Život jim sužují předražené půjčky. V Olomouckém kraji pomáháme dlužníkům uzavřít 100 smírů s věřiteli
Publikováno: 26. 9. 2024 Doba čtení: 2 minutyPojem lichvářský úrok, za který se už nesmí půjčovat, dnes české zákony neznají, psaly Hospodářské noviny. To se má ale změnit – podle nové evropské směrnice o spotřebitelském úvěru budou muset členské státy EU jeho výši regulovat s účinností nejpozději od listopadu 2026. Náš Index odpovědného úvěrování ukazuje, že nemravně drahé půjčky stále nabízejí mnohé nebankovní společnosti. Jen v Olomouckém kraji od začátku roku pomáháme se stovkou smírných dohod mezi našimi klienty a poskytovateli půjček, kde se objevují i banky. Počet uzavřených smírů narůstá.
Když za čtvrtmilionovou půjčku vrátila bance ve splátkách už půl milionu korun, začala mladá podnikatelka Martina zvažovat, jestli podmínky osm let starého úvěru byly nastaveny férově. Celkem měla totiž zaplatit trojnásobek půjčené částky.
Banka zamítla žádost klientky, pomohl finanční arbitr
„Nejdříve se pokusila jednat přímo s bankou. Žádala o snížení částky k doplacení. To se jí ale bohužel nepodařilo. Proto se rozhodla o dalším postupu poradit s námi,“ popisuje dluhová poradkyně olomoucké pobočky Natálie Lisová.
Po prostudování úvěrové smlouvy vyšlo najevo, že nevýhodnost celého úvěru stála na tom, že měl částečně řešit předchozí čerpané produkty v prodlení, tedy že Martina byla pod tlakem, a splácení nastavili na 12 let (= 120 splátek).
Banka návrh opět zamítla, takže do dalšího vyjednávání vstoupil na náš popud finanční arbitr. Ten mimo jiné může zprostředkovat oběma stranám mimosoudní dohodu, ke které dochází obvykle rychleji oproti jednání u soudu. Banka nakonec Martině vyšla vstříc, vystavila jí potvrzení o bezdlužnosti a na osobní účet ji vrátila vysoký přeplatek.
Nekonečné splácení drahých úvěrů čím dál častěji uzavírají smíry
V posledním roce jsme zaznamenali zvýšení počtu uzavřených smírů. Jen v Olomouckém kraji od začátku roku 2024 pomáháme se stovkou smírných dohod mezi našimi klienty a poskytovateli půjček.
„Nejčastěji nás oslovují lidé, kteří čerpali bankovní či nebankovní půjčky a následně se dostali do prodlení se splátkami. Jsou to lidé, kteří třeba ještě nemají splacenou ani původní půjčenou částku a cílem je domluvit snížení splátek, tak aby věřitel dostal, co dostat má, a spotřebitel nebyl ohrožen soudem a exekucí,“ vysvětluje Natálie Lisová.
„Anebo nás kontaktují lidé v podobné situaci, jako byla Martina. Mají už zaplacenou jistinu dluhu, tedy původní půjčku, ale celková částka k vrácení je třeba dvojnásobná, ale i několikanásobně převyšující původní půjčené finance,“ konstatuje dluhová poradkyně s tím, že takoví věřitelé často využívají neznalosti nebo nekompetentnosti spotřebitele.
Pokud smlouva obsahuje nemravná ujednání a sankce, či dokonce podmínky, které jsou v rozporu se zákonem, dostává sespotřebitel do nevýhodné pozice. Jestliže si to ale uvědomí včas, může se díky podpoře našeho bezplatného dluhového poradenství podařit sjednané podmínky napravit, jak tomu bylo v případě Martiny.