Za tři měsíce od invaze na Ukrajinu jsme pomohli víc než stovce tisíc lidí

Publikováno: 19. 5. 2022 Doba čtení: 10 minut
Ukrajinské matce s dítětem jsem poskytli poradenství ohledně humanitární dávky a pomohli ji vyhledat dětského lékaře.
© Foto: Lukáš Hanusek

V uplynulém čtvrtroce jsme obětem války zajistili pomoc v hodnotě 469 milionů korun. Jen na Ukrajině jsme pomohli více než stovce tisíc lidí. Dodáváme jim potraviny, hygienické potřeby, rozdáváme deky a rozvážíme pitnou vodu na východě nebo vybavujeme kolektivní centra pro uprchlíky na západě země. Nejzranitelnějším distribuujeme finanční podporu a pomáháme také skrze rozsáhlou síť místních dobročinných organizací. Přímo na Ukrajině máme 171 zaměstnanců, kteří pracují z kanceláří ve Lvově, Dnipru a Kyjevě a obsluhují sklady s materiální pomocí na pěti místech.

Pomáháme i doma: působíme v desítce českých krajů, připravujeme české učitele na práci s dětmi, které utekly před válkou, provozujeme ukrajinskou helplinku a mnoho dalšího. Finančně jsme podpořili 67 dalších pomáhajících organizací, které působí v oblastech, jež nestačíme pokrýt sami.

Na základě naší výzvy přispěli lidé, firmy i nadace na pomoc obětem války částkou přes 1,8 miliardy korun (1 851 844 615 Kč ). Na pomoc přispělo téměř 500 000 dárců. Na Ukrajině pomáháme i díky podpoře institucionálních dárců. Mezi nejvýznamnější patří Evropská unie, agentury OSN a řada vlád.

Přečtěte si naše shrnutí o pomoci lidem zasaženým válkou na Ukrajině.

OBSAH

POMOC NA UKRAJINĚ
POMOC V ČESKU
POMOC V SOUSEDNÍCH ZEMÍCH


“Za první 3 měsíce od únorové invaze na Ukrajinu se nám podařilo pomoci těm nejpotřebnějším napříč celou zemí. I díky štědrosti našich dárců jsme se během prvního měsíce stali největším dodavatelem humanitární pomoci na Ukrajinu,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.

Pomoc na Ukrajině

Potraviny, hygiena i deky pro obležená města i uprchlíky

DOPRAVA A DISTRIBUCE MATERIÁLNÍ POMOCI V CELKOVÉ HODNOTĚ 341 333 912 KČ

Již tři dny po začátku invaze vyrazila trojice kamionů s humanitární pomocí do ukrajinského Lvova, kam se přesunul i náš tým. O týden později už jezdily vlaky naložené potravinami a další pomocí do Kyjeva a Dnipra, vybavovali jsme kolektivní centra pro uprchlíky, naše týmy poskytovaly psychosociální pomoc.

„Obrovskou humanitární pomoc Ukrajině realizujeme spolu s našimi partnery, jako je Člověk v tísni. Organizací, která se na počátku války dostala jako jedna z mála s pomocí až do nejpotřebnějších míst,” zhodnotil naši práci eurokomisař pro krizový management a humanitární pomoc Janez Lenarčič.

Už v prvních třech týdnech jsme na Ukrajinu dopravili přes 800 tun pomoci. Kamiony Člověka v tísni se postupně dostaly do obleženého města Sumy, později i do Severodoněcku, Buči, Irpině nebo Černihivu. Celkem jsme zatím vypravili 14 vlaků a 36 kamionů.

Za poslední tři týdny jsme do Záporoží, Mykolajeva, Dnipra a Charkova doručili potraviny a hygienické pomůcky pro 16 000 lidí. Dodali jsme 500 matrací do protibombových krytů a zdravotnických zařízení v Charkově. Dopravili jsme 10 tun potravin pro 700 lidí na frontovou linii v Doněcké oblasti. Dalších 40 tun potravin a hygienických potřeb by mělo do měst v Doněcké oblasti dorazit v nejbližších dnech.

