Vládní ofenziva v Kačjinském státě

Publikováno: 1. 10. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Vládní ofenziva v Kačjinském státě
© Foto:

V Kačjinském státě v druhém zářijovém týdnu zesílily boje mezi KIA (Kachin Independence Army, Kačjinská osvobozenecká armáda) a vládním vojskem Tatmadaw. Konflikt se rozhořel po sedmnáctiletém příměří v červnu 2011 a v současnosti je poslední oficiálně neukončenou válkou v Barmě. 

Kromě Kačjinského státu byly na konci září hlášeny boje i v severní části sousedního Šanského státu. Khon Ja, kačjinská mírová aktivistka z rangúnské humanitární organizace Kachin Peace Network (Kačjinská mírová síť), řekla zpravodajskému serveru Irrawaddy.org: „Jedná se o ofenzivu, ne o běžnou přestřelku. Slyšeli jsme, že Tatmadaw zvažovala i letecký útok.“ Podle jiných kačjinských zdrojů je možné, že se tímto krokem Tatmadaw připravuje na další větší útok v blízké budoucnosti.

Khon Ja dále upřesnila, že boje vypukly zejména v severních oblastech etnického státu, kde se plánuje výstavba přehrady, velké těžební projekty, ropovod a značné investice do zemědělství. Přestože většina těchto projektů byla schválena a podepsána s investory již roku 2010, jejich budování nebylo z bezpečnostních důvodů započato. Kačjinské zdroje se tedy domnívají, že současná ofenzíva slouží právě k ovládnutí těchto obchodně strategických míst s cílem připravit je na plánované investice. V této souvislosti jsou připomínány události loňského roku, kdy bezprostředně po bojích v oblasti Putao získal místní magnát Tay Za od vlády koncesi na těžbu čtyřiceti tisíc hektarů vzácného teakového porostu.

V současnosti boje probíhají i přesto, že Kačjinská osvobozenecká organizace (Kachin Independence Organization, KIO) a barmská vláda spolu v květnu tohoto roku podepsaly sedmibodovou dohodu, ve které stvrdily snahu o mírové řešení krize a která byla chápána jako předstupeň dohody o příměří. K jednostrannému vyhlášení příměří došlo také ze strany vlády v letošním lednu; od samého počátku platnosti je však soustavně porušováno.

Těsně před vypuknutím probíhajících bojů skončila mírová jednání mezi vládou a UNFC (United Nationalities Federal Council, Federální rada spojených národností), organizací, která sdružuje jedenáct nejdůležitějších barmských menšin a které KIO předsedá. Dle zdrojů blízkých barmské vládě odmítli představitelé UNFC podepsat nově připravenou celonárodní dohodu o příměří.Nai Hong Sa, vrchní tajemník UNFC, řekl: „Během setkání jsme nedošli k žádnému závěru. Když nás vládní vyjednavači vyzvali, abychom podepsali mírovou dohodu, museli jsme odmítnout, protože o tom potřebujeme do detailu diskutovat.“ Představitelé UNFC se shodují na tom, že k příměří a následnému míru může dojít pouze v případě změny ústavy, ve které budou zohledněny požadavky etnických menšin.

Zdroje: www.irrawaddy.org, www.dvb.no

Čtěte i další novinky z Barmy.

Autor: Anna Kunová, koordinátor Barmských projektů