SZ: V Česku je 13 procent dětí ohroženo chudobou, ukazují data. „Ve skutečnosti bude číslo daleko vyšší,“ domnívá se Hůle

Publikováno: 8. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
SZ: V Česku je 13 procent dětí ohroženo chudobou, ukazují data. „Ve skutečnosti bude číslo daleko vyšší,“ domnívá se Hůle
© Foto: fotobanka

Jak uvedly Seznam Zprávy, dle aktuálních dat Eurostatu je v Česku ohroženo chudobou necelých 13 procent dětí, čímž se v tomto ohledu řadíme na druhou nejlépe hodnocenou příčku mezi zeměmi EU. Na první pohled by to mohla být potěšující zpráva. Náš kolega Daniel Hůle je ale přesvědčen, že pokud by Eurostat při měření zohledňoval otázku exekucí a insolvencí, skutečný počet dětí ohrožených chudobou a sociálním vyloučením by byl daleko vyšší – procentuálně by se podle jeho odhadů mohl pohybovat mezi 16 a 21 procenty, uvedl pro Seznam Zprávy. 

„Hlavní problém je v tom, že chudoba se měří tím příjmem, jaký by byl, kdyby nebyla v naší republice ani jedna exekuce. Ale 720 tisíc lidí exekuci má – a velká část má děti,“ uvedl Hůle pro Seznam Zprávy. K roku 2020 činila hranice ohrožení příjmovou chudobou, která je definována jako 60 % mediánu národního příjmu, 13 640 korun měsíčně.

Dalším problémem měření je, že výběrové šetření nezohlednilo zvláštní typy bydlení, jako například ubytovny. Právě tam přitom hrozí chudoba dětem nejvíce. Mezi nejvýznamnější faktory, které mají na chudobu vliv, se řadí zejména nezaměstnanost a nízká úroveň vzdělání – dětem, jejichž rodiče mají pouze nižší vzdělání, hrozí chudoba v polovině případů. Naproti tomu dětem pocházejícím z rodin s vyšším vzděláním hrozí chudoba jen v necelých osmi procentech případů. Dále je třeba neopomenout horší situaci rodičů samoživitelů.

Děti jako vězni exekuované domácnosti

Koncentrace exekucí, kterých je v Česku stále více než 720 tisíc, je nejvyšší u lidí s nižším vzděláním a příjmem. I v rodinách zatížených exekucemi ale vyrůstají děti. Ačkoli na každé dítě v takovém případě připadá nezabavitelná částka 2624 korun, není takový obnos dostatečný:

„Je to pořád dva a půl tisíce, takže je to hrozně málo, pokud započteme náklady na nájmy a v dnešní době zvlášť energie. Pro tyto děti je třeba platba školy v přírodě, běžných věcí, kroužků, úplně nereálná. Často se neúčastní žádných takových aktivit s vrstevníky a zase to jenom posiluje to, že jsou vězni exekuované domácnosti, sdělil Hůle Seznam Zprávám. Podíl dětí ohrožených chudobou se dle něj bude v příštích měsících zvyšovat a to zejména v chudých domácnostech, kterých se zdražení cen energií dotkne nejvíce.

Těžší situace pro sociálně slabší

„V současné době, kdy udeřila energetická krize, to může vším zahýbat. Všechno se zdražuje, propadají se reálné příjmy domácností. Myslím si, že obecně se ten trend bude určitě zvyšovat,“ uvedl Hůle pro Seznam Zprávy.Méně vzdělané rodiny méně efektivně nakládají s energiemi. Budou mít horší smlouvy s energetickými společnostmi. Třeba naletěly i energošmejdům. Takže myslím, že podíl lidí postižených energetickou krizí mezi chudými bude určitě vyšší než ve zbytku populace. Podíl počtu chudých dětí bude určitě růst, míní Hůle a podotýká, že mnohé rodiny se navíc stále vypořádavají s výpadky příjmů způsobených pandemií.

Celý článek Seznam Zpráv najdete pod tímto odkazem

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články