„Dovoz humanitární pomoci se chystáme postupně nahrazovat nakupováním zboží přímo na místě, a to v oblastech, kde se trh již stabilizoval, abychom nezvyšovali ceny pro místní. Jen na východě země například plánujeme dostat potravinovou pomoc nakoupenou na Ukrajině ke 45 000 lidí. Kromě toho na západě země distribuujeme i osiva, aby lidé stihli zemědělskou sezónu, do Sumské oblasti jsme dostali už 15 000 balíčků se semeny. Do Černihivu zase dopravíme sady na základní opravy domů a také vyplácíme finanční podporu zranitelným skupinám,” řekl Petr Drbohlav, ředitel pro Východní partnerství a Balkán Člověka v tísni, který se z Ukrajiny před několika dny vrátil.

Přispějte do sbírky SOS Ukrajina:

Dodáváme vodu pro desetitisíce lidí

POMOC V CELKOVÉ HODNOTĚ 4 822 286 KČ

Na východě země zásobujeme vodou desítky tisíc lidí, pravidelně rozdáváme 6 až 10 litrů vody na osobu v kanystrech nebo balenou v lahvích. Snažíme se ji nakupovat na místě, balenou vodu i prázdné kanystry ale vezly na Ukrajinu i naše kamiony z Česka.

Za poslední měsíc jsme dodali vodu 18 500 lidem v Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti. V Mykolajivské oblasti jsme rozdistribuovali vodu pro 13 000 lidí, v Charkově zase 21 000 litrů vody v lahvích pro 5000 obyvatel. Pitná voda ale není samozřejmostí ani na západě země; do města Irpiň nedaleko Kyjeva budeme například dodávat čerpadla na vodu a plánujeme obnovu centralizovaného zásobování vodou.

„Mohou se samostatně rozhodnout, za co peníze utratí a nedochází pak k tomu, že mají něčeho přebytek a něčeho naopak nedostatek," říká Petr Drbohlav o finančním příspěvku vnitřním uprchlíkům.

Vybavujeme kolektivní centra

POMOC V CELKOVÉ HODNOTĚ 1 308 108 KČ

Kolektivní centra pro vnitřní uprchlíky na západě země jsme začali vybavovat několik dnů po začátku invaze. Pravidelně jim dodáváme polštáře, matrace a peřiny, ale i pračky, rychlovarné konvice nebo hygienické balíčky. Jen za minulý týden dostalo více než 3000 vnitřních uprchlíků v Dnipropetrovské oblasti 29 palet s trvanlivým jídlem, 50 setů povlečení, polštářů a peřin, ručníky a další pomoc.

V posledních týdnech se zaměřujeme na kolektivní centra v Záporoží na jihovýchodě země. Dovážíme tam hygienické pomůcky a potraviny, matrace, deky, pračky a další vybavení. Budujeme zde prostory pro děti, kde se zabaví, popovídají si s psychology a dostanou možnost se doučovat nebo se připojit k distanční výuce, která na mnoha školách navzdory válce probíhá.

Distribuujeme finanční hotovost pro vnitřní uprchlíky

POMOC V HODNOTĚ 15 514 073 KČ

Z minulých válečných konfliktů víme, že jednou z nejefektivnějších forem pomoci je finanční příspěvek přímo lidem. V místech, kde fungují obchody, si lidé sami vyberou, co nakoupí, podpoří lokální trh a nemusí své věci prodávat pod cenou.

„Mohou se samostatně rozhodnout, za co peníze utratí a nedochází pak k tomu, že mají něčeho přebytek a něčeho naopak nedostatek,” doplnil Petr Drbohlav.

Lidé se k této pomoci registrují sami nebo prostřednictvím neziskových organizací, které v dané oblasti dlouhodobě pracují. Na základě několika kritérií vybíráme nejpotřebnější rodiny, které dostanou ekvivalent asi 1700 korun na měsíc. Částka se vyplácí po dobu tří měsíců. Naším cílem je v nejbližší době finančně pomoci 18 900 lidí.

Pomáháme prostřednictvím místních organizací

POMOC V HODNOTĚ 44 804 930 KČ

Příspěvky dárců pomáhají i v oblastech, kde Člověk v tísni své týmy nemá, a to díky partnerským neziskovým organizacím nebo dobrovolnickým skupinám. Přes 150 z nich od nás dostalo finanční podporu.

Námi podporované organizace se starají o zásoby jídla a vody pro zničené vesnice i města na hranicích bojové linie, nakupují matrace nebo generátory do krytů, rozvážejí hygienické a zdravotnické pomůcky, ale nabízejí i psychosociální podporu nebo doučování dětí. Společně se snažíme o to, aby se pomoc dostala k co nejvíce lidem.

