V Přerově jsme potřebným lidem rozdávali roušky a dezinfekci

Publikováno: 14. 4. 2020 Doba čtení: 3 minuty
V Přerově jsme potřebným lidem rozdávali roušky a dezinfekci
© Foto: Štefan Berec

Ve dvou místech v Přerově na ulici Kojetínská a Husova žije přibližně 250 osob ve dvanácti bytových domech. V době vyhlášení nouzového stavu pro zabránění šíření koronaviru zde hovoříme s místními o tom, jak předcházet nákaze, a rozdáváme hygienické pomůcky. 

Pro přerovského komunitního pracovníka Vojtěcha Vodseďálka je přímý kontakt s klienty dennodenní pracovní náplní. Po vládních nařízeních se i jeho práce částečně proměnila. Nejprve si zajistil vlastní ochranné pomůcky a co nejdříve se vydal do terénu, aby zjistil, jak jsou místní v lokalitách Kojetínská a Husova obeznámení s vládními nařízeními. „Nedokázal jsem se smířit s tím, že musím sedět doma zrovna v té kritické situaci, kdy lidé nejvíce potřebují objektivní informace. Lidé se zde rádi a často scházejí, mnoho informací z města sem nedosáhne a hygienické podmínky jsou v některých bytech na nízké úrovni,“ říká komunitní pracovník Vojtěch Vodseďálek.  

Co je to komunitní práce?

Komunitní práce v Přerově se snaží řešit problémy, které jsou společné pro většinu obyvatel. Pomáhá obyvatelům Přerova (v ulicích Kojetínská a Husova), spojit své síly a proměnit nejen své životní podmínky k lepšímu.

Cílem komunitní práce je zapojit do řešení problémů v dané lokalitě všechny strany, kterých se tyto problémy týkají. Na jedné straně jsou to obyvatelé, které je třeba aktivizovat a podporovat a vybavit je potřebnými znalostmi a kompetencemi, jak postupovat a jednat společně. Na druhé straně jsou to oficiální orgány město, policie, sociální odbor, technické služby a jiné.

Nejprve jsem se snažil zjistit, jestli mají místní dostatek informací, roušky a dezinfekci. Zároveň jsem rychle připravil informační plakáty, které jsem s pomocí místních vylepil do všech vchodů a na dveře bytů,“ dodal Vojtěch Vodseďálek. Na letácích byly informace o vládních nařízeních, jak se starat o roušku, jak se správně chránit před koronavirem a předcházet jeho šíření. Také na nich uvedl kontakty na kolegy z organizace Člověk v tísni v Přerově, na které se mohou místní obracet. 

Litry dezinfekce a stovky darovaných roušek

Když jsem s místními mluvil, zjistil jsem, že někteří nemají ochranné pomůcky a nedostali je ani v zaměstnání. Také jsem se ptal, jak to mají děti se školou," popsal situaci komunitní pracovník. Některé domácnosti nemají připojení k internetu a rodiče tak chodí pro úkoly do školy. Při dalších výjezdech přijížděl nejen s hygienickými pomůckami ale také s terénními pracovnicemi Veronikou Rysovou, Danielou Šnejdarovou a Helenou Hilscherovou. Ty s klienty konzultují jejich aktuální situaci a radí s dotazy, se kterými přicházejí. Často se ptají na snížení příjmů, nebo jak v této době komunikovat s úřady. 

Při výjezdech dováží komunitní pracovník roušky, dezinfekci a rukavice. „Místním jsem rozlil do jejich nádobek více než 30 litrů dezinfekce a vysvětloval, jak a na co ji používat,“ popisuje Vojtěch Vodseďálek, zároveň rozdal přes 200 roušek, které získal darem. „Moc děkujeme dárcům šitých roušek. Díky nim jsme mohli částečně pomoci zabezpečení celé této lokality. V lokalitě nás potěšily kladné reakce na naši aktivitu, a to hned v několika rodinách. Prý jsme jediní, kdo informují o situaci a snaží se pomoci,“ dodává Vojtěch Vodseďálek. 

Hygienické pomůcky se rozdávají systematicky, vždy určité množství na počet členů v rodině. V této době má většina domácností  alespoň jednu roušku na každého svého člena, gumové rukavice, dezinfekci na ruce a dezinfekční přípravek na povrchy. Lokalitu se chystáme navštěvovat i v následujících týdnech, kdy budeme saturovat potřeby všech obyvatel. 

Od 31. března jsme byli v dané lokalitě už čtyřikrát. Celkem jsme rozdali 359 šitých roušek. Tímto děkujeme dárcům a zároveň tvůrcům roušek Haně a Nikole Balejovým, Iloně Trstkové, architektonickému ateliéru Vestibul Interiér z Ostravy, Dobrovolníkům z kroužku KUNST - Hranice a Ivaně Vodseďálkové z Liberce.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Barbora Kurdzielová

Související články