Uzavřené ubytovny? Nyní nevíme, co s lidmi bude
Publikováno: 29. 5. 2018 Doba čtení: 3 minutyÚstecké pracoviště organizace Člověk v tísni před několika dny obdrželo od místního Magistrátu sdělení o tom, že budou ve městě uzavřeny dvě soukromé ubytovny. Zároveň město vyzvalo pracovníky ČvT a další místní poskytovatele sociálních služeb k podpoře jednotlivců a rodin, které zde bydlí. Samo také přislíbilo zvýšenou sociální péči. Podle dostupných informací žije v obou ubytovnách přes 200 lidí v hmotné nouzi. Jde o rodiny s dětmi, matky samoživitelky, jednotlivce. Skutečný stav se bude v horizontu dní zjišťovat. O současné situaci vypráví Radka Kunešová, metodička sociálních služeb ČvT z Ústí nad Labem.
Jak krok města hodnotíte?
Nejdříve je asi potřeba říci, že je dobře, že se tyto ubytovny uzavřou. Jejich stav je dlouhodobě kritizován, například kvůli katastrofálním hygienickým podmínkám, které zde panují. Druhou stránkou věci je, že jsme se o tom všichni dozvěděli bohužel měsíc předem. V Ústí nad Labem působíme mnoho let a naše zkušenosti jasně říkají, že najít si během této doby a v takovém objemu alternativní bydlení bude pro zdejší lidi velmi složité.
Proč je to takový problém?
V Ústí není městská ubytovna, takže se lidé budou muset nejspíše spoléhat na komerční nájemné. A zde můžeme kvalifikovaně prohlásit, že úspěšnost podobné snahy je velmi nízká. Majitelé raději zvolí někoho jiného, než jsou lidé z Předlic, resp. z ubytoven ze Střekova, či Klíše. Pokud jsou přeci jen ochotni je ubytovat, přichází další bariéry, jako je složení kauce. Pro lidi, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, často čelí jedné a více exekucím, je ušetřit na jeden až dva nájmy dopředu v drtivé většině případů takřka nemožné. Ale i když to dokáží, nemají nic jistého. Příkladem může být jedna z našich klientek, která žije na jedné z uzavíraných ubytoven. Jde o matku samoživitelku se šesti dětmi, která shání lepší bydlení již rok. Stále bez úspěchu, a to i v situaci, kdy si dokázala na jednu kauci našetřit.
Co s ní a dalšími obyvateli bude?
To v tuhle chvíli nedokáži říci. Problémem je, že poskytování sociálního poradenství v současné situaci celý problém nevyřeší. Může se stát, že lidé přes veškerou snahu všech zainteresovaných v současné situaci jiné bydlení nenajdou. A my bohužel neznáme strategii města, co s nimi bude. V tuto chvíli to vypadá, že zkusí žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, která se ale podle rozhodnutí ombudsmanky nedá např. použít na úhradu kauce. Bude to složité, a my budeme vše samozřejmě nadále sledovat a pomáhat hledat bydlení, vyjednávat o přiznání dávky Mimořádné okamžité pomoci. Dva roky zpátky došlo k uzavření ubytovny Na Nivách, majitel nechal lidi ve štychu. Pracovníci městského obvodu zajistili cisterny s vodou a lidem pomohli získat finance právě formou Mimořádné okamžité pomoci, bydlení se hledalo snadněji. Tehdy se jednalo o 16 rodin. Uvidíme, jak se k tomu postaví obvody dnes.
Podobná situace nastala v Ústí např. v roce 2012. Tehdy to mimo jiné skončilo burcováním k protestům a jiným „nátlakovým“ akcím. Co si o tom myslíte, pomůže to k něčemu?
Máte na mysli tehdejší stěhování domu v ulici Beneše Lounského. Je pravda, že se tenkrát okolo toho strhla velká mela, bylo to i hodně medializováno. Nic proti upozornění na problém, ale je pravda, že v konečném důsledku to ničemu nepomohlo. Ba právě naopak. Pár lidí možná bylo vidět v televizi, ale těm, kteří tam tenkrát bydleli, to uškodilo. Položilo to dost velké bariéry mezi všemi zúčastněnými, kteří mohli nastalou situaci řešit, což samotné vše znesnadnilo a prodloužilo. Často jsme také byli přímými svědky toho, že soukromí majitelé nemovitostí byli ochotni tamní lidi ubytovat, ale couvli právě proto, že nechtěli být předmětem neustálého mediálního a jiného zájmu, což reálně hrozilo. Chápu snahu pomoci upozornit na problém, ale ze svých dlouholetých zkušeností vím, že podobné hurá akce v konečném důsledku lidem, kterým chceme pomoci, nepomůžou. Naopak je poškodí.