Z chudších uděláme ještě chudší. Přestupky pachatelů odnesou rodiče, sourozenci i děti, řekl v ČT24 k novele zákona Hůle

Publikováno: 13. 7. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Z chudších uděláme ještě chudší. Přestupky pachatelů odnesou rodiče, sourozenci i děti, řekl v ČT24 k novele zákona Hůle
© Foto: PIN

Do senátu míří zákon, který má umožnit úřadům strhávat lidem z dávek sociální podpory neuhrazené pokuty za přestupky proti veřejnému pořádku nebo je krátit za nepřihlášení dítěte k zápisu do školy. Nejchudší rodiny takto mohou přijít o část doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí. Podle Daniela Hůleho novela zákona žádným způsobem neřeší příčiny stávajících společenských problémů, povede k prohlubování chudoby a doplácet na to budou daňoví poplatníci.

Podle Daniela Hůleho má sněmovnou schválená novela zákona celou řadu závažných nedostatků. Jedním z nejdůležitějších je její neadresnost. Jak uvedl v rozhovoru pro Českou televizi, kvůli snaze postihnout jednotlivce, kteří páchají přestupky, budou bity celé rodiny a hlavně děti. Chudí lidé totiž velmi často žijí ve společné domácnosti více generací a výpadek sociálních dávek se proto z pravidla dotýká i dalších rodinných příslušníků.

„Nejhorší je, že restrikce se netýká jenom pachatelů. Vezměte si, že chudí lidé častěji žijí ve větších hospodařících domácnostech a ve chvíli, kdy se jakýkoli zletilý člen domácnosti dopustí přestupku, může celá rodina přijít o dávky pro nejchudší,“ uvedl Hůle s tím, že v důsledku takového zákona budou chudé rodiny vystěhovávat z domácností své problémové členy pryč.

Novelou zákona k reprodukci chudoby

„Novelou zákona docílíme toho, že chudé rodiny tyto své „hříšníky“, říkejme ji tak třeba, vystrčí, vyhodí je z bytu. Z nich se pak stanou bezdomovci a nakonec budou páchat nesrovnatelně větší problémy a představovat větší zátěž. Zatímco takto se o ně ta rodina dokáže v nějaké míře postarat. Jak říkám, ne často ty přestupky páchají lidé, kteří jsou odpovědní za život rodiny, živobytí, za uvaření jídla, obstaraní dětí a podobně,“ uvedl Hůle.

Krácení dávek za banální přestupky

Dalším problémovou pasáží zákona je dle něho skutečnost, že ke krácení dávek mohou vést i velmi mírné přestupky.

„Hlavní problém jsou přestupky proti veřejnému pořádku, to znamená za úplné banality. Chudí lidé budou trestáni za to, že mají nějakého nepořádníka ve své široké rodině, tak budou přicházet o dávky. Budou možná končit na ulici nebo se sestěhovávat do ghett. Jen to povede ke zhoršení celé situace,“ uvedl Hůle a dodal, že přestupkem může být i taková banalita, jako je sáňkování na nepovolených místech. „Přestupku se člověk může dopustit velmi snadno. Pokud nebude mít na zaplacení té pokuty, která může být poměrně vysoká, tak může nastat problém velmi rychle,“ kritizuje novelu zákona Hůle.

Chudé lidi vytěsňujeme ze vzdělávacího systému i trhu práce

Řešení by proto podle Hůleho mělo spočívat ve zcela odlišných krocích. „Hlavní problém je, že naše společnost po desetiletí, po generace vytěsňuje chudé lidi ze vzdělávacího systému, tito lidé potom mají mnohem horší uplatnění na trhu práce,“ říká Hůle a dodává, že je třeba začít od vzdělání a problémy tak skutečně řešit komplexně a od začátku, nikoli je zametat pod koberec.

„Je třeba začít od vzdělání. My si přitom pořád necháváme v segregovaných školách vyrůstat generace, které prostě nebudou na trhu práce uplatnitelné. Stačí, aby jedna rodina měla jednoho člena, který se bude dopouštět přestupků. Celá jedna rodina, byť tam jsou třeba malé děti, přijde o dávky. Bude na tom bita celá rodina, děti. A zase jenom posílíme reprodukci chudoby,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi Hůle.

Celý rozhovor Daniela Hůleho v pořadu 90' ČT24 naleznete na tomto odkaze. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články