Vyleťalová pro Čro: Před pandemií byli rodiče každého šestého dítěte v exekuci. Nyní hrozí dalším statisícům lidí, že do ní upadnou

Publikováno: 3. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Vyleťalová pro Čro: Před pandemií byli rodiče každého šestého dítěte v exekuci. Nyní hrozí dalším statisícům lidí, že do ní upadnou
© Foto: Tomáš Sedláček

Ke konci roku 2019 byli v exekuci rodiče každého šestého dítěte. Dluhová problematika tak byla velmi vážná již před příchodem pandemie, ta ovšem celou situaci výrazně zhoršila a ukázala, s jak závažnými problémy se lidé v dluzích potýkají, například kvůli obstaveným bankovním účtům. O tom, jak se s dluhy vypořádat, jak jim co nejúčinněji předcházet nebo o tom, jaká situace je možné očekávat na podzim, hovořila naše kolegyně a dluhová expertka Ivana Vyleťalová v Českém Rozhlasu Olomouc. 

„Čísla hovoří následovně – ke konci roku 2019 jsme evidovali 775 tisíc občanů v exekuci. Můžeme tedy říci, že se exekuce dotýkala každého pátého člověka,“ uvedla Ivana Vyleťalová v rozhovoru pro Český rozhlas, aby poukázala na závažnost dluhové problematiky již před vypuknutím pandemie. Ta podle jejích slov jen jasně poukázala na obtíže, s jakými se lidé v exekuci potýkají. „Kromě toho, že byli nenadálou situací zasaženi stejně jako my všichni a museli reagovat na mimořádná opatření, ukázalo se také, že některé způsoby, třeba vedení exekučních řízení, vymáhání a podobně, přivedly lidi v exekucích do daleko větších problémů,“ vysvětlila Vyleťalová. Dodala, že velká část dlužníků má rovněž obstavený nebo zablokovaný bankovní účet, kvůli čemuž pro ně bylo velice obtížné si například během nařízené karantény, kdy nemohli opustit svůj domov, obstarat nákup potravin. 

Ochrana pracovních smluv

Problémy během pandemie měli také zaměstnanci, kteří například pobírají oficiálně pouze minimální mzdu a zbytek peněz dostávají takzvaně „na ruku“. „V momentě, kdy se tito lidé ocitli v karanténě nebo jejich provozovna byla zavřená, neměli přístup k penězům, na které jsou běžně zvyklí, a ta procentuální část mzdy, která jim ze zákona náležela, byla likvidační a nestačila ani na zaplacení běžného nájmu,“ uvedla Vyleťalová a dodala, že je potřeba více zdůrazňovat ochranu pracovních smluv.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Až milion lidí v ohrožení exekuce

Pokud se situace do podzimu nějakým způsobem nevyřeší či alespoň neupraví, bude na podzim situace pro velký počet lidí obtížná. „Damoklův meč visí nad dalším milionem lidí,“ uvedla dluhová expertka a apelovala na lidi, aby své problémy řešili, dokud je čas. „Má rada zní následovně:Řešte svoje dluhy, nebojte se, řešte je včas," povzbuzuje lidi, kteří se ocitají v tíživé finanční situaci Ivana Vyleťalová.

Co dělat ve chvíli, kdy nemám dostatek financí na splácení dluhů? Nebo když rodinný rozpočet není dostatečně vysoký na to, aby jím bylo možné pokrýt veškeré mandatorní výdaje? Jak postupovat, když už se můj dluh dostal do fáze soudního řízení a kdy je vhodné přistoupit k oddlužení? O tom všem mluvila expertka na dluhovou problematiku a naše kolegyně z olomoucké pobočky Ivana Vyleťalová.


Celý rozhovor pro Česky Rozhlas Olomouc si můžete poslechnout na tomto odkaze.

Autorem úvodní fotografie je Tomáš Sedláček, Český rozhlas.

Autor: Dagmar Růžičková

Související články