Válka neskončila, miliony lidí v Sýrii i nadále potřebují humanitární pomoc, upozorňuje Tomáš Kocian

Publikováno: 11. 3. 2019 Doba čtení: 5 minut
Válka neskončila, miliony lidí v Sýrii i nadále potřebují humanitární pomoc, upozorňuje Tomáš Kocian
© Foto: ČvT

ROZHOVOR

Válka v Sýrii trvá již devátý rok, statisíce civilistů přišly o život a další miliony lidí o střechu nad hlavou. Místní obyvatelé i nadále přežívají v náročných podmínkách, v oblastech kde nefunguje základní infrastruktura, obchody, nemocnice ani školy. Téměř 12 000 000 Syřanů potřebuje humanitární pomoc. Tu se na severu země snaží od roku 2012 zajišťovat Člověk v tísni, který dokáže každý měsíc pomoci až 230 000 nejchudších Syřanů. Jak to v Sýrii osm let od vypuknutí války vypadá, a jak probíhá humanitární pomoc v často velmi těžko dostupných oblastech, popisuje Regionální ředitel Člověka v tísni pro Střední východ Tomáš Kocian. 


Jaká je aktuálně situace v Sýrii?

Země je rozdělená a vláda nemá kontrolu zhruba nad třetinou svého území. Miliony lidí v zemi jsou vysídleny ze svých domovů, protože o ně kvůli válce přišly. Další miliony lidí jsou mimo Sýrii s velmi malou možností návratu. Přestože by se z médií občas mohlo zdát, že už je konflikt v Sýrii u konce a zemi čeká mírová budoucnost, tak to není ani zdaleka pravda. Válka neskončila a místní obyvatelé potřebují humanitární pomoc.

Konflikt trvá od roku 2011 a země postrádá stabilitu. Přestože v těchto dnech dochází k ukončování bojů s tzv. Islámským státem v poslední kapse východní Sýrie, neznamená to, že je válka u konce. Stále přetrvává problém na území Idlíbu, kde je koncentrováno zhruba přes 3 miliony lidí, přičemž původní počet obyvatel byl 1,5 milionu. Dále je velmi napjatá situace kolem východní Sýrie kontrolované kurdskou administrativou. To jsou do budoucna potenciální zdroje konfliktů a dalšího napětí. Navíc zde takřka denně dochází k bombardování, takže se v Sýrii rozhodně nedá mluvit o stabilitě a klidu.


Co místní obyvatelé v současnosti potřebují nejvíce?

Největším problémem je nedostatek služeb. Především jde o přístup ke kvalitní lékařské péči, která v některých oblastech prakticky neexistuje. A není to jen o dodávkách léků, ale také o kvalifikovaném lékařském personálu. Sýrie přišla o řadu kvalitních doktorů. V některých oblastech jsou lidé závislí na dodávkách jídla. A kde je potřeba jídlo, je potřeba i voda – zdroje pitné vody. Spousta lidí přišla o své domovy a možnosti obživy, miliony lidí tak žijí v provizorních zařízeních nebo táborech. Těch potřeb je samozřejmě hodně, ale nejzásadnější je tedy celková stabilita v zemi, pak lékařská pomoc, jídlo, voda, fungující infrastruktura a také obydlí.


Kde působí Člověk v tísni a co tam dělá?

V Sýrii působíme od roku 2012 především na severu země v provinciích Idlíb a Aleppo. Což jsou provincie, kde je, jak už jsem říkal, velmi vysoká koncentrace tzv. vnitřně přesídlených lidí, kteří z důvodu bezpečí utekli ze svých domovů a nyní přežívají v provizoriu v těchto oblastech. Tito lidé opravdu potřebují naši pomoc, proto zde působíme. Přístup k nim máme z Turecka v rámci operací pod záštitou OSN v rámci rezoluce o tzv. cross-border – neboli přeshraniční pomoci. Občas se setkávám s názory, že přeshraniční pomoc bez souhlasu režimu je něco nelegálního, ale není to tak. Je to zcela legální a schválené rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN.

Ve všech oblastech poskytujeme humanitární pomoc, protože z důvodu nestability v zemi se dá jen těžko soustředit na programy, které mají dlouhodobější charakter. Soustředíme se tedy na potravinovou bezpečnost, vzdělávání, zajištění obydlí a zaměstnání nebo opravy vodovodní a kanalizační infrastruktury.

Co přesně děláte v rámci zmiňované potravinové bezpečnosti?

Pomáháme lidem bez příjmů, aby měli přístup k potravinám. V oblastech, kde nefungují trhy nebo je to daleko do obchodů, rozdáváme lidem potravinové balíčky, které obsahují základní potraviny pro čtyřčlennou rodinu na jeden měsíc. Jsou to zhruba 6O kilové balíky, které obsahují trvanlivé potraviny, jako je cukr, sůl, čaj, mouka, čočka, olej. V oblastech, kde lidé mají možnost nakupovat v obchodě, rozdáváme potravinové lístky. Díky těmto lístkům si mohou nakoupit potraviny podle své volby a zároveň to podporuje místní trh i produkci. Což je určitě mnohem efektivnější a lepší než potravinové balíky, ale ne všude je to bohužel možné. Podporujeme takto lidi, kteří nemohou pracovat, většinou jsou to vdovy s dětmi nebo rodiny s těžce nemocnými příbuznými. A lidem, kteří pracovat mohou, se snažíme zajistit práci. Tisíce lidí z vesnic díky nám pracují v komunálních službách, kde pomáhají například s odklízením trosek či odpadu.


Jak podporujete vzdělávání v Sýrii?

Za prvé podporujeme existující školy, které přišly o státní podporu a bez financí nemohou dále fungovat. Takže platíme rekonstrukce, chod škol a platy učitelů. Navíc učíme učitele, jak pracovat s dětmi ve specifickém prostředí válečného konfliktu, aby například věděli jak citlivě zacházet s dětmi s posttraumatickými stresovými poruchami. Za druhé je to spíše neformální vzdělávání pro vnitřní uprchlíky. Musíme si uvědomit, že statisíce dětí žijí v táborech, kde často nemají vůbec žádné možnosti vzdělání. Snažíme se jim proto v provizorních stanových školách zajistit alespoň základní výuku. K tomu využíváme práci učitelů, kteří jsou často sami na útěku.

Jak vypadá místní tým Člověka v tísni, který vaši pomoc zajišťuje?

Náš tým pro Sýrii má momentálně okolo 450 lidí, přičemž velká většina, zhruba 90 %, jsou místní syrští pracovníci a pracovnice. Zbytek jsou zahraniční zaměstnanci. Jednotlivé týmy jsou rozděleny ve vybraných oblastech Sýrie, podle toho co v daném místě děláme. Práce v Sýrii je velmi specifická v tom, že do většiny oblastí nemáme my - jakožto cizinci - z bezpečnostních důvodů vůbec přístup. Proto se musíme intenzivně věnovat také monitoringu a kontrole veškeré poskytované pomoci, aby vše probíhalo tak, jak má.

Jak se proměnila vaše pomoc od roku 2012, kdy jste v Sýrii začínali?

Bohužel ne moc. Což nepoukazuje na strnulost naší organizace, ale na to, že se situace nezlepšuje a potřeby lidí zůstávají stále stejné, jako na začátku konfliktu.


V Sýrii pomáháme i díky podpoře českých dárců, kteří na pomoc v zemi poslali už více než 33 milionů korun. Přidejte se také a přispějte do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo se rovnou přidejte do Klubu přátel Člověka v tísni.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Monika Ticháčková

Související články