Vystudoval anglickou literaturu a informatiku, teď pomáhá Chhoem varovat obyvatele Kambodži před záplavami💦

Publikováno: 18. 8. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Vystudoval anglickou literaturu a informatiku, teď pomáhá Chhoem varovat obyvatele Kambodži před záplavami💦
© Foto: Člověk v tísni

Světový den humanitární pomoci se každoročně slaví 19. srpna. Tento den má za cíl spojit komunitu humanitárních pracovníků po celém světě, aby společně oslavili to, co jejich práce přináší. Od roku 2008 funguje mise Člověka v tísni v Kambodži. Bez místních kolegů, kteří každý den tvrdě pracují na zlepšení života svých spoluobčanů, bychom to ale nezvládli.

"Před sedmi lety jsem začal pracovat jako humanitární pracovník. Věřím, že díky této profesi mohu pomoci nejvíce opomíjeným skupinám lidí nebo ohroženým skupinám obyvatel zlepšit jejich životní úroveň," říká Chhoem Sovannarith, náš kolega na misi v Kambodži.

Chhoem pracuje jako vedoucí projektový manažer na našem projektu Systém včasného varování (EWS) 1294. Pro tento projekt se rozhodl pracovat právě proto, že pevně věří v důležitost pomoci ohroženým komunitám – zejména těm, kterým hrozí nebezpečí přírodních katastrof. V rámci projektu EWS 1294 funguje Chhoem jako poradce pro obyvatele vesnic, jež učí, jak se mohou lépe připravit na přicházející povodně, a jak zajistit bezpečnost svých rodin a živobytí.

Chhoem vystudoval dvě univerzity, obor anglická literatura a informatika. Během studia na univerzitě pracoval jako učitel angličtiny pro soukromou školu a dětský domov. Děti, které vyučoval, pocházely z rodin, v nichž bylo běžné domácí násilí, rodiče vůbec neměly, nebo prožili přírodní katastrofy. Pomáhat druhým je Chhoemovým celoživotním zájmem, a zároveň ho to motivuje jako humanitárního pracovníka.

Chhoem se rozhodl pracovat pro Člověka v tísni kvůli samotnému profilu organizace – neziskové nevládní organizaci, která působí v mnoha zemích světa a realizuje celou řadu programů poskytujících humanitární pomoc lidem v regionech postižených přírodními riziky, pandemiemi a konflikty.

Pro mnoho humanitárních pracovníků může být skloubení jejich pracovní náplně s rodinným životem náročné. V mnoha zemích pracují naši kolegové často v odlehlých oblastech bez svých partnerů a dětí po celé týdny nebo měsíce. Naštěstí Chhoema a jeho ženu spojuje společná vize a ochota pomáhat lidem a zlepšovat jejich životní podmínky. Vzali se v roce 2020 a nyní mají roční dceru.

"Mým největším zdrojem energie a motivace pro další práci s lidmi v ohrožených komunitách je moje rodina," přiznává Chhoem.

Při práci v humanitární oblasti se Chhoem naučil, že nejdůležitějšími vlastnostmi dobrého humanitárního pracovníka je být dobře připraven na výzvy, které mohou přijít, a pevné morální zásady.

Autor: Karolína Šugarová

Související články