Být tam, kde je Messi aneb jak si školák Honza začal plnit svůj velký sen

Publikováno: 19. 2. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Být tam, kde je Messi aneb jak si školák Honza začal plnit svůj velký sen
© Foto: archiv pracoviště

Dnes vám představíme příběh teprve 12letého kluka, říkejme mu třeba Honza, který chodí do našeho nízkoprahového klubu v Ústí nad Labem a díky tomu si začal plnit svůj velký sen...

„Chtěl bych se jednou dostat třeba tam, kde je dneska Messi...“

Honza chodí do páté třídy na základní školu, vyrůstá v málo podnětném prostředí, v sociálně vyloučené lokalitě, kde žije společně s maminkou a pěti mladšími sourozenci v pronajatém bytě. I přes všechny překážky, které s sebou život v tomto prostředí přináší, neztrácí Honza čas a naplno rozvíjí svůj potenciál. Ve škole exceluje ve všech předmětech, každé jeho vysvědčení se pyšní výbornými známkami, má vyznamenání a minimum absencí. Nabyté znalosti si však nenechává jen pro sebe, předává je i svým mladším sourozencům, kteří si díky tomu prospěch ve škole také vylepšují.

„Nikdy jsem se učit nemusel, jde mi to samo.“

Když v roce 2021 začal Honza navštěvovat nízkoprah MIXér, všimli jsme si jeho sportovního nadání a nabídli mu možnost zapojit se do projektu Fotbal pro rozvoj.

„V klubu mě chválí hlavně za to, jak jsem chytrý a šikovný ve fotbale“

Honza byl vybrán jako posila do nově vzniklého fotbalového týmu B&Bartoni, který tehdy vedl místní dobrovolník Milan. Už při prvním tréninku Honza všem dokázal, že má obrovský talent, který je třeba nadále rozvíjet a jelikož Honza fotbalem žije, bylo hned jasné, že „neusne na vavřínech“.

„Viděli mě hrát a zeptali se mě, jestli se k nim připojím.“

O rok později se Honza připojil k týmu „Mongauá“, který působí v Krásném Březně. Zanedlouho si ho všiml i zástupce z nadace „Vykopej se“, který se přišel podívat na jejich trénink a Honza dostal nabídku, zapsat se na jejich fotbalovou akademii.

„Trénujeme každý den od půl šesté do sedmi večer, spoluhráči mě mezi sebe hned přijali, a když se mi něco nedaří, poradí mi, jak to zlepšit.“

Od listopadu 2023 působí v profesionálním fotbalovém týmu FK VIAGEM na pozici útočníka levého křídla a hrdě nosí modro-bílý dres. Zúčastnil se už několika zápasů, je schopen sám dodržovat pravidelnost tréninků. I přesto, že má ve fotbale slibnou kariéru, uvědomuje si důležitost vzdělání. Má před sebou sice ještě 4 roky studia na ZŠ, už teď však s pracovníky klubu diskutuje o možnostech dalšího vzdělávání.

„Kdybych tenkrát nezačal hrát fotbal, vůbec nevím, kde bych dneska byl.“

Honzův příběh dokazuje, že i na velmi vysokou horu vede cesta, a i když občas můžeme z cesty vybočit, vždy lze využít příležitostí, které nám ji pomohou zase najít...

Kontakt:


Autor: Nikol Šedivá, praocvnice NZDM MIXér

Související články