TZ - Člověk v tísni připomene výročí zavraždění ruské novinářky Politkovské projekcí filmu a debatou
Publikováno: 3. 10. 2013 Doba čtení: 2 minutyPraha, 3. října 2013 – V pondělí 7.října uplyne sedm let od zavraždění ruské investigativní novinářky Anny Politkovské. Společnost Člověk v tísni toto smutné výročí připomene projekcí filmu Anna v přední linii, která se uskuteční v Likešově aule na Vysoké škole ekonomické v Praze, 7.10.2013 od 19,30. Po skončení filmu bude následovat debata s ruskou novinářkou Irinou Laguninou, která v Praze vede ruské vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Projekce je otevřena pro širokou veřejnost, vstup zdarma.
„Měli jsme velkou radost, když město Karlovy Vary vloni pojmenovalo park po zavražděné Anně Politkovské. Připomínat si výročí její smrti má smysl, protože tlak na občanskou společnost a nezávislé novináře v Rusku se v poslední době zase zvyšuje,“ řekl Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Centra pro demokracii a lidská práva Člověka v tísni.
Mezi viditelné projevy takového tlaku můžeme zařadit několik příkladů z poslední doby, jako například zatčení skupiny připomínající si na Rudém náměstí v Moskvě demonstraci proti okupaci Československa z roku 1968 nebo zavření soukromé galerie, která vystavovala prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva v ženském spodním prádle. V Rusku také nadále roste legislativní tlak na sexuální menšiny. Mimo viditelné potlačování občanské společnosti se ruští aktivisté a obránci lidských práv potýkají s pravidelnou šikanou státní moci, která také usiluje o jejich diskreditaci ve společnosti.
Anna Politkovská byla investigativní ruská novinářka, která ostře kritizovala současný režim v Rusku a 7. října 2006 byla zavražděna. Její vražda vyvolala po celém světě vlnu solidarity s ruskými novináři a aktivisty. Politkovskou si připomínají každoročně lidé v Rusku i po celém světě, v Česku probíhají vzpomínkové akce od roku 2007. V loňském roce město Karlovy Vary pojmenovalo po zavražděné novinářce park v centru města. Její případ odráží těžké podmínky práce novinářů a aktivistů v Rusku.
Anna Stěpanovna Politkovská (roz. Mazepová)
30. 8. 1958 – 7. 10. 2006. Narodila se v New Yorku v rodině sovětských (ukrajinských) diplomatů při OSN, vystudovala Moskevskou státní univerzitu (diplomovou práci věnovala poezii Mariny Cvetajevové). Žurnalistické práci se začala věnovat v období relativního uvolňování poměrů v Sovětském svazu (tzv. perestrojky). Kolem roku 2000 nastoupila do novin Novaja gazeta a krátce na to pro ně začala psát o znovuobnoveném konfliktu v Čečensku. Celosvětovou pozornost si získalo její odvážné reportování z válečné zóny, zvláště to, jak válka dopadala na obyčejné lidi. Kromě stovek článků je autorkou několika knih, jako například Ruský deník či Putinovo Rusko, které jsou přesnou analýzou poměrů v Rusku.
Pro další informace kontaktujte:
Adéla Pospíchalová, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni
tel.: 777 787 968
mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz