V Afghánistánu sužovaném suchem a ekonomickou krizí jsme za dva měsíce zajistili finanční pomoc pro více než 2000 rodin

Publikováno: 29. 8. 2022 Doba čtení: 3 minuty
V Afghánistánu sužovaném suchem a ekonomickou krizí jsme za dva měsíce zajistili finanční pomoc pro více než 2000 rodin
© Foto: ČVT

Je to více než rok, co se v Afghánistánu změnila politická situace a moc převzalo hnutí Talibán. Tuto zemi ale netrápí jen politické rozepře, ale také již druhým rokem velké sucho, které je jednou z hlavních příčin nedostatku jídla, jimž trpí až 95 % Afghánců. Člověk v tísni působí v Afghánistánu přes 20 let a snaží se pokrývat potravinové potřeby co nejvíce lidí. Za poslední dva měsíce jsme podpořili více než 2000 rodin finančními distribucemi v hodnotě přes 316 000 amerických dolarů. Přečtěte s příběhy těch, kteří od ČvT obdrželi finanční podporu, a podívejte se na rozhovor s naším regionálním ředitelem pro Blízký východ, Tomášem Kocianem. 

Hlavním z problémů jsou finance na základní potraviny

Rodiny v Afghánistánu jsou početné. V roce 2019 byl počet narozených dětí na jednu ženu v zemi 4,2. Člověk v tísni poskytuje těm nezranitelnějším finanční podporu, za kterou si může rodina nakoupit to, co nejvíce potřebuje. V okrese Dawlat Abád Člověk v tísni podpořil například Mohmmada a jeho sedmičlennou rodinu. Pětašedesátiletý muž následkem výbuchu bomby oslepl. „Jsem moc vděčný za laskavou podporu, která vyřešila náš hlavní problém, protože už téměř rok nemáme základní potraviny,“ říká Mohmmad, který se svou rodinou žije v domě bez přívodu vody a elektřiny. Mohmmadova žena a dcera jsou nemocné a finanční podpora ČVT jim pomůže při výpadku z pracovního procesu. 

„Ekonomická krize dopadá na všechny, přičemž skoro tři čtvrtiny obyvatelstva potřebují nějakou formu akutní pomoci,“, říká Jitka Trachtová, koordinátorka pomoci Člověka v tísni v Afghánistánu.

„Nejvíce si přeji, abych našel dobrou práci, která by uživila moji rodinu, a aby moje děti mohly chodit do školy,“ říká Ghulam, jehož rodina má osm členů. 

Vzdělání pro své děti si přeje i osmatřicetiletá vdova Rahila, která se sama stará o svých pět dětí. Hluchoněmá Rahila za peníze od ČvT nakoupí potraviny pro své děti. „Trápí ji její špatná ekonomická situace a má velké obavy, takže má vysoký krevní tlak. Po obdržení peněz si je ale jistá, že se bude alespoň měsíc cítit lépe,“ dodává sestra.

Člověk v tísni poskytl Ghulamovi a Rahile v Dawlat Abadu finanční hotovost, díky které mohou nakoupit jídlo pro své rodiny.

Nejvíce bych si přála mír a klid a hodně pracovních příležitostí pro všechny chudé lidi

I přesto, že má Karima vysokoškolské vzdělání, práci hledá těžko. Její otec má zdravotní problémy – nemůže chodit, a tak se Karima musí postarat o celou dvanáctičlennou rodinu. „Jsem velmi vděčná ČvT a jeho pracovníkům, kteří nám pomohli v nouzi, když je většina lidí bez práce,“ říká. Za hotovost nakoupí mouku, rýži a další základní potraviny, které pokryjí potřebu její rodiny na dva měsíce. „Nejvíce bych si přála mír a klid a hodně pracovních příležitostí pro všechny chudé lidi,“ svěřuje se.

„V letošním roce pomůžeme okolo 200 000 lidí a soustředíme se jak na akutní humanitární pomoc, jako jsou finanční příspěvky na jídlo nebo na opravy obydlí, tak na pomoc, která má dlouhodobější dopady, jako vzdělávání nebo podpora farmářů," dodává Trachtová.

Tato pomoc by nebyla možná bez velkorysé podpory lidí, kteří přispěli na výzvu Člověka v tísni SOS Afghánistán a přispívají do Klubu přátel Člověka v tísni. Pomáháme také díky podpoře ECHO, Ministerstva zahraničních věcí České republiky, a Humanitárního fondu pro Afghánistán, který je řízen Úřadem OSN pro koordinaci humanitárních otázek (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, OCHA ).  

Autor: Juliana Hámová, Mediální koordinátorka Člověka v tísni

Související články