Zachraňte život, kupte záchod!

Publikováno: 16. 11. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Zachraňte život, kupte záchod!
© Foto: ČvT archiv

Leoš Mareš spouští velkou záchodovou výzvu k mezinárodnímu dni toalet. V soutěži rádia Evropy 2 o nejvtipnější (selfie) fotografii toalety se posluchači dozví, že vlastní záchod nemá víc než miliarda lidí a jeho absence způsobí ročně na planetě asi dvě miliony úmrtí. Lidé to budou moci změnit také koupí záchodu v eshopu skutecnydarek.cz. Ten pak nadělí svým blízkým jako originální vánoční dárek. 

Velkou záchodovou výzvu vyhlásil Leoš Mareš  během Ranní show na Evropě 2, den před světovým dnem toalet, který se slaví 19. listopadu. Fotografie záchodů, záchodová selfie a další tvůrčí počiny s tématem toalet budou moci posluchači posílat a vystavovat na sociálních profilech až do pondělí, kdy z nich budou vybráni nejvtipnější kandidáti.

Zapoj se do Instagramové výzvy a hoď fotku se záchodem na svůj Instagram nebo Facebook s hashtagy #e2zachod #skutecnydarek

My pak 10 nejlepších zveřejníme na Webu a Facebooku Evropy 2 a Člověka v tísni

“Během deseti let jsme i díky českým dárcům pomohli vybudovat přes 12 tisíc latrín,“ říká Vyhnálek.  Jde podle něj o nejjednodušší způsob, jak zabránit úmrtí z průjmových onemocnění a zvýšit tak výkon místních ekonomik. „Záchod je jeden z nejdůležitějších vynálezů v historii, který možná zachránil víc lidí, než penicilin nebo očkování. Jenže miliarda lidí ho stále nemá,“ dodává Vyhnálek.

Záchody můžete nakupovat kliknutím na kadibudku

Kadibudka - Skutečný dárek

 

Světový den toalet

Světový den toalet se připomíná každoročně 19. listopadu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemá záchod, který by alespoň zdánlivě připomínal ten náš, 40 % světové populace. Miliarda lidí pak nemá vůbec žádnou toaletu, což má velmi negativní dopady na zdraví – s výkaly se totiž šíří nemoci. V průměru každých 90 sekund umírá jedno dítě na nemoci spojené se špinavou vodou. Jen samotná přítomnost záchodů by podle průzkumu Světové banky zabránila úmrtí až 20 % dětí do pěti let.

Většina těchto lidí žije v subsaharské Africe a v Asii, kde se svými rozvojovými projekty působí také nezisková organizace Člověk v tísni. Pomáhá stavět latríny, zlepšit hygienu a přístup k pitné vodě například v Etiopii, Angole, DR Kongo, Kambodži nebo v Afghánistánu. Vedle toho se věnuje také osvětovým kampaním, ve kterých vysvětluje, proč je důležité umývat si ruce nebo zakrývat potraviny, aby na ně nesedaly mouchy.

Záchody v číslech

  • 1,1 miliardy lidí nemá žádný záchod
  • Asi 2 miliony úmrtí ročně způsobují nemoci, kterým se dá předcházet správnými hygienickými návyky
  • 200 milionů dětí trpí podvýživou, jejíž příčinou je mimo jiné průjem. Ten se šíří i kvůli nedostatku latrín
  • OSN si předsevzalo, že do roku 2015 bude mít 77 % světové populace záchod, ale této mety dosáhlo jen 68 % lidí
  • V roce 1851 byla v Anglii představena toaleta podobná té, jakou známe my
  • Každý dolar investovaný do zlepšení kvality vody a sanitace se čtyřnásobně vrátí
  • Člověk v tísni staví záchody v 6 zemích: v Etiopii, Angole a DR Kongo, Kambodži, Afghanistánu a na Ukrajině. K tomu vysvětluje, proč je důležité umývat si ruce nebo zakrývat potraviny, aby na ně nesedaly mouchy
Autor: ČvT

Související články