Zahrajte si naši novou revoluční hledací videohru Velvet 89
Publikováno: 17. 10. 2024 Doba čtení: 2 minutyVe spolupráci s herním studiem Charles Games jsme uveřejnili výukovou hru Velvet 89. Ta odhaluje příběhy obyčejných lidí, kteří přispěli k pádu komunistického režimu. Na základě historického výzkumu hráče provází pěti demonstracemi: od ekologických protestů v Teplicích, přes Národní třídu až po ostravskou generální stávku.
Velvet 89 patří k žánru tzv. hledacích (hidden object) her. Odhaluje příběhy obyčejných lidí, kteří přispěli k pádu komunistického režimu. V pěti herních kapitolách se hráči vydávají na cestu bouřící se zemí a seznamují se s klíčovými okamžiky sametové revoluce. Stávají se přímými účastníky ekologických protestů v Teplicích, prožívají chvíle před zásahem na Národní třídě, demonstraci v Českých Budějovicích a na Letenské pláni či generální stávku v Ostravě. Nejen na zaplněných náměstích hledají a naslouchají těm, kteří se rozhodli ozvat a vyjít do ulic. Postavy s hráči sdílejí nejen své osobní motivace a obavy, ale také příběh daného města a etapy sametové revoluce. Ručně kreslené postavy a scény doplňují archivní videozáznamy zasazující hru do historické reality.
„V rámci Příběhů bezpráví již téměř dvacet let představujeme žákům a studentům moderní československé dějiny, a to s důrazem na období komunistické diktatury. Využíváme při tom především audiovizuální materiály zpracované formou, která je pro mladé lidi atraktivní. Vyučující mají na portálu JSNS.CZ k dispozici více než 100 lekcí vhodných přímo do výuky. Věřím, že hra Velvet 89 mladé publikum zaujme a pomůže jim lépe pochopit zásadní i některé méně známé okamžiky sametové revoluce,“ uvádí Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách a dodává: „Velmi si ceníme pokračující spolupráce se studiem Charles Games, která se opakovaně ukazuje jako inspirativní a přínosná.“
“Během vytváření hry jsme dbali především na praktickou využitelnost ve výuce. Učitelé mohou dobu hraní uzpůsobit svým časovým možnostem, Velvet 89 je jednoduchá na ovládání a připravili jsme k ní i stručný manuál. Zároveň vyučující na našem portálu najdou informační texty pro doplnění historického kontextu, návodné vzdělávací a projektové aktivity či autentické archivní materiály. Při tvorbě jsme spolupracovali s odborníky a pamětníky dobových událostí. Přejeme si, aby hra inspirovala studenty k pátrání po stopách sametové revoluce v jejich městě či regionu a k otevírání dialogu s těmi, kteří to zažili,” říká Natálie Hadwigerová, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví.
“Naším cílem bylo nabídnout novou perspektivu na důležitou etapu našich dějin. Zdůrazňujeme roli běžných občanů, kteří se rozhodli ozvat proti nespravedlivému režimu, jejich motivace, sny a přání,” doplňuje vývojář Ondřej Trhoň ze studia Charles Games, které už dříve pro Člověka v tísni vytvořilo úspěšné hry Beecarbonize, Digistories: Nela, Digistories: Alex a další.