Teror v Bělorusku: Soud se třemi aktivisty začíná
Publikováno: 25. 8. 2021 Doba čtení: 2 minutyV pátek 3. září začíná proces se třemi aktivisty běloruské lidskoprávní organizace Viasna. Leanid Sudalenka a Tatsiana Lasitsová, kteří jsou již sedm měsíců zadržováni ve vazební věznici č. 3 v městě Homel, jsou obviněni z “organizování a financování akcí, které hrubě narušují veřejný pořádek“ (čl. 1 a 2 paragrafu 342 trestního zákoníku). Třetí obžalovanou, která je vyšetřována na svobodě, je dobrovolnice Maryia Tarasenková.
V květnu letošního roku Člověk v tísni udělil čtyřem zadrženým členům Viasny cenu Homo Homini. Jedním ze čtyř oceněných je právě Leanid Sudalenka.
Politicky motivovaná obvinění
Všechna obvinění jsou na první pohled politicky motivovaná. To hlavní, kterému Leanid Sudalenka čelí, se týká skutečnosti, že proplácel pokuty uložené účastníkům pokojných demonstrací po zmanipulovaných volbách v srpnu 2020. Spolu se dvěma dalšími dobrovolníky z Viasny rovněž pomohl mnoha lidem sehnat právníky, kteří je zastupovali v procesech souvisejících s protesty. Dále je obviněn z „nákupu palivového dříví na pomoci rodině,“ jejíž otec byl později odsouzen za výtržnictví. A konečně: vloni v červenci Sudalenka pomohl obviněnému Valerymu Smiayanovi podat stížnost Výboru OSN pro lidská práva za to, že dostal pokutu za pořádání mírových protestů na podporu zatčeného aktivisty Siarheie Cichanouského, manžela aktivistky Svjatlany Cichanouské, kterou režim prezidenta Lukašenka donutil emigrovat do Litvy.
V případu bylo dosud vyslechnuto více než 200 svědků, spis obsahuje 77 svazků.
Soudce Siarhei Salouski a stoupající brutalita režimu
Soudní stání povede soudce Siarhei Salouski. Je známý tím, že v dosavadních procesech s občanskými aktivisty uděloval vysoké tresty a pokuty. V roce 2020 Salouski dvakrát pokutoval novinářku Larysu Shchyrakovou za to, že v televizi Belsat, kde byla zaměstnána, informovala o protestech.
Běloruský režim v posledních týdnech ještě vystupňoval již tak brutální agresi vůči svým občanům. Množí se případy mučení a špatného zacházení ve věznicích. Člověk v tísni dlouhodobě vyzývá mezinárodní společenství k akcím na obranu postižených Lukašenkovým režimem.
Více se o situaci v Bělorusku dočtete na českých i anglických stránkách Člověka v tísni.