Zdraví, soběstačnost a čistá voda. Pomáháme rodinám v Mosulu zotavit se z tříletého obléhání města
Publikováno: 18. 3. 2020 Doba čtení: 3 minutyNa rozdíl od mnoha dalších lidí, kteří uprchli z Mosulu poté, co jej v červnu 2014 ovládl tzv. Islámský stát (ISIL), pětapadesátiletý Azam tu se svou rodinou zůstal. Šestičlenná rodina se dvěma syny na střední a dvěma dcerami na základní škole se rozhodla, že zůstat a situaci přestát pro ni bude nejlepší řešení.
Vládu tzv. ISIL (která skončila v prosinci 2017) přežili, ale jejich komunita se stále ještě úplně nezotavila z tříletého obléhání města. Největšími překážkami v překonání válečné minulosti je momentálně nutnost opravit vodovodní infrastruktury, sanitace a hygienické služby, které byly v době okupace tzv. Islámského státu narušeny.
Aby Člověk v tísni pomohl rodinám jako je ta Azamova, pracuje na obnově vodovodních sítí, které zajišťují pitnou vodu v okolí Al Numaniya.
„Mnoho rodin své domy v Al Numaniya prodalo kvůli nedostatku vody,” říká Azam, který je v důchodu a nyní vlastní továrnu na výrobu marmelád v západním Mosulu. „Ale teď, když Člověk v tísni vodovodní síť obnovil, se rodiny vracejí, protože mají přístup k dostatku čisté vody. Můžou zůstat ve svých domovech a jejich každodenní život je snazší.”
Správná hygiena a čistá voda
Obnovování čisté vody bylo součástí většího projektu, jehož cílem bylo, aby se lidé ve válkou zničené oblasti cítili lépe a mohli žít normální život.
Součástí projektu byla i kampaň, která se zaměřila na hygienu a hygienické návyky obyvatel Mosulu. Kampaň oslovila spoustu lidí, což vedlo k výraznému zlepšení v oblasti zdraví a zlepšení kvality života mnoha místních rodin. Například právě Azamovy malé dcery byly dříve nemocné, protože pily znečištěnou vodu. Poté, co rodina dostala školení a rady, jak vodu používat, aby bylo bezpečné ji pít, jejich problémy zmizely.
„Člověk v tísni je první organizací, která do našeho okolí přišla a poskytla nám informace a rady v této oblasti,” říká Azam. „Vždycky jsme si mysleli, že děláme všechno správně, ale pak přišel Člověk v tísni a my jsme se dozvěděli mnoho užitečných informací. Zjistili jsme, že jsme předtím neměli znalosti, a co hůř, dělali jsme spoustu věcí špatně.”
Jednou z nejpraktičtějších rad bylo, jak vyčistit nádoby a nádrže na vodu. Většina rodin v okolí dříve nádrže nečistila. Nevěděli, že tím zvyšují riziko, že se jim do těla dostanou nebezpečné patogeny. Školení Člověka v tísni zlepšila povědomí místních obyvatel o této problematice a lidé nyní své nádrže a sudy čistí.
„Předtím, než proběhla školení, jsme nečistili nádrže nejméně tři roky. Ovšem poté, co jsme se dozvěděli, co všechno to může způsobit, jsme je hned vyčistili!” říká Azam. „Spoléhali jsme se na postup a rady, které jsem získal při školení a pak jsem se o tyto informace podělil s příbuznými, přáteli a celou rodinou."
„Nyní mohu ochránit svou rodinu“
Pro Safu, která je dalším příjemcem pomoci, bylo nejdůležitější, že si během školení osvojila vědomosti o zdravějších stravovacích návycích. Také se naučila správným a bezpečným způsobem připravovat jídlo pro své děti. „Nevěděla jsem o riziku, které může nastat, když se opětovně ohřívá jídlo špatným způsobem a jak to může ohrozit rodinu,” říká. „Teď už postupuji podle pokynů, jak správně ohřívat jídlo a jsem spokojená.”
Další dovedností, kterou účastníci školení získali, je domácí výroba léků, jako třeba ústní rehydratační roztok pro léčbu průjmových onemocnění. „Nyní mohu svou rodinu chránit a pomoci, když některé z mých dětí onemocní,” říká Safa.
Všechny tyto iniciativy probíhají v rámci projektu „Podpora a posílení hostitelských komunit, navrátivších se uprchlíků a vnitřně vysídlených osob v Iráku.“ Projekt je financován díky EU Regional Trust Fund MADAD a České rozvojové agentuře. Týmy, které šíří hygienickou osvětu, vedou školení zaměřená na zvýšení povědomí, navštěvují obyvatele, organizují osvětové kampaně na Facebooku nebo pořádají různé akce. V Mosulu zasáhne pomoc Člověka v tísni zhruba 25 000 lidí. Dohromady všichni partneři projektu podpoří 100 000 lidí.
Projekt realizuje Člověk v tísni, ACTED, Welthungerhilfe (WHH) a Polish Humanitarian Action. Člověk v tísni, ACTED, a WHH jsou členy Alliance2015, strategického partnerství osmi předních evropských nevládních organizací poskytujících humanitární a rozvojovou pomoc. Společně přispěly na pomoc Iráku 202 miliony eur.