Z jedniček a dvojek se náhle staly pětky. Zapůjčený počítač však pomohl malé Naty zpět na nohy
Publikováno: 10. 12. 2020 Doba čtení: 3 minutyPro Natálčinu maminku patří vzdělání dcery mezi hlavní priority. Ačkoliv měla vždy Natálka dobré známky a učení ji baví, matka si je vědoma toho, že čím starší dcera bude, tím těžší bude i probíraná látka. A protože sama nestačí na to, aby dceři s úkoly pomáhala, požádala nás o pomoc. Chtěla předejít tomu, že by dcera začala ve škole ztrácet na ostatní spolužáky. A tak jsme Natálce začali přibližně před rokem se školou pomáhat. Vše probíhalo hladce, až se objevil koronavirus a s ním i distanční vyučování…
„Natálka je neskutečně chytrá, bystrá a vnímavá. Chodí do dobré školy a dostává velmi dobré známky. Většinou se jí podařilo mít na vysvědčení jedničky a dvojky. V březnu se jí ale začal prospěch horšit, občas dostala i pětky. Po přechodu na distanční výuku jsme měli problém se s rodinou dva týdny spojit, a protože Natálka nemá doma počítač ani připojení, na několik týdnů tak zůstala prakticky odstřižená od školy. Přestože maminka pro úkoly chodila do školy, doma nebyl nikdo, kdo by jí je vysvětlil a pomohl jí je vyplnit. Potřebovali jsme proto do rodiny co nejdříve dopravit počítač, a tak jsme Natálku ihned zařadili do seznamu žadatelů o notebooky,“ popisuje březnové komplikace při přechodu na distanční výuku kolega Pavel, který měl tehdy Natálčino doučování na starosti.
Počítač pro Natálku se nám podařilo sehnat během pár týdnů. Jakmile jsme ho měli připravený, spojili jsme se s matkou a domluvili termín předání. „Počítač jsme Natálce předali na dvorku pobočky. Protože maminka počítačům nerozumí, vysvětlili jsme vše Natálce. Ukázali jsme jí, jak s ním pracovat, jak se přihlašovat do hodin a kde plnit úkoly. Natálka byla opravu neskutečně šťastná, a jakmile si ho doma zapojila, připojila se k ostatním spolužáků na online výuku,“ uvádí Pavel a dodává, že hned poté, co se k online výuce Natálka připojila, začala spolužáky rychle dohánět.
S počítačem začala spolužáky rychle dohánět
Kromě online výuky mohlo díky počítači znovu začít také doučování, tentokrát tedy dálkově. „S Natálkou se pravidelně učíme přibližně dvě hodiny jednou týdně. Spojíme se přes Skype a probíráme vše, čemu Natálka neporozuměla. Pomáhám jí hlavně s matematikou, angličtinou a češtinou. Někdy mi napíše maminka zprávu i během týdne, že si doma neví rady s některým úkolem, který musí Naty odevzdat. A tak si občas zavoláme i mimo klasické hodiny doučování. Vždycky jsme všechno zvládly, Natálka je totiž opravdu chytrá,“ říká dobrovolnice Zdeňka, která se Natálce věnuje po Pavlovi a dodává, že se zlepšila během posledních měsíců hlavně v češtině, začala totiž výborně rozlišovat interpunkci.
Natálčina maminka občas klade velký důraz na dobré známky, a tak Natálce mimo jiné ukazujeme, že učení může být zábava a snažíme se, aby doučování probíhalo vždy co nejpříjemněji. A protože je Natálka opravdu velmi chytrá, kromě školních úkolů se také snažíme rozvíjet její potenciál i čtením a hraním různých logických her, u kterých musí Naty hodně přemýšlet. Pracovat s Natálkou je za odměnu a jsme opravdu rádi, že jí můžeme na její cestě pomáhat. Bez počítače a doučování by to totiž měla v dnešní době ve škole opravdu složité.