Přijďte na debatu "U nás pomáhali taky"
Publikováno: 19. 6. 2022 Doba čtení: 2 minutyV pátek 24. června při příležitosti výročí Dne odchodu okupačních vojsk uspořádáme akci pro žáky a studenty. Chceme upozornit na paralely mezi invazí v roce 1968 u nás a aktuální situací na Ukrajině. Na Jungmannově náměstí proběhne živá debata, jejímiž hosty budou někdejší disidentka Věra Roubalová Kostlánová, novinář Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Debatou bude provázet Karolína Koubová. Žáci a studenti během setkání vzdají úctu nejen obětem komunistického režimu Československa, ale také obětem ruské agrese a statečným obráncům Ukrajiny.
„Ukrajinci svou vlast brání, bojují i za naši svobodu. Proto jsme se tento rok rozhodli reagovat na aktuální situaci a také připomenout, že Rusko je agresivní opakovaně. Svůj vděk a podporu můžeme vyjádřit i tím, že se co nejlépe postaráme o ukrajinské uprchlíky, kterými jsou především ženy a děti,” říká Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví.
Tak jako Ukrajina i my máme historickou zkušenost s agresí řízenou z Kremlu. O okupaci Československa se rozhodlo v Moskvě a jejím hlavním smyslem byla snaha Sovětského svazu udržet pod kontrolou zemi, u níž hrozilo, že se vydá vlastní svobodnou cestou.
A dodává: „V uplynulých letech, navzdory nepřátelské politice kremelského vedení, nedokázal Západ zaujmout jasná a principiální stanoviska. Docházelo k relativizaci a zlehčování hrozeb, které Rusko představovalo, k upřednostňování ekonomických pohledů a zájmů, k prosazování údajně nevyhnutelných kompromisů. Řada českých politiků a osobností veřejného života nepokrytě pomáhala zájmům Moskvy. Zřetelným snahám o posilování vlivu Ruska v České republice pomáhali i někteří čelní představitelé podnikatelské sféry a státní správy.”
Debata U nás pomáhali taky
Na Jungmannově náměstí uspořádáme pro žáky a studenty debatu, která bude živě vysílaná také online. O okupaci Československa v roce 1968 a jejích následcích, vlivu Sovětského svazu v době normalizace, odchodu sovětských vojsk a aktuální situaci na Ukrajině bude debatovat někdejší disidentka, jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Celou debatou, během které mohou studenti pokládat své dotazy, bude provázet moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová.
Během debaty bude také promítnut krátký film Karla Strachoty U nás pomáhali taky. Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům, v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Poukazuje na paralely mezi okupací našeho území, anexí Krymu v roce 2014 a ruskou invazí zahájenou v únoru tohoto roku. „Současný ruský útok na Ukrajinu je krvavější, přitom vychází ze stejné ruské imperiální strategie, je stejně protiprávní a ruská propaganda jej stejně lživě označuje za nezbytný čin, vedený ušlechtilými pohnutkami,” dodává Aneta Kočíková.