Zkrácení oddlužení na tři roky umožní téměř celá EU, Česko žádá odklad. Je to trestuhodné, řekl Hůle pro ČT
Publikováno: 19. 7. 2021 Doba čtení: 1 minutaSe začátkem epidemie se počet žádostí o oddlužení snížil o třetinu. Nezabavitelná částka je totiž u lidí v exekuci vyšší než u těch, kteří se situaci rozhodnou řešit osobním bankrotem. Pokles mělo zastavit zkrácení procesu oddlužení z pěti let na tři, jednání bylo ale poslanci odloženo. Podle dluhového analytika Daniela Hůleho je přitom zkrácení oddlužení důležité zejména v době pandemie, která uvrhla mnohé podnikatele do tíživé finanční situace.
„Zvlášť v situaci, kdy nám nějací lidé prostě zkrachují. Podnikatelé zkrachují, živnostníci, kteří už se nevzpamatují po covidu, tak si myslím, že ten odklad je opravdu trestuhodný,“ hodnotil Hůle skutečnost, že zákon o zkrácení oddlužení už nebude do voleb projednán. Tříleté oddlužení alespoň pro podnikatele je přitom od minulého týdne povinné v celé Evropské Unii.
Osobní bankrot by pomohl například lidem, jako je Jiří Pajgrt. Kvůli nízkým příjmům na oddlužení ale nedosáhne, během pěti let by totiž pan nesplatil ani třetinu dluhů. „Byl jsem mladej a blbej. Házel jsem to do koše,“ říká pan Pajgrt, jehož původní dluhy narostly kvůli nákladům exekuce až dvacetinásobně. „Výslednej efekt? Zbyde vám devět tisíc, oni vám ostatní seberou,“ řekl České televizi Pajgrt.
Podle insolvenčních správců je kromě vyšší nezabavitelné částky také povinný prodej majetku dlužníka, jako je třeba telefon nebo auto. „Věci, které se prodají za mizivou částku, ale dlužníka to logicky stresuje,“ řekl pro ČT insolvenční správce Michal Žižlavský.