Vyjádření Člověka v tísni ke koronaviru ke 13. 3. 2020

Vyjádření Člověka v tísni ke koronaviru ke 13. 3. 2020

13. 3. 2020

V reakci na epidemii se terénní tým Člověka v tísni v České republice soustředí od pondělí primárně na prevenci a minimalizaci rizik spojených s onemocněním COVID-19 a přijatými opatřeními. 

Aktuálně V reakci na koronavirus

VYHLÁSILI JSME SBÍRKU SOS ČESKO

 • Vyhlásili jsem sbírku SOS Česko na pomoc obětem koronaviru: živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým a dalším.

 • Přispět do sbírky lze přímo na účet nebo zasláním dárcovské SMS DMS SOSCESKO 60 (lze i 30 nebo 90) na číslo 87 777
Přispějte obětem koronaviru
Darovat pravidelně


POMÁHÁME LIDEM VE FINANČNÍ A DLUHOVÉ TÍSNI

 • Rozšířili jsme fungování help linky pro pomoc lidem, kteří se dostávají do dluhové, finanční a existenční tísně 774 392 950 (po-pá 9 -17h). Pomohli jsme již více než 1600 lidem na krizové lince a dalším stovkám na našich pobočkách. Rozšiřujeme tým poradců i do oblastí, kde není dluhové poradenství dostupné.

 • Připravili jsme vzor návrhu na odklad exekuce pro lidi, kteří se dostávají do platební neschopnosti, komunikujeme s největšími poskytovateli úvěrů a vyzýváme je k toleranci při možném zpoždění splátek.

PODPORUJEME VZDĚLÁVÁNÍ DOMA A NA DÁLKU / PODPORUJEME UČITELE

 • Aktuálně doučujeme přes 500 dětí se špatným připojením k internetu. Těm nejpotřebnějším jsme zapůjčili na 160 počítačů a zajistili více než 70 bezplatných internetových připojení. Dalším 200 teenagerům pomáháme s hledáním či přípravou na zaměstnání.

 • Zpřístupnili jsme pro učitele i širokou veřejnost přes 280 audiovizuálních lekcí a 1160 výukových materiálů, které ročně využívá více než 3 700 škol. Na portále jsme zaznamenali desetkrát víc spuštění filmů ve srovnání s únorovým obdobím. Lektoři na portálu JSNS.cz také po dobu uzavření škol pravidelně publikují tipy a doporučení, jak s materiály v současné situaci pracovat.

 • V rámci vzdělávacího programu Varianty jsme uspořádali téměř 30 setkání formou webinářů či online kurzů, které dosud využilo více než 1300 účastníků. Jen do online kurzu Klimatická změna se zaregistrovalo přes 1100 účastníků, pro učitele nabízíme taktéž on-line knihovnu a e-learning.

 • Provedli jsme velké šetření mezi rodinami sociálně znevýhodněných dětí a vydali sadu doporučení pro učitele a vzdělávací instituce, jak s těmito dětmi pracovat, také jsme ve spolupráci s projektem SYPO připravili webináře na toto téma.

POMÁHÁME LIDEM V SOCIÁLNÍ NOUZI

 • Poskytujeme sociální a vzdělávací služby lidem ve více než 50 městech a obcích v ČR. Aktuálně pracujeme s 3 tisíci klienty, což má dopad na víc než deset tisíc lidí. Poskytujeme pomoc v Praze a Středočeském kraji, na Ústecku, Liberecku, Karlovarsku, Chomutovsku, Plzeňsku, Olomoucku a Jesenicku (je možné se obracet na koordinátory sociální práce nejblíže bydlišti).

 • Distribuujeme potravinovou pomoc. Dosud jsme poskytli potravinovou pomoc přes 320 klientům na 16 místech v sedmi krajích. Pomoc je koncipována tak, aby nešlo pouze o momentální řešení krize, ale aby se lidé dostali k dlouhodobější pomoci s trvalejšími výsledky.

 • Pomáháme lidem s orientací v možnostech i povinnostech vyplývajících z karantény, řešíme s nimi, jak dosáhnout na pomoc státu, pomáháme sociálně slabým a seniorům s přechodem do online světa.
 • Více v přehledu pod tímto odkazem: 

VYJÁDŘENÍ ČLOVĚKA V TÍSNI KE KORONAVIRU KE 13. 3. 2020

Nacházíme se ve výjimečné situaci. Člověk v tísni se pomocí lidem v krizích, válkách a složitých situacích zabývá, podstata epidemie je však jiná.

Samozřejmě řešíme možnosti, jak by měl Člověk v tísni v Česku zasáhnout. Promýšlíme způsob, jak to udělat smysluplně, jak pomoc koordinovat a jak podpořit ohrožené skupiny obyvatel.

Teď je klíčové zpomalit šíření viru, aby nedošlo k raketovému nárůstu nakažených a aby byla zajištěna dobrá zdravotní péče těm, u nichž nemoc propukla a má vážný průběh.

I my jsme své fungování přizpůsobili, omezili jsme provoz na pražské centrále, naše pobočky v Česku a mise v zahraničí řešíme jednotlivě s ohledem na situaci v místě. Naší prioritou je zachovat stávající programy a dál pomáhat lidem v tísni například v Sýrii, kde eskalují boje a v pohybu jsou statisíce lidí.

Situace je výjimečná a žádné řešení není ideální, všichni se s tímto vývojem setkáváme poprvé.

Zásadní je zodpovědnost zaměstnavatelů a všech občanů, aby k situaci přistupovali zodpovědně a změnili způsob svého chování. Buďme ohleduplní a mysleme na seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou. 

Autor: Člověk v tísni