Ve dvanácti letech čelí dívka exekuci, její dluh zavinila matka. Naprosté selhání soudu, hodnotí případ Daniel Hůle v reportáži ČT

Publikováno: 8. 12. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Ve dvanácti letech čelí dívka exekuci, její dluh zavinila matka. Naprosté selhání soudu, hodnotí případ Daniel Hůle v reportáži ČT
© Foto: Martin Kovalčík

V Česku je nyní 2220 nezletilých dětí, které vstoupí do dospělosti s dluhem, na němž mnohdy nenesou žádnou vinu. Jedním z více než dvou tisíc dětí v exekuci je i dvanáctiletá dívka z Mostecka. Babička, která má dívku v péči, se o dluhu své vnučky dozvěděla před dvěma měsíci. S ohledem na to, že je sama v invalidním důchodu, dluh za vnučku splatit nemůže. Obrátila se proto s žádostí o pomoc s řešením situace na Člověka v tísni. Reportáž o dívčině příběhu a problematice dětských dluhů natočili reportéři pořadu 168 hodin. 

Na dětský účet své tehdy devítileté dcery si matka nechala zaslat třítisícovou půjčku od společnosti Vataonline s.r.o. Přestože matka zadala při sjednávání kontraktu falešné rodné číslo, úvěr dostala. Půjčené peníze už ale nikdy nesplatila. Babička, která má dnes již dvanáctiletou dívku v péči, se o několikatisícovém dluhu dozvěděla před dvěma měsíci. Dívka si údajně peníze půjčila ve svých devíti letech a následně je nesplatila. Babička se rozhodla začít situaci řešit a obrátila se na nás s žádostí o pomoc.

„Sešla jsem se s babičkou nezletilé. Byla u toho i maminka, která se nám svěřila, že si půjčovala tři tisíce korun přes internet a tu částku dala na rodné číslo, které bylo falešné. Protože neměla svůj účet, měla zřejmě nějaké problémy, tak si nechala peníze poslat na dětský účet své dcery,“ uvedla v pořadu 168 hodin dluhová poradkyně Člověka v tísni Radka Laurová, která babičce s řešením nesnadné situace pomáhá.

Kdybychom místo soudců měli počítače, rozhodování by bylo spravedlivější, říká Hůle

Následně se ukázalo, že dívčina matka byla kvůli úvěrovým podvodům dva roky ve vězení. Svůj trest si odpykávala ve chvíli, kdy měla z pozice zákonného zástupce obhajovat dceru před soudem. K soudu se proto nedostavila. Ač zákon stanovuje, že dítě musí být u soudu zastoupeno zákonným zástupcem, který aktivně vystupuje a hájí práva nezletilého, v dívčině případě tomu tak nebylo. O její vině se rozhodlo, aniž by její práva byla kýmkoli hájena.

„Kvůli formalistickému rozhodování soudci tuto situaci dopustili. Kdybychom místo těchto soudců a soudkyň měli počítače, tak budou rozhodovat spravedlivěji a bude to mnohem levnější,“ komentuje problematiku dětských dlužníků v reportáži České televize Daniel Hůle. „Zkuste si představit, kdybyste jako dítě měla exekuci, jak asi budete v dospělosti důvěřovat systému. Pak se to samozřejmě promítne na fungování lidí, jejich spolupráci a jejich plnohodnotném zapojení,“ pokračoval Hůle. Dodal, že problém v případě dvanáctileté dívky z Mostecka je dle jeho názoru dvojí. V první řadě je na vině společnost Vataonline, která si klientku před uzavřením kontraktu dostatečně neprověřila. Druhým, závažnějším problémem, je dle něj postup soudů.

„Z mého pohledu tam jsou dvě základní roviny, které jsou naprosto strašné. Za prvé, že společnost Vataonline případ zažaluje a tento nárok uplatňuje jako bezdůvodné obohacení, byť to prostě byl její špatně uzavřený kontakt s klientkou. Oni si dostatečně neprověřili svoji klientku. Ještě horší než postup nějakých šmejdů je ale postup soudu. Soud má v základní míře chránit společnost před jednáním zločinců nebo šmejdů. Soudkyně, která případ rozhodovala, naprosto selhala,“ řekl Daniel Hůle.

Jak se k případu vyjadřuje samotná společnost Vataonline, co na problematiku dětských dluhů říká vláda či Exekutorská komora se dozvíte v celé reportáži České televize 168 hodin. A pokud víte o někom, kdo řeší dluhy, které vznikly před osmnáctým rokem věku, neváhejte nás kontaktovat:



Autor: Dagmar Růžičková

Související články