Věříme, že bude možnost efektivně pomáhat, říká o Afghánistánu Kocian

Publikováno: 2. 9. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Věříme, že bude možnost efektivně pomáhat, říká o Afghánistánu Kocian
© Foto: Ptám se já

Situace v Afghánistánu se postupně uklidňuje a mnoho lidí se navrací do svých domovů. „Dnes ráno jsem volal s kolegou, který mi řekl: Je to paradoxní, ale za posledních 20 let nebylo možné po Afghánistánu cestovat tak bezpečně, jako nyní,“ uvedl v podcastu Ptám se já Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ. Dle Kocianových slov se lze momentálně domnívat, že konsolidace moci ze strany hnutí Tálibán vnáší do regionu určitou stabilitu. Lze ale odhadnout, jak se bude dění v zemi nadále vyvíjet a do jaké míry je možné Tálibánu důvěřovat? 

„Zvažujeme, jakým způsobem v Afghánistánu bezpečně pomáhat. V posledních týdnech situace nebyla jasná, ale postupně se začíná zklidňovat. Věříme, že bude možnost efektivně pomáhat. A hlavně vidíme, že to bude potřeba,“ uvedl v rozhovoru Kocian a dodal, že z celkového počtu přibližně 38 milionů osob je na humanitární pomoci momentálně závislých přibližně 18 milionů. Ač dle něj není vyloučeno, že se nepokoje v Afghánistánu kdykoliv rozhoří, stávající situace tomu z mnoha důvodů nenasvědčuje:

„Pro konflikt musíte mít minimálně dvě a více stran, aby bylo mezi kým nepokoje eskalovat. Ač rozhodně nevylučuji, že by se hnutí Tálibán, které mimochodem nikdy nebylo homogenní, dokázalo rozštěpit, momentálně to spíše vypadá na konsolidaci moci. Poslední dva týdny jsou jedno z nejstabilnějších období za posledních dvacet let,“ upřesnil Kocian s tím, že si ale netroufá blíže odhadovat, jakým směrem se bude situace v zemi dále vyvíjet. Hnutí Tálibán ale dle něj působí velice silně: „Myslím, že jakákoliv jiná uskupení, která nebudou v souladu s tálibánskou vůlí, to budou mít hodně těžké.“

Hrozba ekonomického kolapsu

Možná eskalace násilných konfliktů v zemi tedy dle Kociana není pro Afghánistán v této hvíli hlavním nebezpečím. „Jedna z největších a nejreálnějších hrozeb je kolaps ekonomiky země. Vidíme například velikou nejistotu v bankovním sektoru. Lidé si vybírají všechny úsporu a pokud mohou, přetavují je na nějakou stabilnější měnu. Dá se očekávat pokles Afghánské měny,“ nastínil Kocian další z hrozeb, které mohou Afghánistán v blízké době potkat.

Postavení humanitárních pracovníků a pracovnic

Z hlediska našeho působení v zemi ale nadále zůstáváme velice obezřetní. Situace je navíc různá místo od místa: „Jednání s Tálibánem se regionálně liší. Pracujeme především na severu Afghánistánu a v okolí Kábulu, a tam bylo vyjednávání poměrně jednoduché. Dokonce už jsme poslali do práce ženy, kterým bylo umožněno pracovat v terénu a sbírat informace o našich budoucích příjemcích pomoci,“ přibližuje situaci humanitárních pracovníků a pracovnic v zemi Kocian a dodává, že je ze strany Tálibánu požadavkům humanitárních organizací nasloucháno. „Tálibán má komisaře pro humanitární pomoc, a ten hlavním styčným důstojníkem pro jednání s humanitárními organizacemi,“ uvedl Kocian, podle kterého tak vše zatím nasvědčuje tomu, že Člověk v tísni bude moci v zemi nadále zůstat a smysluplně působit. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Rozhovor Tomáše Kociana s Veronikou Sedláčkovou vznikl v rámci Podcastu Ptám se já.

Autor: Dagmar Růžičková

Související články