Newsroom ČT24: Válka na Ukrajině v mediální výchově

Publikováno: 4. 5. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Newsroom ČT24: Válka na Ukrajině v mediální výchově
© Foto: World Economic Forum

Jak o válce mluvit s žáky a studenty nebo s menšími dětmi? Informovat je o všem, co se děje, nebo zprávy v jejich přítomnosti vypínat? A jak mluvit o aktuální situaci ve škole, například v rámci mediální výchovy? Právě na toto téma se zaměřil nedělní Newsroom ČT24. 

Nemůžeme dělat, že se to neděje. To téma zkrátka je ve veřejném prostoru, tak je potřeba ho ukazovat.  Je potřeba se snažit o něm nějakým způsobem objektivně informovat, a zkrátka ukazovat to, co je. Neukazovat třeba nutně, pokud se budeme bavit o školách, ty nejbrutálnější záběry, ale rozhodně před tím úplně neschovávat, že se to neděje," říká pro Newsroom ČT24 Veronika Batelková, předsedkyně organizace Zvol si info. 

Jakým způsobem a do jaké míry informovat děti, žáky a studenty o tom, co se děje, rozhoduje také povaha, citlivost a věk. Kromě rodinného prostředí je důležitá vyváženost informací a citlivý přístup také ve školách. Právě pro školy vytvořil vzdělávací program JSNS materiály, audiovizuální lekce a vhodné aktivity ke konfliktu na Ukrajině a k ruské propagandě

Reportáž Newsroom ČT24:

Celý díl Newsroom ČT24 z 1. května 2022

Díky vybraným lekcím je možné s žáky a studenty otevřít téma ruské vojenské invaze na Ukrajinu, mluvit o dopadech na životy běžných lidí a o uprchlících, o mediálních manipulacích a propagandě. Prostřednictvím nejnovějších materiálů na webu JSNS.CZ Ruská informační válka a Zatracená práce a na nich navázaných aktivit do hodiny, je možné zahájit se studenty diskusi týkající se právě probíhajícího ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Mezi materiály mohou zájemci najít i aktivity pro žáky nížších tříd. „Zařadili jsme i propagandistické šílenosti, lahůdky, které cílí na nejmenší děti," uvádí Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS. 

Autor úvodní fotky: World Economic Forum

Autor: JSNS

Související články