Výuka v bezpečnostním krytu: jak se ukrajinské školy přizpůsobují válce

Publikováno: 8. 5. 2025 Doba čtení: 4 minuty

V Kryvyi Rihu – městě, které bylo během tří let velké války opakovaně ostřelováno – se děti učí v krytech. Bezpečné vzdělávání se stalo výzvou pro všechny: rodiče, učitele i úřady. Přes všechny obtíže se ze sklepů místních škol ozývá dětský smích, probíhá výuka a aktivity, které pomohou dětem dohnat zameškanou látku. Díky podpoře sbírky SOS Ukrajina pomáháme vytvořit prostředí, kde se děti mohou bezpečně učit.

Výuka v bezpečnostním krytu: jak se ukrajinské školy přizpůsobují válce
© Foto: People in Need

Vzdělávání pokračuje i přes varování před náletem

Kryt Gymnázia č. 42 je názorným příkladem toho, jak se podzemní kryt může stát i prostorem pro rozvoj. Dříve obyčejný suterén se přeměnil na světlé a teplé učebny s moderním nábytkem, větráním, osvětlením, toaletami a prostorem pro individuální výuku. Žáci jsou rozděleni na dvě poloviny a ve škole se střídají. Celkem se zde učí 500 studentů.

„Nejedná se pouze o kosmetické úpravy, ale o kompletní rekonstrukci. Budova naší školy je stará téměř 70 let a museli jsme oškrábat omítku až na cihly. Díky tomu se ale mohlo vrátit do školy ještě více dětí,“ říká ředitelka gymnázia Alyona Korneva.

V prosinci 2022 výbuch roztříštil 180 oken a zničil část střechy, došlo ke zranění několika studentů a jejich rodičů. Tělocvičnu opravovala celá vesnice dohromady.

„S manželem jsme do této školy chodili. Teď tu studuje i náš nejstarší syn Ilya, takže se škola stala součástí naší rodinné historie. A teď, když se náš nejmladší syn chystá do první třídy, jsem si jistá, že tu o něj bude dobře postaráno. Vždycky tu byli skvělí učitelé. Budovu začali renovovat ještě před válkou. Nyní dokončili rekonstrukci bezpečnostního krytu. Díky tomu sem může náš syn nastoupit do první třídy,“ říká Julia Babina, bývalá studentka gymnázia a matka dvou synů.

Učitelský sbor se snaží studentům předávat nové poznatky a všemožně je podporovat. Učitelka angličtiny Anastasiia Bavrovska učí osm dětí, které mají rodiče v armádě. Jeden z jejich žáků přišel ve válce o otce. Další uprchl v rámci Ukrajiny a na vlastní oči viděl zkázu svého rodného města.

„Nikdy jsem si nemyslela, že studiem psychologie strávím tolik času. Neučíme jen klasické předměty. Každý den učíme děti, aby znovu získaly víru v sebe sama. Někdy je důležitější vysvětlit, co život přináší, než anglickou gramatiku,“ říká Anastasiia.

Péče je vidět v detailech

Gymnázium č. 121 je jednou z největších vzdělávacích institucí ve městě. Má více než 620 studentů, z nichž více než 40 má speciální vzdělávací potřeby. Kryt umožňuje nepřerušenou výuku i v době leteckého poplachu. Dodatečné práce, provedené díky sbírce SOS Ukrajina, proměnily prostory ve skutečně přístupné místo. Díky zrekonstruovanému vchodu, rampě a úpravě toalet mohou školu navštěvovat i děti s postižením . Kromě toho jsme vybavili a zařídili novou učebnu pro individuální výuku.

Žák deváté třídy Dmmytro sní o tom, že se stane automechanikem. Jeho matka Iryna je středoškolská učitelka a byla jednou z prvních, kdo podpořil myšlenku doučování, které jsme organizovali, abychom pomohli dohnat látku zameškanou během války.

„Můj syn studoval online, ale nestačilo to. Po doučovacím kurzu jsem hned viděla změnu. Lépe chápe látku a při přípravě na vysokou školu je si jištější,“ vysvětluje Iryna.

V Kryvyi Rihu se školy 19, 42, 94, 121 a speciální škola Inspirace staly součástí našeho vzdělávacího programu, který řeší vzdělávací potřeby , technickou podporu a aktivity na podporu psychické pohody dětí. Například na Gymnáziu 94 vzniklo moderní digitální centrum, které se stalo centrem poznání, komunikace a spolupráce.

Podporujeme také iniciativu samotných škol. Na čtyřech školách už pracují komise, které získaly granty na realizaci vzdělávacích projektů. Díky nim budou moci lidé v komunitě rozhodovat o tom, co je pro jejich děti nejdůležitější. 

Kromě vzdělávacích iniciativ poskytujeme také emocionální podporu. Mobilní týmy našich psychologů navštěvují nejrůznější prostory, kde jsou děti: kulturní centra, ubytovny, kolektivní centra a vzdělávací instituce. Naslouchají a pomáhají žákům, učitelům a rodinám vyrovnat se s obtížemi.

Ředitelka odboru školství města Kryvyi Rih Tetyana Kripak říká, že od roku 2022 bylo ve vzdělávacích zařízeních města zřízeno více než 100 bezpečnostních krytů. Musely být vyhloubeny sklepy, aby se mohly zvýšit stropy a zpevnit základy, také se přestavěly vchody. Práce pokračují i pod palbou. Po posledních útocích je třeba vyměnit okna, opravit střechy i samotné třídy. Místní úřady plánují v roce 2025 postavit dalších 63 bezpečnostních krytů. 

„Máme vzdělávací instituce, které přežily více než pět bombových útoků, ale škody stále napravujeme. Nemůžeme si dovolit přestat, protože každé dítě si zaslouží cítit se ve škole bezpečně. Proto spolupracujeme s našimi partnery, učiteli a rodiči, abychom zajistili, že žádné dítě nepřijde o možnost učit se,“ vysvětluje Tetyana.

Dokud jsou v krytech slyšet hlasy dětí, naděje žije dál. A to znamená, že i život jde dál, a město pokračuje ve svém životě, protože v něm zůstávají děti. Tato generace dětí bude znovu budovat novou Ukrajinu.


Autor: People in Need

Související články