Ženy v Iráku mění svůj život. Začínají podnikat

Publikováno: 9. 3. 2023 Doba čtení: 4 minuty
For the International women's day, beneficiaries of MPCA project speaking how the project has helped to empower them as women
© Foto: SSDF

Irák je dnes úplně jiným místem než před útoky Islámského státu. Země je po dvacetiletých nepokojích rozdělená, zničená, trpí následky ozbrojených konfliktů a politické nestability. To má za následek strádání obyvatelstva, zejména však žen, kterým je kvůli tradičnímu rozdělení společenských rolí odpírán přístup ke vzdělání a pracovním příležitostem.

Následující příběhy líčí osudy několika iráckých žen, které překonaly všechny překážky, postavily se na vlastní nohy a samy se začaly starat o sebe a své děti. Jako inspirativní osobnosti nyní pozitivně ovlivňují i další ženy ve svém okolí.

Elaf prodává vejce

Elaf přišla o manžela, a zůstala tak na výchovu pěti dětí a starost o domácnost sama. "Jako vdova zastávám roli obou rodičů. Jsem zodpovědná za výchovu a jejich podporu i po finanční stránce," vysvětluje.

"I když žijeme v malé vesnici, stále máme chuť něco dokázat," říká Elaf, 39letá Iráčanka, která žije v malé obci Hatra v severním Iráku.

Hatra je vesnice nacházející se ve východní části oblasti Ninive v severním Iráku. Kvůli obtížným životním podmínkám a nedostatku pracovních míst je mnoho rodin nuceno spoléhat se na zemědělství a chov dobytka. Elaf s úsměvem říká: "Mým snem bylo stát se učitelkou. Můj život by se velmi změnil, kdybych mohla studovat. Ale i když žijeme v malé vesnici, máme chuť něco dokázat," řekla. 

Na některých místech v Iráku je dívkám ze sociálních, ekonomických či kulturních důvodů stále ještě odepřen přístup ke vzdělání. Elaf je odhodlaná ho svým dcerám poskytnout. Bohužel to ale není prioritou pro zbytek rodiny, a tak musela Elafina osmnáctiletá dcera svá studia ukončit a provdat se. Elaf ale věří, že její nejmladší děti už dostudují bez problémů. "Chci, aby mé dcery byly vzdělané a nezávislé," říká, "chci, aby měly lepší život než já."

Díky našemu školení finanční gramotnosti a peněžní pomoci si Elaf pořídila několik slepic a věnuje se prodeji vajec. "Tento grant nás zachránil; dal nám finanční základ, nyní můžeme sami hospodařit a uživit se. Úplně nejdříve jsem si pořídila slepice," říká. "Vejce, které neprodáme, totiž sami sníme." 

Elaf si z grantu mohla koupit také potřeby do domácnosti a oblečení pro své děti. "Můj syn se vrátil ze školy šťastný, že mu paní učitelka pochválila nové oblečení," dodává. "Moje desetiletá dcera si přála dort a byla nesmírně šťastná, když jsem jí ho koupila."

"Chci, aby mé děti studovaly, měli lepší život než mám já. Chci, aby se rozvíjely, viděly svět a vychovávaly svoje děti v lepších podmínkách," dodává Elaf. 

Israa ve své krejčovské dílně

Život v Hawidži v irácké oblasti Kirkúk byl v posledních letech obzvláště náročný kvůli ozbrojeným střetům. Přestože se bezpečnostní situace zlepšila, náročné období životy iráckých žen velmi poznamenalo. Mnoho z nich přišlo o své blízké.

Israa žije v malém domku s dalšími čtyřmi rodinami. Kvůli tíživé finanční situaci se nemohla starat o svou matku a své dvě děti, které trpí zdravotním postižením. Poté, co obdržela peněžní pomoc a školení finanční gramotnosti, zainvestovala a začala podnikat. Díky tomu má nyní stabilní finanční příjem, který pokrývá základní potřeby její rodiny.

"Za peníze jsem si koupila šicí stroj a látky. Moje podnikání se postupně rozrostlo. Ženy v mé vesnici u mne začaly nakupovat a nechávají si šít oblečení v mé krejčovské dílně," říká. 

Shaima a její stánek

Shaimaa měla malý stánek se zeleninou, který po získání finanční podpory a školení finanční gramotnosti přeměnila na obchod. "Obchod je nyní hlavním zdrojem příjmů pro mě a mou rodinu. Předtím jsme sotva vyžili," říká. "Z malé stánkové prodavačky zeleniny jsem se dokázala vyšvihnout na majitelku obchodu s potravinami a dalším zbožím."

Shaimaa splácí dluhy a investuje do nákupu dalšího zboží. "Jsem nadšená, že jsem dostala tuto příležitost. Čekala jsem na ni dlouho," vysvětluje. "Doufám, že budu svůj obchod stále více rozšiřovat." 

Účast žen na hospodářském životě je jedním z hlavních pilířů udržitelného růstu a je také klíčem k dosažení trvalé a vyvážené struktury místního rozvoje. Irácké ženy přispívají svou prací celé společnosti a ukazují světu, v čem spočívá jejich síla.

S podporou Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) a Iráckého humanitárního fondu (IHF) poskytl Člověk v tísni v konsorciu se SSDF a WEO přibližně 820 rodinám víceúčelovou peněžní pomoc (multipurpose cash assistence) a školení v oblasti finanční gramotnosti, jejichž cílem je pomoci ohroženým domácnostem v Iráku.

*Jména byla z důvodu ochrany změněna.

Autor: Zaynab Mayladan, PIN's Regional Communications and Advocacy Manager for the Middle East

Související články