Ukrajinský režisér Oleh Sencov byl v Rusku odsouzen na dvacet let

Publikováno: 25. 8. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Ukrajinský režisér Oleh Sencov byl v Rusku odsouzen na dvacet let
© Foto:

Praha, 25. srpna 2015 - Symbolicky den po oslavách 24. výročí ukrajinské nezávislosti a na den přesně 47 let po protestu osmi statečných na Rudém náměstí proti okupaci Československa byl ruským vojenským soudem v Rostově na Donu odsouzen k 20 letům vězení ukrajinský filmový režisér a odpůrce anexe Krymu Oleh Sencov. 

Deset let si má odpykat i ukrajinský aktivista Oleksandr Kolčenko. Sencov byl uznán vinným z „vytvoření teroristického uskupení, které vedl, z dvou teroristických útoků a přípravy dalšího teroristického útoku, z pokusu o získání výbušnin, nezákonného držení palné zbraně a nábojů organizovanou skupinou“. Obžaloba pro Sencova navrhovala trest 23 let, pro Kolčenka 12 let vězení, obhajoba žádala zproštění viny v plném rozsahu.

„Rozsudek považujeme za naprosto absurdní a politicky motivovaný. Ukrajinští občané byli de facto uneseni z ukrajinského území, drženi ve vazbě v Rusku a zbaveni veškerého práva na spravedlivý proces,“ říká vedoucí Východoevropského programu společnosti Člověk v tísni Ivana Skálová.

Devětatřicetiletý umělec byl zadržen loni 10. května, kdy do jeho bytu v Simferopolu vtrhli agenti ruské kontrarozvědky FSB. Spolu s dalšími třemi aktivisty ze sdružení Krym_SOS byl obviněn z přípravy bombových atentátů v Simferopolu, Sevastopolu a Jaltě.  Podle vyšetřovatelů umělec stojí za útoky na krymskou kancelář kremelské vládní strany Jednotné Rusko a organizace Ruské společenství Krymu. Režisér je podle obžaloby také členem organizace Pravý sektor, která je v Rusku zakázána. Obviněný to odmítá, spojení se Sencovem popřel i Pravý sektor. Režisér se hlásí k hnutí Euromajdan, které loni svrhlo ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Po anexi Krymu se podle svých slov zabýval dobrovolnickou činností, podporoval novináře, kteří informovali o dění na poloostrově, pomáhal v pátrání po unesených ukrajinských aktivistech.

Letos v srpnu Sencov popsal, že se zadrženými zacházeli surově. „Začali mě bít nohama, rukama, obušky, ve stoje, vleže, vsedě. Když jsem odmítl vypovídat, začali mě dusit igelitovým pytlem. Hrozili, že mě znásilní obuškem, odvezou do lesa a tam zakopají,“ vylíčil stanici BBC. Ruské tajné služby ukrajinskému režisérovi údajně navrhly, aby svědčil proti lídrům hnutí Euromajdan, což by mu vyneslo maximálně sedm let vězení, v opačném případě má očekávat trest ve výši dvaceti let.

Ruská organizace na obranu lidských práv Memorial považuje odsouzené za politické vězně. K propuštění Oleha Sencova vyzývají  Amnesty International a filmové svazy na Ukrajině a v Rusku, k  podpoře ukrajinského režiséra se připojila i Česká filmová a televizní akademie. V dopise adresovaném Kremlu se za filmařovo propuštění už dříve zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi či Andrzej Wajda.

V závěrečné řeči před vynesením rozsudku dnes Oleh Sencov uvedl, že neuznává pravomoc soudu. „Soud okupantů z definice nemůže být spravedlivý,“ prohlásil režisér. V odvážném projevu v soudní síni dále řekl, že si je vědom, že ruská společnost je spoutaná strachem: „Jsou Rusové, kteří velmi dobře vědí, co se děje. Kteří nevěří v pohádky propagandy. Kteří chápou, co se ve světě děje – jaké hrozné zločiny vaši vůdci páchají. Ovšem tihle lidé se něčeho bojí. Myslí si, že se nic nemůže změnit. Že všechno půjde dál tak, jak to je. Že systém nelze zlomit. Že jsou sami. Že je nás málo. Že nás všechny uvězní. Že nás zabijí, zničí. I my jsme na Ukrajině měli zločinný režim, ale vyšli jsme proti němu. Stejná věc se stane také vám, dříve či později. Nevím, v jaké podobě, a nechci vidět nikoho trpět. Přeju vám jen, aby vám už nevládli zločinci.“ Oba odsouzení na rozsudek zareagovali zpěvem ukrajinské hymny (zde) Dva aktivisté z kauzy Sencova byli odsouzeni už dříve, oba dostali sedm let.

 „Tyto případy bohužel nejsou ojedinělé, v ruské vazbě jsou nadále protiprávně drženi i další ukrajinští občané. Nejznámější je případ pilotky Nadiji Savčenkové. Bohužel v současné situaci v Rusku nelze očekávat, že jejich osud bude příznivější než u dnes odsouzených Oleha Sencova a Oleksandra Kolčenka,“ dodává Ivana Skálová z Člověka v tísni.

Více informací:

 Olena Ivantsiv, Člověk v tísni, tel.: 776 539 650, olena.ivantsiv@clovekvtisni.cz

Autor: RK