Utrpení Ukrajinců: ženy a děti prchající před válkou doufají, že se jednoho dne budou moci vrátit domů
Publikováno: 23. 3. 2022 Doba čtení: 2 minutyVálka na Ukrajině způsobuje obrovské lidské utrpení, ztráty na životech a útěk milionů lidí.
Do bezpečí v sousedních zemích se doposud uchýlily tři miliony Ukrajinců. Devět z deseti uprchlíků jsou ženy nebo děti.
Nespočet nevinných lidí bylo zabito – včetně žen a dětí. "Nikdy nezapomenu na den, kdy jsem se snažila dostat z Irpině... Byla jsem venku, když ostřelovali auto našich sousedů. Otec zemřel a matka s dítětem byly zraněny. Je těžké se s tím smířit a nemožné to pochopit. Zoufale si přeji, aby tato válka skončila," svěřila se Olha z Irpině.
Na Ukrajině bylo mnoho obytných domů, kdysi přívětivých domovů, zničeno nebo se v nich nedá žít. Infrastruktura, která kdysi sloužila milionům lidí, se stala nepoužitelnou.
Ve válce byla zničena civilní infrastruktura včetně elektráren, radiových věží a mostů. Dopad této zkázy bude mít významné a dlouhodobé následky pro všechny Ukrajince, kteří v zemi zůstávají.
Zničené mosty ztěžují civilistům cestu do bezpečí. Lidé na útěku jdou často pěšky a musí opatrně překonávat nebezpečné překážky, jako jsou silnice a mosty poničené bombami.
Pro starší lidi a osoby se zdravotním postižením je nemožné utéct bez pomoci. Starší a zdravotně postižení Ukrajinci se musí spoléhat na příbuzné, sousedy a dobrovolníky, kteří jim pomáhají před násilím utéct.
Některé části Ukrajiny jsou kvůli útěku tolika lidí a rozpadajícím se budovám k nepoznání. Navzdory zkáze lidé stále věří, že se budou moci vrátit domů, až se na Ukrajinu navrátí mír.
"Jsem připravená udělat všechno sama, včetně stavebních prací, abych zničené domy obnovila. Chci se prostě vrátit do svého města, chci se vrátit domů do Korostenu... Na západě Ukrajiny jsou lidé velmi milí a laskaví. Chovají se k nám velmi vřele. Ale já chci domů...," říká Olena z Korostenu, která se svými dvěma dcerami pobývá v kolektivním centru ve Lvovské oblasti.
Člověk v tísni pomáhá lidem na Ukrajině díky darům z veřejného i soukromého sektoru na SOS Ukrajina, finančním příspěvkům od Alliance2015, CARE, Stichting Vluchteling, Porticus, King Baudouin Foundation a partnerství s Evropskou unií, Ukraine Humanitarian Fund, USAID's Bureau for Humanitarian Assistance, Ministerstvem zahraničních věcí ČR nebo Světovým potravinovým programem.