„Tvrdě pracuju, abych mohla posílat své děti do školy," říká Nafisa z Afghánistánu. Podpořili jsme v této zemi 27 000 lidí

Publikováno: 1. 6. 2022 Doba čtení: 4 minuty
„Tvrdě pracuju, abych mohla posílat své děti do školy,
© Foto: Člověk v tísni

Humanitární krize v Afghánistánu zmizela z titulních stránek novin, ale to neznamená, že skončila. V současné době nemá 95 % Afghánců dostatek jídla a více než polovina Afghánců (24,4 milionu) naléhavě potřebuje humanitární pomoc. Ještě horší je, že polovinu z nich tvoří děti. Humanitární situaci zhoršuje skutečnost, že více než 3,5 milionu lidí je stále vnitřními uprchlíky. Od převzetí moci Tálibánem v srpnu 2021 jsme podpořili 3 800 rodin 6 400 distribucemi pomoci v hodnotě 500 000 USD.

„Lidem poskytujeme především finanční pomoc, která trvá několik měsíců. Tuto pomoc lidé využívají hlavně na nákup potravin, opravu domů, zaplacení nájemného nebo zdravotní péče," říká Klára Mičkalová, ředitelka ČvT v Afghánistánu. „Díky tomu, že v Afghánistánu stále funguje trh, i když je jeho provoz velmi křehký, mají lidé možnost koupit si to, co nejvíce potřebují." Člověk v tísni těmto rodinám pomáhá finanční hotovostí ve výši 43 až 130 USD na jednu distribuci.

Člověk v tísni podporuje 27 000 Afghánců, včetně lidí, jako je Hadayatullah. 28letý otec osmi dětí, který uprchl před konfliktem ve Fárjábu na severu Afghánistánu, byl zraněn při výbuchu, stal se invalidním a nemůže pracovat. „Podařilo se nám vzít s sebou jen matrace, přikrývky a polštáře," nastiňuje Hadayatullah situaci, jak jeho rodina utíkala před boji. „Potřebujeme hlavně peníze a materiál na opravu obydlí a vybavení domácnosti," popisuje největší potřeby své rodiny.

Vedoucí Hadayatullahovy komunity označil jeho rodinu za tu, která by měla být finančně podpořena, a tak peněžní podporu nyní dostávají. „Peníze utratím za léčbu své ženy, která je velmi nemocná. Má jen jednu ledvinu, ve které má kámen, takže peníze utratím za operaci," říká Hadayatullah. Zároveň přemýšlí o budoucnosti a přeje si najít práci. „Pokud se mi podaří získat půjčku, můžu si otevřít malý obchod, u toho sedět a prodávat jídlo, protože už nemůžu dobře chodit," dodává Hadayatullah.

Podpořte Afghánistán

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Moji synové sbírají plastové lahve na ulicích

Nafisa, třicetiletá žena z oblasti Džúzdžán na severu Afghánistánu, patří k dalším, kdo přijímá pomoc od Člověka v tísni. Nafisin život, stejně jako život mnoha dalších lidí v Afghánistánu, není vůbec jednoduchý. Její manžel zemřel a ona zůstala na péči o pět dětí.

Nafisa se svými dětmi utekla z Džúzdžánu do Mazár-e Šarífu. „Neměli jsme moc věcí, a přesto se nám nepodařilo vzít s sebou ani těch pár nejcennějších," dodává s tím, že v současné době potřebuje hlavně najít bydlení a stabilní práci, aby si vydělala nějaké peníze. „Komunita mě hodně podporuje. Tvrdě pracuju, peru oblečení a dělám domácí práce pro bohaté lidi, abych mohla posílat děti do školy," říká Nafisa a popisuje své současné zdroje příjmů. Finanční pomoc Člověka v tísni umožňuje Nafise nakupovat základní potraviny, jako je mouka, rýže a olej a také platit nájem. A jaké je její největší přání? „Mír a dobrá nálada na celém světě."

Samiullah uprchl z okolí Šulgaru v severním Afghánistánu kvůli bojům. „Kvůli leteckým útokům jsme si s sebou nic nevzali. Celý náš dům a všechen majetek shořel,“ říká 52letý otec čtyř dětí. Sousedé mu sice pomáhají rodinu uživit, ale i tak je situace náročná. „Moji synové nemohou chodit do školy a kvůli finančním problémům, kterým čelíme, sbírají na ulici plastové lahve a plechovky," dodává. Peníze, které Samiullah dostává od ČvT, utrácí za jídlo pro rodinu a placení nájmu. „Potřebuji práci, abych mohl posílat syny do školy," přeje si Samiullah.

Sucho už druhým rokem

Kromě krizí způsobenými válečnými konflikty je Afghánistán výrazně zasažen suchem, které podle klimatických předpovědí pravděpodobně postihne zemi již druhý rok po sobě. „Situace je obtížná zejména pro zemědělce a také na trhu. Člověk v tísni od března rozšířil své aktivity do nejméně rozvinutých a nejvíce zanedbaných regionů, kde podporuje místní zemědělce," doplňuje Klára Mičkalová.

Člověk v tísni začal svou misi v Afghánistánu v roce 2001. Za posledních 20 let pomohl statisícům Afgháncům zajistit si obživu, postavit a opravit domy, školy a nemocnice a vybudovat základní infrastrukturu, jako jsou silnice, elektřina a vodovod. ČvT klade důraz na zlepšení využívání přírodních zdrojů a systémovou podporu zemědělství, včetně přímé podpory zemědělců.

Tým ČvT v současné době v Afghánistánu poskytuje lidem v Kábulu a Mazár-i-Šarífu humanitární peněžní pomoc. Pokrývá tak jejich okamžitou potřebu základních potravin a snaží se zabránit hladu. Člověk v tísni také opravuje lidem obydlí a podporuje jejich návrat zpět domů. Tato pomoc by nikdy nebyla možná bez velkorysé podpory lidí, kteří přispěli na výzvu Člověka v tísni SOS Afghánistán, a bez podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Alliance2015 a Humanitárního fondu pro Afghánistán, který je řízen Úřadem OSN pro koordinaci humanitárních otázek (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, OCHA).

Autor: Juliana Hámová, Petr Štefan, Člověk v tísni

Související články