.”
Hadil*, který musel utéct z Maarat an Numan:
“Bombardování nepřestávalo a vojáci se blížili k vesnici, takže museli opustit náš dům. Museli jsme jít daleko, než jsme se v bezpečí dostali sem. Situace byla strašná, když jsme utíkali. Bombardování pokračovalo a bombardéry létaly přímo nad námi. Střílelo se i na silnice a bomby dopadaly i tam, kudy jsme šli my. Během dne jsme se zastavili a pokračovali jsme v cestě v noci. Vzali jsme si jen to nejpotřebnější. Všechno ostatní jsme museli opustit. Jediné, o co mi šlo, bylo, aby byly v bezpečí mé děti. Jsme tu už dvacet dní a žijeme u mého bratrance. Má nedostavěný dům, který já a mé čtyři děti sdílíme s příbuznými. To je dalších 12 rodin. Nedokážu popsat, jak náročné je bydlet na jednom místě v takovém množství lidí a jaké je to napětí.”
Farrah*:
“Věci jsou velmi drahé. Čaj, cukr, rýže, všechno… dokonce i chleba… Nemůžeme si toho moc dovolit, peníze na nákup potravin sháníme každý den. To, že jsme museli odejít z domova, nás zničilo. Nepotřebuji kupovat maso nebo rajčata, jediné, co si přeji je, aby mé děti nehladověly. O tom, že bychom si mohli koupit jídlo, jako je maso nebo rajčata, už ani nesníme… Včera nám naši sousedé naštěstí dali necelého půl kila rýže.. vaříme a jíme to, co nám ostatní lidé dají… Zeleninu jsem nekoupil hodně dlouho, nakupuji jen to nejlevnější, jako je třeba petržel... ale například kuře dnes stojí 3000 syrských liber. To je pro nás úplně nemožné… musíme hodně šetřit, abychom přežili.”
*Z důvodu bezpečnosti byla jména změněna
Pro více informací kontaktujte vedoucího programů Člověka v tísni v Sýrii Tomáše Kociana:
+420777787970
Další kontakty:
International Rescue Committee
Kirsty Cameron
M: +962 775 402 255
WhatsApp: +44 7922 041 198
CARE International
Fatima Azzeh
M: +962 79 711 7414
Skype: fatima.azzeh
World Vision
Elias Abu Ata
M: +962 775 446 556
Skype: elias.abuata
Save the Children
Joelle Bassoul
E: Joelle.bassoul@savethechildren.org
M: +961 8160 006 96
NRC
Karl Schembri
M: +962 790 220 159
Mercy Corps
Wilf Dinnick
M: + 962 7 7548 8223
Skype: WilfDinnick
Humanity & Inclusion
Bahia Zrikem
M: +962780613603
People in Need
Tomas Kocian
E: tomas.kocian@peopleinneed.cz
M: +420 777 787 970