Ihned po začátku agrese jsme začali finančně podporovat deset ukrajinských médií. Podpořili jsme zpravodajská média Zaborona.com a Babel, web Detektor media a sedm regionálních redakcí, které jsou důležité především pro starší lidi bez přístupu k internetu.

Silnou podporu jsme poskytli několika organizacím různého zaměření, jako je Koalice 5 AM, Ukrajinská Helsinská unie pro lidská práva (UHU), Charkovská skupina na ochranu lidských práv a Síť právního rozvoje (LDN), jejichž cílem je ochrana obětí, dokumentace válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, boj proti porušování lidských práv a mnoho dalšího. Pomoc od nás získaly také dvě organizace zabývající se rekvalifikací psychologů nebo filmový festival DokuDays Ukraine, který vytváří kompletní archiv záznamů válečného konfliktu.

Podpořili jsme vytvoření dvou nových center ve Lvově a Ternopilu pro vnitřně přesídlené aktivisty a novináře, aby mohli pokračovat ve své práci. Součástí projektů jsou stipendijní programy, které poskytnou organizacím občanské společnosti příležitost realizovat vlastní projekt nebo se zapojit do zavedené iniciativy pro pomoc v humanitární krizi.

Na přelomu února a března jsme z okolí ostřelovaného Kyjeva urychleně přemístili do bezpečných států několik desítek zahraničních aktivistů, kteří utekli na Ukrajinu před útlakem ve vlastní zemi. V případě zajetí okupačními vojsky jim totiž hrozilo špatné zacházení ze strany ruských tajných služeb.

Pomoc v Česku

POMOC V ČESKU V CELKOVÉ HODNOTĚ 55 913 879 KČ

Uprchlíkům pomáháme v deseti krajích ČR i na helplince

Zhruba 330 tisíc uprchlíků z Ukrajiny přišlo od začátku války do Česka. Po celou dobu řešíme denně stovky proseb o pomoc. Pracujeme na dlouhodobější podpoře nově příchozím lidem. Apelujeme na nutnost zabývat se systémovým řešením.

Do přímé pomoci běžencům jsme zapojeni v deseti krajích. Napříč republikou podporujeme obce, města a organizace pracujících s uprchlíky, věnujeme se sociální práci a poradenství, ale také humanitární pomoci, podporujeme vzdělávání, pracujeme na strategii důstojného bydlení a poskytujeme státu i nevládním organizacím velké množství analýz.

V terénu se věnujeme individuální sociální práci

Na místech s největšími počty ukrajinských občanů vytváříme týmy poradců, kteří příchozím pomáhají vyřídit potřebné dokumenty, získat humanitární dávku nebo potravinovou pomoc, najít si bydlení a práci, lékaře, zapsat děti do školek a škol a spoustu dalšího.

Od začátku války jsme přijali 40 nových pracovníků z Česka i z Ukrajiny, například psychosociální pracovnici nebo pedagožku adaptační skupiny. A zatímco ze začátku jsme se věnovali spíše skupinám, nyní už se soustředíme na individuální sociální práci.

Usilujeme o systémové změny vlastními návrhy řešení

Člověk v tísni jako člen Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty koordinuje činnost s dalšími organizacemi. Pravidelně se schází s vedením Národního asistenčního centra pomoci Ukrajincům, účastní se mnoha pracovních skupin a poskytuje zpětnou vazbu z terénu. Od začátku upozorňuje na důležitost integrace uprchlíků. V souvislosti s nárůstem poptávky po ubytování jsme vypracovali vlastní návrh řešení, abychom předešli vzniku uprchlických táborů. Představili jsme analýzu rozmístění uprchlíků v zemi, aby to dávalo smysl nejen z hlediska dostupnosti bydlení, ale i volných pracovních příležitostí a kapacit škol.

Organizujeme kurzy českého jazyka a tvoříme databázi dobrovolníků pro budoucí doučování ukrajinských školáků. Do školství plánujeme zapojit ukrajinské pedagožky.

