To jsme my, humanitární pracovníci. To je Ukrajina: 7 let konfliktu očima lidí, kteří pomáhají svým krajanům

Publikováno: 12. 4. 2021 Doba čtení: 2 minuty
To jsme my, humanitární pracovníci. To je Ukrajina: 7 let konfliktu očima lidí, kteří pomáhají svým krajanům
© Foto: People in Need

To jsme my, to je Ukrajina. Zní vám to povědomě? Před dvěma lety jsme dali pěti lidem v pěti vesnicích poblíž kontaktní linie na východní Ukrajině telefony, aby natočili svůj každodenní život. Teď vám odlehlé vesničky a realitu místních lidí přiblíží ti, kteří tu každý den pomáhají. 

Konflikt na východní Ukrajině trvá už sedm let a my jsme se rozhodli ukázat realitu očima humanitárních pracovníků, kteří denně pomáhají lidem, kterým válka zasahuje do života. Mnoho z nich vyhnal probíhající konflikt z domova a oni se rozhodili pomáhat svým krajanům a krajankám.

Letos se na pár týdnů stali ukrajinskými Youtubery a ukázali, jaký dopad má konflikt na lidi žijící poblíž kontaktní linie a na prahu Evropské unie. Podařilo se jim zachytit obyčejné každodenní okamžiky.

Podívejte se očima Dmytra, Inny, Viktorie a Maryny, jaké to je pomáhat lidem v místě, kde válka trvá už 7 let a které je vzdálené jen asi 2000 kilometrů od rušných hlavních měst Evropské unie.

Do tamního života můžete nahlédnout v nových epizodách v pondělí a ve čtvrtek ve 20 hodin na našem Youtube a Facebooku. Přihlaste se k odběru a nezmeškejte žádný díl. 

7 let trvající konflikt na Ukrajině:

  • Zasáhl více než 5 milionů lidi
  • 3,4 milionu z nich potřebuje humanitární pomoc
  • Kvůli konfliktu přišlo o život více než 3 300 civilistů a více než 7000 jich bylo zraněno.
  • Přibližně 3,2 milionu lidí nadále žije v okruhu 20 kilometrů od 427 km dlouhé kontaktní linie ve strachu a potravinové nejistotě. Nemají dostatečný přístup k lékařské péči, pracovní příležitosti a mají velmi omezenou možnost dopravy.
  • Mezi nejohroženější skupiny patří staří lidé, kteří představují 30% z těch, kteří potřebují pomoc. Dalších 20% tvoří děti.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Tato dokumentární série je součástí projektu ACCESS, který financuje Generální ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské unie. Její vznik jsme iniciovali společně s našimi partnery Médicos del Mundo, ACTED a IMPACT Initiatives, Help Age International, Right to Protection.

Od roku 2017 konsorcium ACCESS, jehož jsme součástí, díky EU podpořili téměř 340 000 lidí na obou stranách kontaktní linie. 

Autor: Člověk v tísni

Související články