Ukrajina: Důležité státní reformy v režii aktivistů

Publikováno: 28. 7. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Ukrajina: Důležité státní reformy v režii aktivistů
© Foto:

Na dvou frontách válčí současná Ukrajina. Kromě vysilujícího konfliktu na východě země je nucena se reformovat. A to zgruntu. Jedním ze spouštěčů „revoluce důstojnosti“, která před více než rokem smetla režim prezidenta Viktora Janukovyče, byla asociační dohoda s Evropskou unií. Před jejím podpisem Janukovyč v listopadu 2013 na poslední chvíli couvl, Ukrajinci si však následně „evropskou volbu“ vynutili masovými protesty označovanými jako Euromajdan. Anexe Krymu a válka na východě Ukrajiny, které přišly v reakci na vítězství proevropských sil na jaře loňského roku, mediálně naprosto zastiňují probíhající transformaci, tedy i skutečnost, že Kyjev si nutnost změn uvědomuje: reformy a transformace jsou v zemi stejně důležitým tématem jako zprávy z fronty.

Člověk v tísni v letošním roce v rámci projektu podpořeného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR předá ukrajinským partnerům českou zkušenost ve dvou vybraných reformních oblastech. Jedním z partnerů je občanská iniciativa Reanimacijnyj paket reform (RPR) neboli Oživovací balíček reforem. „Myšlenka vytvořit iniciativu, která by pomohla reformovat zemi, vznikla už během protestů na Majdanu v lednu 2014,“ říká Artem Myrhorodskyj, vedoucí sekretariátu RPR. Iniciativa se podobá jakémusi modernímu hubu – prostoru pro setkávání tvůrčích lidí.

RPR je unikátní projekt občanské společnosti – a ta dnes na Ukrajině prožívá bouřlivý rozvoj. „Naše iniciativa spojila tři stovky expertů, aktivistů, novinářů či vědců z více než 70 nejznámějších analytických center a občanských sdružení z celé Ukrajiny,“ vysvětluje Myrhorodskyj. Experti RPR se v současné době scházející ve více než dvaceti pracovních skupinách zaměřených na jednotlivé reformní oblasti, například na protikorupční reformy, reformy školství nebo podporu e-governmentu. Prosazovat zákony „zdola“ se RPR daří. „Dosud bylo přijato 47 reformních zákonů, které připravili či dotvořili odborníci z naší iniciativy,“ vypočítává šéf kanceláře. K těm nejdůležitějším patří část protikorupčních norem, zákon o veřejnoprávních médiích či legislativa, na jejímž základě Ukrajina spustí proces decentralizace. Seznam všech přijatých zákonů, které iniciovalo RPR, je možné najít v angličtině zde. Protlačit návrhy parlamentním strojem pomáhá RPR vlastní poslanecká Platforma reforem. Jejími členy jsou rovněž aktivisté RPR, kteří získali mandát v prvních porevolučních volbách na podzim 2014.

Kyjev je dnes v centru pozornosti stovek mezinárodních expertů. Například zdravotnictví pomáhá reformovat tým gruzínských odborníků kolem ministra zdravotnictví Oleksandra Kvitašviliho. Své lidi na Ukrajinu vysílá Evropská unie, NATO či Světová banka, vládní programy nabídli USA či Kanada. Zkušenosti Ukrajině nabídli i Češi. „Protože si pamatuji, jak arogantní poradci ze západní Evropy po roce 1989 u nás byli, snažím se s Ukrajinci jednat empaticky a jako rovný s rovným,“ řekla Hospodářským novinám bývalá zástupkyně šéfa Eurostatu Marie Bohatá, která jako poradkyně v rámci Podpůrné skupiny Evropské unie pomáhá na Ukrajině vytvořit v České republice dobře známý zákon o státní službě.

Máme unikátní šanci změnit Ukrajinu a musíme ji využít. To nejtěžší, co nás čeká, je o nutnosti změn, které budou mnohdy bolet, přesvědčit i veřejnost. Pozitivní energie, která se nakumulovala na Majdanu, tu stále je, ale není nekonečná,“ uzavírá Artem Myrhorodskyj.

Zpět na Východoevropský žurnál.

Autor: Východoevropský program ČvT