Ukrajina a Rusko – blýskání na lepší časy

Publikováno: 24. 11. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Ukrajina a Rusko – blýskání na lepší časy
© Foto: ČvT archiv

Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale každá cesta začíná vždy prvním krokem. Tímto heslem se řídil Člověk v tísni, když společně s dalšími partnery uspořádal na začátku září seminář pro ruské a ukrajinské novináře. Zúčastnili se ho novináři, působící v různých regionech obou zemí – v  Omsku či Syktyvkaru (Republika Komi), v Oděse nebo východoukrajinském Slovjansku, Mariupoulu či Doněcku.

Jedním z hlavních témat semináře byl konflikt na východní Ukrajině a role médií v něm. Přes počáteční obavy organizátorů se toto téma nestalo jablkem sváru, naopak, novináři z obou zemí projevili velký zájem o informace, ke kterým se v profesním životě tak snadno nedostanou. To se týkalo jak podmínek při psaní reportáží ze západní i východní strany frontové linie, tak osudů jednotlivých obyvatel východu Ukrajiny, kteří se v důsledku konfliktu ocitli v jiných částech Ukrajiny nebo v Rusku.

„Seminář byl velice přínosný i pro všechny účastníky z Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že každý z nás působí v jiném regionu, nemáme příliš příležitostí se vzájemně setkávat. V rámci semináře jsme mohli porovnat i naše pohledy na věc. Novinář, působící v Kyjevě či v Oděse má samozřejmě zcela odlišnou perspektivu než někdo, kdo pracuje ve vzdálenosti několika desítek kilometrů od frontové linie,“ řekl Oleksij Macuka, který vede projekt Občanské televize Donbasu (Hromadske TV Donbass).

Seminář ocenili i účastníci z Ruska. „Některé ukrajinské kolegy již sledujeme na sociálních sítích, ale samozřejmě, osobní setkání nám dává daleko víc. Nejen že se můžeme zeptat na vše, co nás aktuálně zajímá, ale vidíme i prostor pro další spolupráci. Například co se týká možnosti zjišťovat a hlavně ověřovat informace na Ukrajině a samozřejmě také naopak.“ Právě tento aspekt vnímají organizátoři jako klíčový. Hranice mezi ukrajinskými a ruskými novináři, ale i mezi dalšími skupinami obyvatelstva je zejména hranicí mentální. Sociální sítě umožňují svobodně komunikovat v reálném čase. Naprosto zásadní ovšem je navazovat také vztahy osobní a vědět, od koho informace pochází a co od ní mohu očekávat.

Navázání osobních kontaktů může do budoucna napomoci objektivnějšímu informování o dění na teritoriu sousedního státu. V návaznosti na seminář teď vzniká několik společných ukrajinsko-ruských mediálních projektů, které by se měly oprostit od politických a ideologických klišé, vzájemně očerňujících jednu či druhou stranu. Budou se snažit jak ruským, tak ukrajinským občanům připomenout, že na druhé straně hranice žijí titíž lidé s týmiž každodenními problémy, jako mají oni. O tom, jak se společným projektům daří, vás budeme informovat v některém z dalších vydání Východoevropského žurnálu.

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články