Učím ostatní farmáře, jak sázet stromy a pěstovat zeleninu, říká Khan Bukhari

Publikováno: 26. 10. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Učím ostatní farmáře, jak sázet stromy a pěstovat zeleninu, říká Khan Bukhari
© Foto: Petr Štefan

Třicetiletý Khan Bukhari strávil většinu svého života v Pákistánu jako uprchlík. Pak se ale vrátil i s rodinou do rodného Afghánistánu, kde dnes žije ve vlastním domě ve vesničce Sanger Khal v provincii Samangan na severu země. Pod jednou střechou tu s ním bydlí dalších 20 lidí. Když tady Člověk v tísni ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou spustil projekt zkvalitnění zemědělské produkce, představitelé místní komunity doporučili právě Bukharovu zahradu jako ukázkové místo. „Do mého života to přineslo dramatickou změnu,“ popisuje tuto zkušenost. „Mohu teď pěstovat například i tykve, rajčata nebo okru,“ dodává.

Život Khana Bukhariho rozhodně nebyl snadný. Jeho afghánští příbuzní byli uprchlíky v Pákistánu přes 30 let, takže měli jen omezené možnosti vzdělání a životního naplnění. Bukhari v Pákistánu vyrůstal, takže návrat do Afghánistánu pro něj byl jako stát se opět uprchlíkem a začít zcela od začátku. Teď je ženatý a snaží se uživit svou rodinu. Což může být v místních podmínkách dosti složité. Bukhariho rodina žije na kopcovité, erozí poškozené, vyprahlé půdě, která je náročná pro pěstování plodin. Před rokem proto v této oblasti spustil Člověk v tísni projekt, který pomáhá místním farmářům v efektivnějším využívání přírodních zdrojů.

Součástí tohoto projektu bylo vytvoření tzv. ukázkových zahrad se zeleninou uvnitř místních komunit. Tyto zahrady pomáhají učit místní farmáře novým technikám ochrany vody a půdy a možnostem zlepšování stávající výsadby a sklizně. „Možnost, mít vlastní ukázkovou zahradu, mě hodně zajímala. Proto jsem dal zdejší radě pro komunitní rozvoj vědět o tomto místě, aby zvážili, zda se pro dané účely hodí. Přišli to sem zhodnotit a dali mi svůj souhlas,“ vysvětluje Bukhari, jak se k projektu připojil.

Tenhle vyprahlý kopec zúrodníme

Jakmile byl Bukhari do programu přijat, dostal základní příspěvek. „Khan Bukhari od nás dostal plastové fólie pro skladování vody, rýče pro orbu zahrady a trakaře pro přepravu materiálu,“ vysvětluje Saber Amini, terénní pracovník Člověka v tísni. 

Spolu s tím probíhaly i další aktivity Člověka v tísni zaměřené na rozvoj a zkvalitnění zemědělské produkce v této oblasti. Třicet farmářů z Bukhariho vesnice založilo skupinu zvanou Gape Mohimi Dega („Ještě jeden důležitý krok“), a Khan Bukhari byl ustanoven jako lídr této skupiny. Absolvoval potřebné školení, díky čemuž teď sám trénuje ostatní členy komunity a pomáhá jim sázet stromy a pěstovat zeleninu. „Ostatní farmáři jeho zahradu často navštěvují, aby se přiučili, jak vypěstovat nové plodiny a jak je efektivně kultivovat,“ říká Saber Amini. Khan Bukhari by rád pěstoval zeleninu a stromy ještě nejméně deset let. To, co si vydělá, mu pomůže nasytit rodinu a nakoupit nová semínka, aby udržel zahradu v chodu.

„Tenhle kopec je zničený už stovku let,“ říká Khan Bukhari, když pozoruje suché erozí poničené kopce za domem a v hlavě má další plány. „S podporou Člověka v tísni konečně budeme schopní jeho půdu zkultivovat a vysadit zde více stromů i zeleniny,“ dodává.

Čtěte více o našich projektech v Afghánistánu!

*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: Nabila Hashmi

Související články