Na ukrajinskou helplinku volají tisíce lidí

Od začátku fungování naší ukrajinské helplinky jsme přijali tisíce volání o pomoc. Denně naše týmy řeší na 50 dotazů a některé z nich zpracovávají i několik dnů ve spolupráci s terénními pracovníky nebo dobrovolníky. Stále je největší neznámou bydlení a lékařská péče.

Sbírkovými penězi jsme podpořili desítky pomáhajících organizací

V případě akutních potřeb pomáháme sbírkovými penězi řešit problémy, které dosud nemají jiné pokrytí. Finančně jsme zatím podpořili 67 pomáhajících subjektů. Dalších šest má podanou žádost nebo přislíbené peníze těsně před proplacením. Naše materiální a finanční pomoc směřuje také přímo k uprchlíkům, kteří potřebují uhradit například překlady úředních listin.

Podporujeme vzdělávání i pedagogické pracovníky

Pro děti provozujeme adaptační skupiny, které jsou důležité pro jejich snadnější začlenění do českého prostředí. Pomáháme rodinám se zápisy dětí do školek a škol. Půjčujeme dětem notebooky, aby se mohly připojit na distanční výuku.

Organizujeme kurzy českého jazyka a tvoříme databázi dobrovolníků pro budoucí doučování ukrajinských školáků. Do školství plánujeme zapojit ukrajinské pedagožky. Ve spolupráci s Českým centrem Kyjev pro ně připravujeme nezbytný online kurz češtiny, který jim představí profesní slovník spojený se školstvím a přiblíží jim zároveň kontext českých škol. Pracujeme i na podpoře českých učitelů, kteří budou učit žáky z Ukrajiny. Připravili jsme pro ně online kurzy o náročném chování žáků a studentů.

Poskytli jsme také širokou škálu materiálů jak pro vyučující, tak i žáky a studenty týkající se témat spojených s válkou na Ukrajině, jako je migrace, mediální manipulace a propaganda - Současná ruská propaganda, 2022: Ruská informační válka a Zatracená práce.

Pomoc v sousedních zemích

POMOC V MOLDAVSKU V CELKOVÉ HODNOTĚ 5 638 940 KČ

Země sousedící s Ukrajinou zažily hned několik hodin po začátku invaze nápor lidí prchajících před boji a ruskými nálety. Již v sobotu odjel náš tým na slovenské hranice, kde pomáhal stavět mobilní toalety, vyhřívané stany a rozdával teplé jídlo pro rodiny čekající na hraničních přechodech. O pár dnů později jsme posílili existující pobočku v Moldavsku a pomáhali i v Rumunsku.

Aktuálně se naše pomoc zaměřuje na Moldavsko, kde stále zůstává přes 85 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Moldavsko je zemí, která přijala na počet obyvatel nejvíce uprchlíků a ubytovávají je převážně sami Moldavané ve svých domácnostech. Finančně proto podporujeme přibližně 3 500 rodin na severu a jihu Moldavska, které běžence přijaly. Registrace k tomuto druhu pomoci funguje přes telefon, případně i na radnicích a dalších veřejných místech, abychom měli jistotu, že se o naší pomoci dozví i lidé bez připojení nebo mobilu.

Zároveň od nás sedmnáct neziskových organizací, které se zapojily do pomoci uprchlíkům, dostalo finanční grant. Díky tomu mohou poskytovat psychosociální pomoc dětem i jejich rodičům, pomáhat dětem s postižením nebo pořizovat materiální a potravinovou pomoc.

Financování pomoci

Na základě naší výzvy přispěli soukromí dárci, firmy i nadace do sbírky SOS Ukrajina dary ve výši 1 743 283 006 Kč. Dalších více než 108 milionů zaslali dárci z Čech i zahraničí na jiné než sbírkové konto, ale s jasným záměrem pomoci obětem války na Ukrajině. Celkem Člověk v tísni získal 1 851 844 615 Kč. Na pomoc přispělo téměř 500 000 dárců.
Na Ukrajině pomáháme i díky podpoře institucionálních dárců. Mezi nejvýznamnější patří Evropská unie a její agentura ECHO, vláda Spojených států amerických prostřednictvím BHA, kanadská vláda prostřednictvím agentury GAC, agentury OSN, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a další. 

*úvodní foto: Lukáš Hanusek. Ukrajinské matce s dítětem jsem poskytli poradenství ohledně humanitární dávky a pomohli ji vyhledat dětského lékaře.

Autor: Člověk v tísni

Související články