Už žádné dojíždění: Člověk v tísni zlepšuje dostupnost lékařské péče v Sýrii

Publikováno: 6. 10. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Už žádné dojíždění: Člověk v tísni zlepšuje dostupnost lékařské péče v Sýrii
© Foto: PIN

„Jedno z mých dětí bylo nemocné a museli jsme ho v noci odvézt do nejbližšího města," říká Aya* (33), která žije na severu Sýrie. „Celou noc jsme hledali auto, které by nás tam odvezlo. A když jsme přijeli, nemohli jsme najít žádného doktora. Bylo to hrozné.”

Podobnou zkušenost má v severní Sýrii spoustu lidí. Nejbližší veřejné zdravotní středisko, které má Aya v dosahu, je od jejího domova vzdálené téměř 60 kilometrů a cesta k němu vede po rozpadající se silnici. Veřejná doprava tu neexistuje, a tak se rodiny musí na cestu vydat buď stopem, nebo se dopravit na některou z bližších soukromých klinik. Ty jsou ale příliš drahé a pro většinu lidí naprosto nedostupné.

Nově ale v Ayině vesnici stojí nově zrekonstruované zdravotní středisko. Je dostatečně velké, aby ho mohlo využívat přibližně 50 000 lidí, kteří žijí v celkem 120 okolních vesnicích. Už během prvního týdne po otevření v září letošního roku navštěvovalo středisko v průměru 40 žen a 50 dětí denně.

„Teď, když se tohle středisko otevřelo, tak už v tomhle ohledu nemám žádné starosti,” říká Aya.

„Budova byla mimo provoz od roku 2012," říká Ali*(32), který tu vede jeden z týmů. „Člověk v tísni jí zachránil a teď je ve výborném stavu. Máme tu tři kliniky – jednu pro ženy, druhou pro děti a třetí je interna.” Největší oddělení je na gynekologicko-porodní klinice, protože nejvíce pacientů jsou právě ženy a matky s dětmi. Ali vypráví, že se často stávalo, že ženy nestihly dojet do daleké nemocnice a porodily po cestě na kraji silnice. Teď mají bezpečné místo, které jim poskytne péči v průběhu celého těhotenství.

„Máme plně vybavenou sanitku a vyškolený lékařský tým," popisuje Ali. „Můžeme tak pomoci i lidem v těžkých případech, poskytnout základní služby a postarat se o pacientku, dokud se nedostane do nejbližší nemocnice."

Zdravotní středisko nabízí pacientkám mimi jiné i léky za snížené ceny.

Člověk v tísni při rekonstrukci úzce spolupracoval s obecním úřadem a místním zdravotním výborem, aby služby byly co nejefektivnější. Stavební práce vedl místní dodavatel, který zaměstnal téměř 60 lidí z blízkého okolí.

„V téhle době odtud odcházejí všichni inženýři a lékaři, protože pro ně není práce," říká Mustafa (42), dřívější člen místního obecního zastupitelstva. Mustafa ysvětluje, že tato oblast byla dříve převážně zemědělská a před válkou lidé vyváželi, co vypěstovali. To byl zdroj jejich obživy. Teď se sem veškeré potraviny dovážejí, protože chybí investice do zemědělského sektoru I udržitelné pracovní příležitosti.

„Lidé by měli mít pracovní příležitosti, aby měli důvod tu zůstat a mohli přispět k obnově naší země. Potřebujeme, aby se do této oblasti vrátili," dodává Mustafa.

Potřeby jsou tu opravdu velké a lidé mají problem zaplatit i ty nejzákladnější věci, které potřebují k životu. Spousta žen, které ve středisku čekaly na vyšetření, nám řeklo, že nemají dost peněz na nákup jídla pro své děti. A někdy dokonce ani na nákup předepsaných léků, a to i přes snížené ceny.

Rana ve středisku pracuje jako uklízečka a zahradnice. I podle ní je v této oblasti situace špatná. „Může za to válka. Mnoho mladých lidí buď emigrovalo, nebo zemřelo." Mezi nimi byl i její manžel. Před pěti lety byl zabit a Rana zůstala sama s pěti dcerami a třemi syny - nejstaršímu je teprve 16 let.

„Dříve jsem neměla peníze ani na chleba," pokračuje Rana. „Čekala jsem na jakoukoliv pomoc. Třeba až nám příbuzní koupí jídlo.”

Nyní je Rana jednou z celkem 40 zaměstnanců zdravotního střediska. „Jsem tak nadšená a plná energie. Nemůžu se dočkat konce měsíce, kdy dostanu výplatu a budu moci nakoupit, co rodina potřebuje a take zaplatit část dluhů." 

Kvůli tíživé ekonomické situaci Rana nikdy nemohla poslat své děti do školy. Teď, když má stálý příjem, sní Rana o tom, že se její děti budou vzdělávat, aby měly lepší budoucnost.

„Nemůžeme snít o ničem větším, protože jsme právě vyvázli z naprosté krize," říká Rana. „Naše sny nejsou velké. Chceme jen život bez války, problémů a mít základní věci potřebné k životu.”

Více než deset let trvající konflikt zanechal syrskou ekonomiku v troskách a velmi zasáhl i systém zdravotnictví. Budouvy jsou zničené, chybí přístup k základním lékům. Rodiny nedosáhnou na zdravotní potřeby, protože by pak neměly peníze na jídlo.

Pro desítky tisíc lidí znamená tohle opravené středisku životní změnu. „Je to velký úspěch, protože lidem se teď splnilo alespoň jedno z jejich základních práv - právo na zdravotní péči," říká Mustafa.

Děkujeme USAID za finanční podporu, která nám umožnila pomoci desítkám tisíc lidí v severní Sýrii.


Autor: PIN

Související články