Z vymáhání výživného se stává byznys. Je to šmejdské, říká pro server Investigace.cz Prošková, která pomáhá problém řešit
Publikováno: 31. 5. 2021 Doba čtení: 3 minutyNeplacení výživného bývá pro rodiče samoživitele a jejich děti často závažným problémem. Matky či otcové, kteří své děti vychovávají bez podpory druhého rodiče, se mnohdy dostávají do finanční tísně. Nově z této nelehké situace začínají těžit exekutoři. Projekt VašeVýživné.cz, jehož provozovatelé spolupracují s nechvalně známým exekutorem Jurajem Podkonickým, slibuje pomoc s vymáháním alimentů po rodičích, kteří na své děti nepřispívají. Momentálně vymáhají výživné pro tisíce dětí. Většinu získaného výživného si ale exekutoři nechávají. Například Petře Dancové, které pomáháme situaci řešit, exekutor takto zaslal jen čtvrtinu částky, kterou vymohl. Po zaslání našeho dopisu exekutor část odměny, kterou si nechal, vrátil. Nyní je ale znovu ticho. Problém podrobně popsala Hana Čápová z Investigace.cz.
Exekutoři rozjeli nový byznys – vymáhají výživné a převážnou část získaných peněz si přitom nechávají. Jak ukazuje příklad Petry Dancové, které pomáháme problém řešit, exekutor Juraj Podkonický vymohl čtyřikrát více, než kolik ji zaslal. V případu paní Dancové se celková dlužná částka vyšplhala u jednoho dítěte na bezmála čtvrt milionu korun. Advokátovi má náležet za vymáhání takové částky 21 tisíc, exekutorovi pak asi 57 tisíc. Protože má paní Dancová dvě děti, vymáhání prodražuje také skutečnost, že exekuce běží na každé dítě zvlášť – exekutor i advokát si tak částku účtují dvakrát.
Naše kolegyně Zita Prošková zaujímá k případu jasné stanovisko – je to podle ní šmejdské a nepřijatelné chování.
Advokátní zastoupení je zbytečné
„Hlavní problém je v tom, že exekuce běží zároveň jak na dlužné, tak na běžné výživné, a kvůli vysokým částkám pro exekutora a advokáta dlužníkovi, i kdyby chtěl, na běžné měsíční výživné peníze často už nezbydou,“ říká Prošková a dodává, že dluh tak stále roste. Navíc podle Proškové není vůbec nutné platit tolik za služby advokáta, potřebné podklady musí připravit rodič, v tomto případě věřitel, sám.
„Napsat návrh na exekuci zvládne každý, není na tom nic těžkého, většina lidí si najde vzor nebo si najme advokáta na jeho sepsání. Ale platit si za advokáta po celou dobu exekuce opravdu nepotřebuje,“ říká Prošková. Její slova doplňuje Daniel Hůle: „Exekutoři obvykle pomáhají věřitelům s návrhem na exekuci. Advokátní zastoupení je podle mě naprosto zbytečné.“
Pohrozili jsme soudem
A jak je to s odměnou pro exekutora? „Ani exekuční, ani občanský soudní řád neříkají, v jaké fázi vymáhání si může exekutor hradit odměnu. Reálně to chodí tak, že když exekutor vymůže nějaké peníze, něco si z nich vezme a něco vyplatí věřiteli,“ říká pro Investigace.cz Prošková. V případě Petry Dancové si exekutor ale vzal třikrát více, než věřitelce poslal.
Způsob, jakým jsme se pokusili zjednat nápravu, pak v článku popsala sama Dancová. „Poslali jsme exekutorovi dopis a žádali ho, ať mi vyplatí i peníze, které si vzal jako odměnu. Pohrozili jsme, že se jinak obrátíme na soud.“ Pomohlo to, exekutor Podkonický poslal loni v březnu dvakrát na účet přibližně 14 tisíc korun. Od té doby už ale žádné další peníze nedorazily. „Když jsme chtěli od Podkonického další vyúčtování, napsal, že nebylo vymoženo nic, protože bývalý manžel nepracuje,“ uvedla pro server Investigace.cz Dancová. „Vím, že exekutoři jsou různí, ale v životě by mě nenapadlo, že exekutor je takový zloděj. Většinu peněz si nechal pro sebe a mně posílal takové drobné.“
16 tisíc za odstoupení od smlouvy
Ani zde ale šmejdské chování exekutorů nekončí. Když se s ohledem na dosavadní zkušenost Dancová rozhodla spolupráci s exekutory ukončit, zjistila, že podle smlouvy, kterou podepsala, musí zaplatit 16 tisíc korun. Dancová je i přesto odhodlána od smlouvy odstoupit a požadovanou částku zaplatit.
Článek, jehož autorkou je Hana Čápová, novinářka serveru Investigace.cz, vyšel 29.5.2020 také v Deníku N. Text o nemorálních praktikách exekutorů, kteří se rozhodli učinit byznys i z vymáhání výživného, pro vás odemykáme. Najdete ho na tomto odkaze.