Zlepšil jsem živočišnou výrobu ve vesnici a ještě mohu školit farmáře, říká kambodžský veterinář Leuk

Publikováno: 14. 4. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Zlepšil jsem živočišnou výrobu ve vesnici a ještě mohu školit farmáře, říká kambodžský veterinář Leuk
© Foto:

Pěstování rýže a chov hospodářských zvířat jsou hlavní zdroje obživy pro většinu obyvatel provincie Pursat ve střední Kambodži. A nejinak tomu je v jedenáctičlenné rodině farmáře Leuk Chheana z vesnice Chheuteal Kpus. Leuk je ale navíc od roku 2007 místním veterinářem.

Zdejší farmáři se potýkají s řadou problémů, které jim brání plně využít výhod, jež chov hospodářských zvířat nabízí. Důvodem vysoké úmrtnosti zvířat v oblasti je především nedostatek prevence nemocí, technických znalostí a dovedností v péči o zvířata. Právě to vedlo Leuka Chheana k rozhodnutí stát se místním veterinářem. „Chtěl jsem vědět, jak zabránit tomu, aby moje zvířata nebyla neustále nemocná a já mohl získat dodatečný příjem pro mou domácnost,“ říká Leuk Chheana.

Technická školení i prezentační dovednosti

Leuk se v roce 2013 jako oficiální veterinář v Chheutela Kpusu zapojil do rozvoje veterinárních služeb pro zajištění zdrojů obživy, který v provincích Pursat a Kampong Chhnang spolu s Evropskou komisí a Českou rozvojovou agenturou podporuje Člověk v tísni ve spolupráci s pěti místními partnerskými organizacemi. Projekt se snaží vytvořit tržně orientovaný systém, ve kterém budou mít farmáři lepší přístup ke kvalitním veterinárním a poradenským službám. Díky tomu budou moci zlepšit své živobytí a zvýšit příjem svých domácností.

#~gallery-854~#

Nezbytným předpokladem pro to je zajistit vysokou odbornost veterinářů a zlepšit důvěru farmářů v jejich služby. Leuk a dalších téměř sto veterinářů se tak zúčastnilo řady školení zaměřujících se na chov drůbeže, prasat a skotu. „Školení mi poskytla nejen řadu technických znalostí, ale především možnost vyzkoušet si různé praktické dovednosti spojené s chovem hospodářských zvířat. Mohl jsem tak rozšířit svůj chov. Nyní mám 25 kuřat, šest buvolů a dvě krávy,“ říká Leuk.

Kromě technických školení se tak Leuk soustředil také na schopnost předat své znalosti a dovednosti ostatním. Zúčastnil se školení v prezentačních a komunikačních dovednostech a v tom, jak školit farmáře.„Vždycky jsem se bál mluvit před mnoha lidmi. Myslím, že teď mám víc sebedůvěry a schopností, jak poskytovat kvalitní veterinární poradenství farmářům,“ popisuje Leuk přínos školení. 

Propagační kampaň přinesla nové klienty

Nově získané technické, prezentační a komunikační dovednosti využil Leuk během propagační kampaně, kterou zorganizoval za podpory Člověka v tísni a partnerské organizace SORF. Luek představil vlastní služby padesáti farmářům ze své vesnice. Hovořil o prevenci nemocí, odpovídal farmářům na jejich dotazy a distribuoval informační letáky se svým telefonním číslem. Úspěšná propagační kampaň se projevila na poptávce farmářů po jeho službách.

Dříve jsem míval třeba jenom jednoho klienta za měsíc. Díky propagační kampani mě lidé znají a mnohem více se spoléhají na moje služby. Je teprve půlka března a už jsem měl deset klietnů. Očkoval jsem drůbež nebo jsem poskytoval poradenství, jak postavit kurník,“ pochvaluje si Leuk. Vyšší poptávka po službách ovlivnila také příjem jeho domácnosti. Během první poloviny března si Leuk poskytováním veterinárních služeb vydělal 300 000 rielů (přibližně 1500 Kč).

Vesničtí veterináři budou nyní předávat svoje znalosti a dovednosti dál. Malé skupinky farmářů chovajících hospodářská zvířata se v příštích týdnech zúčastní praktického školení zaměřeného na chov drůbeže, prasat a krav. „Nyní společně s terénními pracovníky vytváříme obsah jednotlivých školení. V mé vesnici je pět sdružení farmářů s celkem 80 členy, které budu školit v tom, jak chovat drůbež a ostatní hospodářská zvířata,“ líčí své plány na další týdny Leuk. Celkově je v obou provinciích 347 takových sdružení čítajících přes 4200 farmářů, kteří získají školení od 95 vesnických veterinářů zapojených do první fáze projektu.

Díky projektu jsem mohl zlepšit nejen živočišnou výrobu a příjem mé domácnosti, ale i školit ostatní farmáře a poskytovat jim svoje veterinární služby. Mým cílem je získat další klienty a zvyšovat kvalitu služeb, čímž přispěji k lepšímu živobytí farmářů v mé vesnici,“ prohlašuje Leuk sebevědomě.

Pomoc desítkám veterinářů jako je pan Leuk a tisícům farmářů v Pursatu a Kampong Chhnangu by nebyla možná bez podpory Evropské komise a prostředků České rozvojové agentury v rámci projektů trilaterální spolupráce.

Autor: Martina Voháňková