Story paní Králové: Když si paragrafy nerozumí…

Publikováno: 12. 2. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Story paní Králové: Když si paragrafy nerozumí…
© Foto:

Paní Králová se před časem dostala do problémů s dluhy. Ty nenastaly díky jejímu nezodpovědnému chování, ale díky tomu, že se stala obětí podvodu. Její příběh názorně ilustruje, jak složité je domoci se následné nápravy. Trestní právo si zde totiž příliš nerozumí s jeho občanským bratříčkem. Příběh také posloužil jako předloha pro film Story paní Králové, který natočila bílinská skupina mládeže, vystupující pod názvem Nejsme v tísni. 

Paní Králová se před několika lety ocitla ve velmi složité situaci. Přes svoji známou, kterou ještě tenkrát považovala za přítelkyni, požádala o půjčku. Její známá totiž pracovala jako jednatelka společnosti, která tyto služby poskytuje. Žádost jí však byla zamítnuta a zdálo se, že tím příběh končí. Bohužel opak byl pravdou.

Rádoby přítelkyně totiž použila osobní údaje paní Králové a půjčila si pod jejím jménem u různých společností nemalou část peněz. Dostala ji tak do dluhové pasti. Podvod, říkáte si... A máte pravdu, což potvrdila i policie, která k tomu vydala i patřičné usnesení. V něm je jasně napsáno, že se jedná o podvod, a že tento dluh není její. Jenže dluh už v té době byl exekučně vymáhán a občanské právo má jasně daná pravidla, která stanovují, jak již nařízenou exekuci zastavit. A jak správně tušíte, paní Králová všechny termíny na možná odvolání propásla. Zcela logicky a rozhodně ne její vinou – prošetřování podvodu prostě nějaký čas zabere. Tím se hlavní hrdinka filmu dostane do situace, kdy zjednodušeně řečeno občanské právo potvrzuje a „posvěcuje“ trestný čin podvodu, který byl na ni spáchán.

„V tento moment se na nás paní Králová obrátila s prosbou o pomoc. Přes veškerou její snahu se jí nepodařilo odvrátit exekuci, celou částku tak musela uhradit sama. Jednalo se cca o 37.000 Kč, které splácela pomocí srážek z důchodu. Zjistil jsem potřebné informace, vysvětlil jí její situaci a po 2,5 letech splácení jsme společně připravili plán, který umožní vymáhat peníze zpětně po pravém viníkovi,“ popisuje Petr Mati z bílinské pobočky organizace Člověk v tísni.

Film jako nástroj prevence                                             

Tím, že paní Králová využila služby dluhového poradenství, však její spolupráce s touto organizací neskončila. Její příběh posloužil jako námět výše zmíněného filmu. Film byl točen na různých místech města Bíliny, převážně v reálném prostředí jednotlivých scén. Byl vytvořen pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni za spolupráce Západočeské univerzity v Plzni v rámci mezinárodního projektu s názvem Moje. Tvoje. Naše. Město.

Důvodem pro jeho natočení byla především žádost samotné oběti této události, která chtěla se svým příběhem seznámit širokou veřejnost. Mimochodem paní Králová je fiktivní jméno, reálná hrdinka filmu si přála zůstat v anonymitě. Sekundárním důvodem pak byla snaha poskytnout její zkušenost lidem, kteří se mohou stát oběťmi podobně nekalých praktik. Film je volně k dispozici všem neziskovým organizacím, které se snaží bojovat s dluhy. Mají možnost využít ho jako podpůrný nástroj při pořádání veřejných diskuzí a seminářů proti dluhům. Zároveň najde uplatnění i ve školách při výuce např. finanční gramotnosti.

Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor PSI