Zvířata jsou zesláblá a umírají. Člověk v tísni v Mongolsku zmírňuje tragédii dzudu
Publikováno: 9. 6. 2016 Doba čtení: 3 minutyMongolskou provincii Dornod loni v létě zasáhlo sucho a následné požáry, v nichž lehla popelem velká část pastvin. Dzud – tuhé mrazy, které přišly v zimě, proto kvůli nedostatku sena nedokázaly přečkat tisíce kusů dobytka, hlavního zdroje obživy většiny Mongolů. Klíčová proto byla pomoc Člověka v tísni, který díky podpoře EU spolu s dalšími partnery v postižených oblastech distribuoval potravinové balíčky.
Dolgor Gulda (58) žije v Bajangolu v provincii Dornod. Její tříčlenná rodina vlastní 50 zvířat – kozy, ovce a krávy. Jejím hlavním příjmem je penze a výdělek z prodeje mléčných produktů během léta.
Tato zima byla mimořádně náročná, protože dornodský kraj zasáhl dzud. “V zimě byly všechny pastviny pokryté sněhem. Stačili jsme sklidit část sena a něco jsme dostali od státu, ale nestačilo to,” vysvětluje Dolgor. “Během zimy bylo nemožné opustit jurtu. Naštěstí jsme měli nějaké sušené a nějaké mražené maso z podzimu,” dodává.
Zvířata jsou po dzudu slabá a umírají
Během dzudu přišla rodina Dolgor o 18 z 50 kusů dobytka. “Naše zbylá zvířata jsou velmi slabá, protože nova tráva ještě nevyklíčila a stará tráva ve stepích je suchá a nemá dost živin,” vysvětluje Dolgor problémy, s nimiž se potýká. “Proto i teď zvířata umírají.”
Podobně je na tom Ganzoring Gocho (38). Z téměř 60 kusů dobytka, které měl, mu přes zimu zemřelo 12 zvířat. Hlavní zdroj příjmu má jeho pětičlenná rodina z prodeje vlny a kašmíru – vedle toho si ale museli pomoct z přídavků na děti. “Díky nim jsme přes zimu nakoupili jídlo,” říká Ganzoring.
Při letošním dzudu se teploty přes den pohybovaly okolo mínus 25 °C a v noci klesaly až na mínus 40 °C. Člověk v tísni pomáhá zasaženým lidem ve čtyřech provinciích na východě země. Díky finanční podpoře Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu při Evropské komisi (ECHO) zde nejpotřebnějším lidem distribuoval potravinové balíčky. Pomoc už v Mongolsku poskytl více než 2450 ohroženým rodinám zasažených dzudem.
Raději být pastevcem, než sedět v paneláku
Pomoc je zásadní i pro Odmandakha Yazgurta (36), který kvůli mrazům přišel o 38 zvířat ze 188. “Zvířata jsou tak vyhublá, že pořád umírají. Pokud bude dál sněžit, čekají nás těžké časy. Došlo nám seno,” říká Odmandakh, který se stará o ženu a dvě děti ve věku 12 a 7 let.
Přestěhovat se do města pro něj není řešením. "Přišli jsme sem před dvěma lety z Čojbalsanu, kde jsme žili, aby mohly naše děti chodit do lepší školy. Tehdy se o má zvířata staral bratr,” říká Odmandakh. “Ve městě jsem ale nenašel práci. Je lepší být pastevcem, než sedět v paneláku a nedělat nic,” vysvětluje.
Člověk v tísni začal v Mongolsku pracovat během dzudu v roce 2010, kdy zemi postihly nezvykle kruté mrazy, při nichž zahynulo téměř 9 milionů kusů dobytka. Rodinám pastevců byla poskytována finanční i materiální pomoc, díky které mohly obnovit své zemědělské živnosti a připravit se na další, pravděpodobně opět velmi tuhé zimy. Od roku 2011 má Člověk v tísni v Mongolsku stálou misi. Pomoc tam probíhá ve spolupráci s Charitou ČR díky podpoře Evropská komise (ECHO).