Uvidíte první: letošní premiéry na Jednom světě

Publikováno: 26. 2. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Uvidíte první: letošní premiéry na Jednom světě
© Foto: Lukáš Bíba

Červené koberce a opulentní večírky hollywoodské smetánky vám na Jednom světě nabídnout nemůžeme. Několik velkých filmových premiér však na festivalu máme. Dohromady jich je celkem 20, tak si pojďme představit ty nejzajímavější.

Pět dokumentů uvedeme ve světové premiéře, což znamená, že půjde o vůbec první veřejnou projekci. Svůj celovečerní debut představí ve středu 7. března od 20:30 v Bio OKO belgický režisér Pieter-Jan Van Damme, který mimochodem umí docela obstojně česky. Jeho dokument Míříme stejným směrem se však odehrává až v dalekém Kyrgyzstánu. Příběh otce a syna, kteří museli za obživou odejít daleko od svých domovů, ilustruje nesnadný život v nejchudší postsovětské republice, kde vládne všudypřítomná korupce a právo slouží jen silným.

V Číně má každé dítě právo na vzdělání. Jenže když jste z rodiny disidentů, tak je to všechno trochu jinak. Čínský nezávislý režisér Zhu Rikun v dokumentu Anni sleduje hnutí aktivistů, kteří se na sociální síti Weibo spojili, aby vybojovali pro desetiletou dívku Anni možnost vychodit základní školu. Premiérová projekce nás čeká v pátek 9. března od 18:00 v kině Ponrepo, které není zrovna z největších, takže s nákupem lístků neotálejte.

Světová premiéra čeká i tři dokumenty domácí provenience: Bohu žel režiséra Saši Dlouhého o životě migrantů v České republice bude vůbec poprvé uveden v úterý 6. března od 20:30 ve velkém sálu kina Světozor. Stejné kino ovládnou v sobotu 10. března od 18:00 Budovatelé říše Andrana Ambramjana, kteří naopak představují inscenovanou show lokálních extremistických bojovníků proti islámu. Režisérka Eva Lammelová představí světu svůj snímek AsexuaLOVE, který jako první proniká do subkultury asexuálů u nás, ve středu 7. března od 19:45 v kině Atlas.

To ale není zdaleka všechno. Dalších 12 dokumentů uvedeme v premiéře mezinárodní. Z nich určitě nepropásněte nizozemsko-čínský film Paní přístavu, který s humorem i pochopením sleduje osudy čínských emigrantů v Řecku, kteří pojali válku v Sýrii jako příležitost splatit svůj historický dluh a s chutí se pouštějí do humanitární pomoci uprchlíkům z Blízkého východu.

Švýcarský dokument Hrdinové z bazaru bude spojen i s velkým festivalovým swapem – akcí, na kterou můžete přinést věc, kterou už doma nepotřebujete, a vyměnit ji za jinou, která by se vám naopak mohla hodit. Celá tahle velká rošáda proběhne 11. března ve festivalovém centru, vlastní dokument budete moci zhlédnout od 13:45 v Kině 35.

A ještě jeden tip: v mezinárodní premiéře představíme také inspirativní dokument Bojovnice s nenávistí. Jeho hrdinka, sedmdesátiletá německá důchodkyně Irmela, má totiž svérázný koníček. Na svých procházkách po Berlíně vytrvale přemalovává, seškrábává a ničí antisemitské plakáty, malůvky hákových křížů i homofobní hesla vyrytá na tramvajových zastávkách. Potíž je v tom, že ani tahle aktivita není až tak úplně legální...

Tři zámořské filmy (Francis, Pod baldachýnem, Voják z ostrova) budete mít možnost vidět v evropské premiéře. A v české premiéře se představí hned tři domácí snímky: Nic jako dřív režisérského dua Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské, který vypráví o dospívání v současném českém pohraničním maloměstě, Až přijde válka (režie Jan Gebert) o kontroverzní polovojenské skupině Slovenští branci, a dokument Petra Horkého Švéd v žigulíku zachycující osud ruské automobilky AvtoVAZ a legendárních vozů Lada.

Premiérové projekce ale nejsou všechno. Kromě nich máme v nabídce více než stovku dalších dokumentů i virtuálních realit. Vybírat můžete podle data, kinosálu, tématu i abecedy. Předprodej vstupenek začíná v pondělí 26. února.

Autor: Jeden svět

Související články