Vystoupit ze stínu války. Další newsletter
Publikováno: 22. 4. 2024 Doba čtení: 5 minutTento newsletter byl odeslán 22. 4. 2024. Přihlašte se k odebírání novinek a zajímavého dění v Tísni.
Vážené čtenářky a čtenáři,
v komentářích na sociálních sítích si člověk může přečíst mnoho názorů o uprchlících z Ukrajiny. My jsme se ale rozhodli zaměřit na fakta. Dále se v našem newsletteru podíváme na podporu klimatické odolnosti v Zambii a ohrožení sociální práce u nás. Ve velkém textu představím pomoc po válce v Etiopii. A na závěr je na menu jeden krátký milý text od naší sociální pracovnice z Chomutova. Přeji příjemné čtení.
Co se zrovna děje? Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů
Uprchlíci z Ukrajiny už státu odvádějí více peněz, než odčerpává podpora nejzranitelnějších z nich
Výdaje na podporu uprchlic a uprchlíků se od poloviny minulého roku výrazně snižují. Naopak rostou příjmy, kterými přispívají do státní kasy sami Ukrajinci – během dvou let zatím více než 35 miliard korun. Vyplývá to z dat Ministerstva práce a sociálních věcí.
V Zambii podporujeme klimatickou odolnost a ochranu přírody, nejen na Den Země
Místní domácnosti podporujeme ve využití šetrných řešení, jako je bioplyn, úsporné technologie nebo hnojiva, která přispějí k rozvoji, ale nebudou zatěžovat důležité zdroje, jako jsou lesy a pastviny. Například náš projekt zaměřený na biouhel zvyšuje výdělek a výnosy drobných pěstitelů kukuřice, zlepšuje kvalitu půdy, odolnost proti suchu a zmenšuje koncentraci uhlíku v zemi.
Sociální práce v ohrožení. Vláda zadržuje více než 6 miliard korun na pomoc nejzranitelnějším
Navrácení v minulosti přesměrovaných peněz do Evropského sociálního fondu je naprosto klíčové. „Stát by měl minimálně podpořit činnost neziskových organizací v oblastech, kde systémově selhává,“ řekl náš expert na sociální témata Daniel Hůle na tiskové konferenci Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva.
Vystoupit ze stínu války. Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout
Na začátku roku 2020 se Tigray People's Liberation Front (TPLF) dostala do dva roky trvajícího konfliktu s federální vládou Etiopie. Tato válka měla za následek zničení ekonomiky země, společenské problémy a zhoršení psychického zdraví místních. Dvouletá válka na severu Etiopie skončila v listopadu roku 2022. Přestože byl v Tigraj dohodnut mír, místní se i nadále potýkají s řadou problémů, jako je hlad, vnitřní vysídlení nebo genderově motivované násilí. Přístup humanitární pomoci je v regionu kvůli logistickým a finančním problémům omezený.
Podle odhadů dopadá na 7 milionů lidí humanitární, finanční a psychologická krize způsobená válkou. Důležitá infrastruktura, včetně škol, byla zničena nebo vyrabována, stejně tak jako zhruba 80 % zdravotnických zařízení. Region Tigraj je navíc vystaven hrozbám spojeným s extrémními suchy, jako je například nedostatek jídla, které ještě prohlubují strádání obyvatelstva. Řada studentů nemá k dispozici ani základní učební pomůcky a učitelé někdy nedostávají plat i několik měsíců v kuse. Kvůli bezpečnostní situaci v některých školách přestali rodiče do školy své děti posílat.
Abychom zmírnili následky těchto krizí, zaměřili jsme se na podporu vzdělávání a usnadnění přístupu k pitné vodě. Rekonstruujeme školy, zajišťujeme vzdělávací materiály a zlepšujeme přístup k pitné vodě a sanitaci díky opravě komunitních vodních zdrojů. Právě opravujeme čtyři budovy pro předškoláky a žáky základních škol ve dvou vybraných regionech. Školy vybavíme potřebným nábytkem, lavicemi a tabulemi. Opravujeme vodní zdroje a budujeme a rekonstruujeme také sanitační infrastrukturu: ve zdravotnickém centru a školách v Samre jsme opravili 2 bloky latrín a několik dalších plánujeme zrekonstruovat, stejně tak jako 9 studen.
Skromnost, úcta a odvaha v každodenních situacích. Dobrá zpráva před koncem
„Jmenuji se Kateřina Bittermannová a teprve nedávno jsem se připojila k organizaci Člověk v tísni jako terénní pracovnice. Jednoho dne u nás v kanceláři zazvonil na zvonek pan Petr. Byl osobou bez přístřeší. Na první pohled z něj vyzařovala skromnost, úcta.
„Potřeboval bych si jen zavolat do práce, zítra už bych tam chtěl přijít, mohl bych Vás poprosit, půjčila byste mi telefon?“ Pan Petr mi popsal situaci, která ho dovedla až k nám. Usnul na jiném místě, než se zdržuje obvykle, a v noci ho okradli. Mimo jiné mu neznámá osoba odcizila i telefon, díky čemuž se neměl jak dostat ráno do práce. Bez váhání jsem mu telefon půjčila, pan Petr vytočil číslo na zaměstnavatele, kterému též popsal situaci, a poprosil ho o pochopení. Domluvili se na následující den, kdy pan Petr chtěl přijít do práce.
Zprvu by se sice mohlo zdát, že šlo o banalitu – půjčení telefonu. Já ale vidím to, že někdo mohl znovu najít ztracenou naději, snad i trochu důvěry a příště již třeba spolu podnikneme další kroky, které pomohou panu Petrovi postavit se znovu na nohy. Nebojte se požádat o pomoc, bez ohledu na to, v jaké situaci se nacházíte. Nikdy nevíte, kdo bude ochoten Vám podat pomocnou ruku a bude naslouchat s porozuměním.“
Na závěr
Hledáme kolegy a kolegyně. Přidej se k nám.
Aktuální díl podcastu Mimo zorné pole: Problémy v Etiopii se prohlubují. Zemi trápí ozbrojené konflikty, špatná hygiena i čím dál větší sucho
Co můžeme dělat pro odolnou krajinu? Zemědělství v době klimatických změn v našem novém podcastu.
Jestli jste se dočetli až sem, tak mám velikou radost. Pokud se vám newsletter líbí, doporučte ho ostatním. Přihlásit se mohou třeba na tomto odkazu: https://bit.ly/cvt-newsletter