Ženy, které mění svět

Publikováno: 15. 8. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Ženy, které mění svět
© Foto: Člověk v tísni

Seznamte se s našimi kolegyněmi z celého světa. U příležitosti Světového humanitárního dne (19. srpna) natočily krátká videa o tom, jak tráví typický den v terénu. 

Světový humanitární den je příležitostí připomenout si náročnou práci humanitárních pracovníků. Ti riskují každý den, aby pomohli lidem zasaženým válkami, chudobou a živelními katastrofami. Speciální dík patří letos humanitárním pracovnicím - ženám, které to v mnoha zemích mají těžší než jejich mužští kolegové. Pro víc informací sledujte #WomenHumanitarians.

Tohle jsou příběhy našich kolegyň.

DR KONGO

Seznamte se s Veronikou Šťastnou, která vás provede po venkově v Kongu. Alespoň virtuálně se s ní můžete svézt na motorce, ochutnat fufu a navštívit zdravotní centrum, které podporujeme v léčbě a prevenci podvýživy.


UKRAJINA

Elena je psycholožka. Pomáhá lidem, do jejichž života vstoupila válka na východní Ukrajině. Ji samotnou konflikt v roce 2014 vyhnal z domu. Od té doby podporuje další vnitřní uprchlíky a oběti konfliktu na Donbase.


FILIPÍNY

Jahayma pracuje ve městě Butig, kde v roce 2017 začala Bitva o Marawi. Po pěti měsících byl tzv. Islámský stát poražen, ale následky konfliktu tady vidíme dodnes. Člověk v tísni v této oblasti zprostředkovává dialog mezi lidmi různého náboženství, který má přispět k prevenci dalších konfliktů.


ETIOPIE

Genet pomáhá obětem etnického konfliktu v oblasti Gedeo v Etiopii. Tisíce lidí musely opustit své domovy a utéct do okolních měst. Po čase se někteří mohli vrátit, ale nic jim nezůstalo. I jejich domy byly často zničeny. Těmto lidem poskytujeme materiální a finanční pomoc.


NEPÁL

Jenisha vyráží do vesnic, které postihly během monzunového období ničivé záplavy. Díky dárcům z Klubu přátel náš nepálský tým rozdává lidem to, co nejvíc potřebují: přikrývky, moskytiéry nebo čističe na vodu.


SÝRIE

Rana pomáhá dětem z táborů pro vnitřní uprchlíky v Idlibu. Mnohé z nich nemohly chodit do školy i dva nebo tři roky. Učí je arabštinu, angličtinu a matematiku, ale také jim poskytuje psychosociální pomoc. V současnosti je v Idlibu 1,7 milionu dětí, které nemají přístup ke vzdělání.


KAMBODŽA

Dara pochází z hlavního města Phnom Penh. Věnuje se prevenci dopadů přírodních katastrof, zejména povodní, které jsou v Kambodži časté. Vede školení pro obyvatele z ohrožených oblastí. Její tým navíc vytváří Systém včasného varování, který pomáhá lidem zachraňovat majetek i životy.


BANGLADÉŠ

Lisha pracuje v uprchlickém táboře Kutupalong, kde v současnosti žije půl milionu Rohingyů. Skoro milion jich do Bangladéše utekl před etnickým konfliktem v Myanmaru. Lisha je součástí týmu, který se v táborech snaží chránit především ženy a dívky před násilím a diskriminací.


MYANMAR

Shwe Win Kyi s námi už 7 měsíců pracuje v Rakhinském státě a věnuje se ochraně dětí. Právě na ně nejvíc dopadá etnický konflikt, který zde stále nekončí.


Autor: Tereza Hronová