Téma migrace je pro mladé novináře náročné. Proto jsme vydali příručku, která jim pomůže se v tématu zorientovat
Publikováno: 13. 5. 2020 Doba čtení: 2 minutyAčkoliv je téma migrace v českých médiích i téměř 5 let od tzv. uprchlické krize stále velmi oblíbené, studenti žurnalistiky či mediálních studií na českých univerzitách mnoho příležitostí porozumět migraci do hloubky nemají. Výjimkou jsou ale například studenti z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy.
Ti mají již třetím rokem možnost hlásit se do kurzu Novinář a menšinová témata: Média a migrace, jenž na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky realizuje Program migrace organizace Člověk v tísni.
Nejenom pro ně tým Programu migrace ve spolupráci se slovenskými kolegy z Človeka v ohrození a estonskými kolegy z organizace Mondo vydal příručku Lidé mezi řádky - Příručka o migraci pro (budoucí) novináře, která má za cíl u studentů podpořit rozvoj kritického kritického přístupu v mediálním zpracování témat spojených s migrací, migranty a soužitím majorit a tzv. nových menšin. Publikace čtenářům nabízí nový pohled na tradiční teoretické žurnalistické koncepty nastolování agendy, diskurzu, rámování, gatekeepingu či etiky, které zasazuje do kontextu migrační problematiky s důrazem na situaci v EU a v Česku, Estonsku a na Slovensku.
Kromě vymezení základních pojmů spojených s migrací příručka představuje hlavní poznatky z oboru migračních studií, ale také je prostoupena více či méně interaktivními aktivitami, které na principech metody kritického myšlení E–U–R (evokace–uvědomění–reflexe) podněcuje čtenáře k uvědomění si vlastní pozice a omezení ve své novinářské práci. Příručka zároveň nabízí praktické tipy pro vedení rozhovoru nebo práci se zdroji.
Ač je materiál primárně určen studentům žurnalistiky a začínajícím novinářům, může se stát zdrojem inspirace i pro zkušené redaktory.
Publikace vznikla v rámci projektu People Between the Lines: Building Skills For Quality Migration Coverage, který finančně podpořila Evropská komise.